1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Dârülelhan - "Müzik evi"

Konusu 'Müzik' forumundadır ve Suskun tarafından 17 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL

  Dârülelhan--"Müzik evi"


  "Müzik evi" anlamına gelir. 1917'de İstanbul'da kurulmuş bir konservatuvardır.
  Batı musikisinin ve Türk musikisinin bir arada öğretilmesinde gösterilen inat sonucu kurulan bir konservatuvardır. Fransız asıllı andre antoine adındaki ünlü tiyatro ustasının idaresindedir. Bir musiki ve bir tiyatro okulu olarak düşünülen darül bedayi-i osmanî ‘nin açılışı ile 1914 yılında yapılmıştı. Bu kuruluş istanbul belediyesi ne bağlı olarak kurulacak, musiki ve tiyatro sanatını öğretecek, halka temsiller ve konserler verme amacını göderecekti . Cemil paşa 1914 yılında andre antoıne’ i bir anlaşma yaparak istanbula getirdi. Böylece okul şehzadebaşı’ndaki letafet apartmanında hizmete girdi. Adını namık kemal' in oğlu ali ekrem bolayır koymuştur.Tiyatro bölümünün müdürü reşad rıdvan , musiki bölümünün müdürü ise ali rıfat çağatay idi.1 dünya savaşı başlamasından dolayı bir süre açılması ertelendi. Savaştan dolayı batı musikisinin çalışmalarına geçici olarak ara verilirken türk musikisi çalışmaları 14 mart 1914 yılına dek sürdü.

  Türk musikisinin görevi şunlardı : Türk musikisi’nin çökmesini önlemek ,klasik eserlerimizin notalarını aslına uygun olarak yazmak ve musiki zevkini yaygınlaştırmak. Okul ilk temsilini 12 ocak 1916 pazartesi gün 21 de vermiştir.
  1923'te İstanbul Belediye Konservatuvarı oldu. 1986'da, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı oldu.
   

Sayfayı Paylaş