Davet Kartları

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,252
Takım
GALATASARAY
#1
Davet Kartları beyaz veya krem renginde parşömenden parlak veya mat olabilirler. Biçimleri dikdörtgen veya kareye yakın; olmalıdır. Davet kartlarında çağrının ne için yapılacağı tarihi saati ve yeri belirtilmelidir. Kartın sol alt köşesine icab ediyorsa giyilecek kıyafetcevap isteniyorsa «Lütfen cevap veriniz» kelimelerinin baş harfleri olan (L.C.V.) yazılmalıdır.
Kartların büyüklükleri (1050 — 1250 veya 14 — 1750) santim arasında olmalıdır. Davet kartları el yazısı şeklinde matbaa harfleriyle bastırılır.
Davetiyeler hangi amaçla hazırlanıyorsa onunla ilgili yazı yazılır. Davette yabancılar varsa iki taraflı yazılmalıdır. Türkçe İngilizce veya Fransızca olarak belirtilmelidir. Davetlilerden cevap bekleniyorsa davetiyeler bir hafta önceden gönderilmelidir.

DAVET KARTLARI :
Kokteyllere uygulanan davet yemeklere uygulanan davet kartları gibidir. Davet çok resmi niteliği taşıyarak yapılıyorsa (Resepsiyon = kabul) fakat az resmi ise davetiyeye kokteyl denir ve yazılır. Sadece hangi nedenle düzenleniyorsa davetiyede bu belirtilmelidir. Kokteyl kartları üzerinde (R.S.V.P.) işareti varsa lütfen cevap veriniz anlamına gelen ülkemizdeki «L.C.V.» baş harflerinin karşılığıdır.

Örnek Davet Kartları
Samimi kişiler arasında verilen davet kartları: Özel kart vizitlerin davetiye olarak kullanılış şekli:
Davet edilen kişilerin ad ve unvanları büyük harflerle tam ortaya da yazılabilir. Davetiyelere hemen cevap vermek lâzımdır. Cevapların yazılı olarak verilmesi uygundur.
Davetler herhangi bir nedenle kabul edilmiyecekse mazeretin açıklanması uygun olur.
Bugün telefon davetlerin daha pratik yoldan yürütülmesini sağlamaktadır. Davetiyeler yazılıp gönderilmeden önce çağrılacak kişilere böyle bir daveti kabul edip etmiyecekleri sorulmakta ve olumlu cevap alınırsa hemen davet kartı gönderilmektedir. Bu takdirde ayrıca cevap verilmesine lüzum kalmamaktadır.
Böylece daveti yapan kaç kişi ve kimler olduğunu bilmekte Ve gelmiyenlerin yerine başkalarını çağırmakta yeter zaman kazanmaktadır.
 

Benzer konular

Top