1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Defter tutmanın amacı

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Defter tutmanın amacı

  Mükelleflerin yerine getirmeleri gereken ödevlerden bir diğeri de defter tutma ödevidir. Mükelleflerin defter tutma ile ilgili ödevleri Türk Ticaret Kanununda ve Vergi Usul Kanununda hüküm altına alınmıştır.

  Vergi Usul Kanununun 171’nci maddesinde defter tutmanın amacı;
  1-Mükellefin vergi ile ilgili servet, sermaye ve hesap durumlarını tespit etmek,
  2-Vergi ile ilgili faaliyet ve hesap neticelerini tespit etmek,
  3-Vergi ile ilgili muameleleri belli etmek,
  4-Defterlerde yer alan kayıt ve hesaplar yardımıyla üçüncü kişilerin vergi karşısındaki durumlarını tespit ve kontrol etmek, şeklinde belirtilmiştir.

  Görüldüğü üzere yasaya göre defter tutmanın amacı; bir taraftan muamelelerin ve hesap neticelerinin kayıt altına alınması ve bu suretle, faaliyet sonucunda işletmenin ne miktarda kâr veya zarar etmiş olduğunun belirlenmesi, diğer taraftan üçüncü kişilere karşı mükelleflerin ve işletmenin durumunun ne olduğu, diğer bir deyişle üçüncü kişilere karşı borç-alacak ilişkisinin belirlenmesidir. Vergi Usul Kanunu bu amaçları vergi yönünden ele almaktadır. Türk Ticaret Kanununda ise defter tutmanın amacı belirlenirken ticari faaliyetlerin hukuksal boyutunu temin etme gayreti ön planda tutulmaktadır. Bununla birlikte her iki yasada da aynı sonuçlara ulaşılmakta, bir taraftan işletmenin malî, finansal durumunu belirlemek, diğer yandan üçüncü kişilerle olan münasebetlerle ilgili borç ve alacak durumlarının tespiti, vergisel muameleler ve neticelerin tespit ve kontrolünü sağlamak defter tutmanın amacı olarak ortaya çıkmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş