Dar Alanlar İçin İşlevsel Çözümler

Papatya

Men sebete nebete...
Süper Moderatör
Katılım
6 Ags 2012
Mesajlar
22,023
Beğeniler
6,467
Şehir
Seattle.
#1
Dar yaşam alanları, genelde metropolde yaşayan insanların karşılaştığı bir sorun. Mobilyacılar, geçtiğimiz yıllara kıyasla artık daha fazla hobi ve zevklerle donanmış çok fonksiyonlu, adete İsviçre çakısı gibi ürünler tasarlıyorlar. Yaşanılan mekânı yormadan, belirli boşluklarla nefes almayı sağlayacak alanlar tasarlayarak fark yaratmaya çalışıyorlar. Günümüzde bile mobilyacıların en stratejik hatası, mobilyayı sadece bir ihtiyaç olarak görüp, kişilerin evlerini daha fazla eşya ile doldurmaları. Misafir ve yemek, insanımızın en önem verdiği konuların hep başında gelmiştir. Metropollerin gerçeklerinden yola çıkarak her eve özel tasarımla, aynı ürünün farklı boylarında üretebildiğimiz masalardan tutun da, ihtiyaca göre verilen sandalye sayısı, konsol ve ayna ile değişik çözümler sunulabilir. Alanın ölçülerine göre özel mobilyalar bu noktada çok önemli. Ayrıca aynalarla desteklenen dar alanlarda büyük ölçüde derinlik elde edilebiliyor. Açılır kapanır masalar, kayar kapaklar ardında bölümlendirilmiş çekmeceler, özel bölmeli masalar ve düşer kapaklar gibi farklı tasarımlar ve mekanik çözümlerle desteklenen mobilyalar da alandan büyük ölçüde kazanım sağlar.

Dar mutfakta işe yarar öneriler:

• Mutfakta fazla depolama alanınız yoksa tabaklık, şişelikler ya da kapak alanını değerlendirmeyi sağlayan ray sistemleri kullanabilirsiniz.
• Küçük ama yüksek tavanlı bir mutfağınız varsa duvar alanını maksimum düzeyde değerlendirmeye
özen gösterin. Rafları yüksek asarak mekanda ferahlık hissini koruyabilirsiniz.
• Eğer alan çok darsa ahşap kapak yerine cam kapaklar ya da depolama kutuları, sepetler ve cam kavanozlar kullanabilirsiniz. Böylece derinlik hissini muhafaza edebilirsiniz.
• Mutfakta sandalyeler yerine tabure ve depolama üniteli sandıklar kullanarak yerden kazanabilirsiniz. Kullanılmadıklarında masanın altına rahatça
gizlenebilirler.Dar banyolar için işe yarar öneriler:

• Banyolarda dar ve tekerli üniteler klozet, bide, duşkabini gibi ünitelerin yanında kullanabilir.
• Desenli kabinler yerine düz cam olanları kullanırsanız alanı bölmemiş olursunuz.
• Kapı arkalarına çoklu havlu rayları asabilirsiniz.
• Şampuan ve kozmetikler için duvara asılabilen sepetlerden faydalanabilirsiniz.
• Ölü köşeleri değerlendirmek için üçgen lavabolar tercih edebilirsiniz.
• Eni oldukça dar olan bir banyonuz varsa derinliği az olan lavabo ve lavabo altı dolaplar tercih etmeye özen gösterin.

 

Benzer konular

Top