1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Dargın olduğumuz bir kimsenin selamını, ses vermeden içimizden almamız doğru olur mu?

Konusu 'Genel Dini Konular' forumundadır ve arz-ı hal tarafından 30 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. arz-ı hal

arz-ı hal Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    539
    Ödül Puanları:
    5.980
    Meslek:
    İşe başlamadan tatile giren hakime
    Yer:
    yüreğinden uzaklar da...
    Banka:
    199 ÇTL
    1. İlgili hadisi Hz. Enes anlatıyor: Bir gün Peygamberimiz (a.s.m) Sad b. Ubade'nin evine gitti ve içeri girmek için izin istedi ve “Allah'ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun” diyerek selam verdi. Sad ise, Hz. Peygamber (a.s.m)'e duyurmadan -sessizce- selamını aldı. Nihayet, Efendimiz üç defa selam verdi, Sad ise her üçünde de ona duyurmadan “sessizce” selamını aldı. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.m) geri döndü. Ancak Sad arkasından koşup yetişti ve: “Anam, babam sana feda olsun ey Allah'ın resulü! Her defasında verdiğin selamı kulağımla işittim, ancak selamını sessizce aldım, özellikle sana duyurmak istemedim. Bununla, senin selam ve bereket duanı daha fazla alayım istedim.” dedi. Sonra onu eve götürüp ikramda bulundu”. Ahmed b. Hanbel ve Bezzar'ın rivayet ettiği bu hadis, sahih olarak değerlendirilmiştir.(bk.Mecmauz-Zevaid, 8/34).

Dargın olduğumuz biri bize selam verirse, onun selamını içimizden, ses vermeden almamız doğru değildir, sorumluluktan kurtulamayız.

2. Tanıdık birine uzaktan selam verirken görmesi için el kaldırarak selam vermek caizdir.

Sayfayı Paylaş