Dava Kazanmanın Yolları

Katılım
11 Eyl 2007
Mesajlar
844
Beğeniler
3
Şehir
kendimi arıyorken olmaktan korktuğum yerdeyim evde
#1
Kural – 1: Hayatın bir dizi mevsimden oluştuğunu hatırla. Her insan en güzel yazlara ulaşmak için birkaç kış mevsiminin zorluğuna dayanmak zorundadır. Kışların uzun sürmediğini asla unutma.

Kural – 2: Umut kulübüne katıl. Çok büyük, çok güzel, görünüşte imkansız amaçlar, türlü zorlukları aşarken sana ilham veren harika araçlardır. Bir zamanlar sana da Vinci’nin bir sözünü aktarmıştım: “Rotanı bir yıldıza göre ayarlarsan her fırtınayı aşarsın.” Benliğinin en iyi yanlarına hitap eden büyük ve soylu amaçlara yöneldiğinde, onlara ulaşma arzun, yolculuğunda karşılaşacağın zor zamanları aşman için seni yukarı çeker.

Kural – 3: Hiçbir zaman unutma, en çok büyüdüğümüz zamanlar, en büyük acıları çektiğimiz zamanlardır. Acı çekerken canımız yanar, ama bir yandan da iyileşiriz. Su testisi yere düşüp kırıldığında, içinde saklı olan şey dışarıya dökülür. Hayat sana dönemeçlerinden birini yolladığında, bunun seni çatlatıp açmak, içinde uyuyan sevgiyi, gücü, potansiyeli dünyaya çıkarmak için geldiğini hatırla. Tıpkı kırık kemik gibi, bizim de kırık yerlerimiz daha güçlü olur.

Kural – 4: Başarısızlık bir seçimdir. Buna razı olmayanı hiçbir şey durduramaz. Yürekten bir karar ver, başına ne gelirse gelsin gerçek yolda ilerlemeye devam et. Böyle yapmak sana hayatta gerçek başarıyı garantiler.

Kural – 5: İnsan zor durumlarda kendini bırakmaya eğilimlidir. Zorlukla karşılaştığında, programını korumak için disiplinli ol. Sabahları erken kalk. Kutsal saatini uygula. Çok iyi beslen. Egzersiz yap. Doğayla baş başa zaman geçir, dört temel boyutunu –zihnini, bedenini, duygularını ve ruhunu– işler tutmak için elinden geleni yap.


Kural – 6: Duygularını hisset. Zorluklarla karşılaştığında insanlar sana “pozitif şeyler düşün” diyecektir. Bu tür öğütler işe yaramaz. Gerçi gözün dikiz aynasındayken arabayı ileriye doğru süremeyeceğini, geçmişte yaşamanın sağlıksız bir şey olduğunu kabul ediyorum ama, negatif diye nitelenen bir olayı pozitif olarak görme konusunda çok acele etmemek gerekir. Böyle yapmak, inkâra kaçmak demektir. İncinme, öfke ya da hüzün gibi doğal olarak ortaya çıkan duyguları hissetmek gerek. Bu duyguları yaşamak kötü bir şey değil. Hatta sağlıklı bile. Bunları işlemek, boşaltmanı sağlar. Yeter ki onlara saplanıp kalma. İşin anahtarı aslında bir denge tutturmak. Ortaya çıkan duyguları yaşa ki, bunları yutarak içinde cerahatlenmesine yol açmayasın. Aynı zamanda zihinsel güçlerini de kullan, her kara bulutun kenarlarındaki gümüş rengi çizgileri gör. Bu bilimsel bir süreç değil. Sonunda kendin için iyi olduğunu hissettiğin şeye ihtiyaç duyarsın.

Kural – 7: Unutma, ne kadar büyük zorluklarla karşılaşırsan karşılaş, asla yalnız değilsin.
 
Top