1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Davet Hazırlıkları

Konusu 'Sofra Düzeni ve Servis' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 23 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Salonların temizlenmesinde dikkat edilecek hususlar duvarlar radyatörler tablolar abajur ve aplikler camlar vitrinler halılar yerler (parke taş marley vb.) temizlik ve cilaları yapılır.

  Yemekte kullanılan aksesuar kaplarının temiz tutumu sırasiyle karabiber değirmenleri veya gümüş karabiberlik hardallıklar zeytinyağlık sirke kapları tuzluk kürdanlık sigara tablaları ve diğer çeşni kapları büyük bir itina ile temizlenir üzerlerinde gümüş çerçevesi veya sapı bulunuyorsa parlatılmalıdır.
  Özellikle; tuzluklar boşaltılarak rutubetin etkisiyle topaklanan tuzlar kurutulmalı ve tuzlukların delikleri kolayca akabilecek biçimde açılmalıdır.
  Hardal kapları ve kaşıkların kaplarından boşaltılarak yıkanmalı ve tekrar kapların içine yerleştirilerek masaya konmalıdır. (Tatlı ve sert hardallar birbirine karıştırılmamalıdır.)

  Ketçap ve yabancı menşeli baharatlar kapları yıkanıp kurulandıktan sonra tekrar kaplarına yerleştirilmelidir.
  Zeytinyağ sirke limonlukların kapları boşaltılıp yıkanmalı kurulandıktan sonra yenisi tekrar konmalıdır.

  Sirkelerde tortu varsa ince süzgeç kâğıdından süzülmelidir.
  Kürdanlıklar; cam kristal porsölen gümüş veya herhangi bir madenden yapılmışsa. Kürdanlar temizlenmiş kurulanmış kürdanlıklara yerleştirilir. Gümüş kürdanlıklar özel gümüş cilası ile parlatılır.

  Sosluk salata ve diğer çeşni kapları dikkatle temizlenir parlatılır ve kurulanır.
  Su sürahileri ve bardakların temizliklerinde sabun veya herhangi deterjanlı sıcak su kullanılır. Bardaklar böylece yıkandıktan sonra durulanır ve keten bir bezle kurulanır.

  Özellikle su çay kahve bardaklarında ruj lekelerinin kalmamasına dikkat edilmelidir.

  Sürahilerin içine zar şeklinde ince patates atılmalı bir iki avuç tuz bir bardak sirke ilâve ederek ağzını kapatarak sağa sola yukarı aşağı çalkalanmalı ve bir bez üzerine tersine süzülmeye bırakılmalıdır.
  Parmak yıkama kapları buzluklar her kullanıştan sonra yıkanıp kurulanarak kaldırılmalı gümüş kısımları parlatılmalıdır.

  Gümüş bıçak çatal ve kaşıklar yıkanmış parlatılmış olarak servise çıkarılmalıdır. Diğer madenden yapılmış olanlar sadece sabunlu su ile yıkanarak kurulanmalı ve diğer yemek tabakları da yıkanmış ve kurulanmış olarak servise konmalıdır.

  Yemek servisini kolaylaştıran servantîar ve istasyon büfelerinde temizlikleri salonun çeşitli yerlerine konması gereken saksı çiçek vazolarısandalye yemek masası temizlikleri dikkatle gözden geçirilir.
  Bütün bu temizlik ve hazırlıklar yapıldıktan sonra salon davetli kişilerin sayılarına salonun plânına ve salonda bulunan sarbit engellere göre düzen ve biçime sokulur.

  Soğuk büfenin kurulması itina isteyen bir husustur aşağı yukarı bir metre yüksekliğinde olmalı örtüsü ön kısımdan yere kadar inmelidir böylece arka tarafa yerleştirilen araçlar ve buz kovaları görülmemiş olur.
  Masa üzerine dizilmiş tabaklar bıçak çatal ve peçeteler servis tarafına çeşitli yemekler sıcak soğuk tatlı pasta meyve sepetleri ve bardaklar dizilmelidir.
   

Sayfayı Paylaş