Değişiklik savaşları

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Katılım
8 Ekm 2011
Mesajlar
9,490
Beğeniler
3,354
#1
Malum son bir kaç gündür forumda hareketli günler geçiriyoruz..Yapım gereği olayları ve kişilerin davranış biçimlerini çok irdelerim..Bir gün bu merakım başıma iş açacak ama ne zaman =)..Ama şu da bir gerçek ki sosyal ve iş hayatımda çok yararını gördüğüm kötü bir huyum var=)).Neyse sadede geleyim..Forumda şu iki gündür yaşanan olaylar sonucunda nette şöyle bir gezinirken wikipedi de bir yazıya denk geldim..İlginç geldi paylaşmak istedim..

Değişiklik savaşları

Bazı kişiler tartışmalı olacak şekilde kasıtlı olarak kışkırtıcı yazı ekler ve bir çeşit savaş başlatır. Bu genelde, ortamın azınlıkta ya da tartışmalı sayılabilecek görüşte olan ve bu görüşünün ortamda yeteri kadar yer bulamadığını düşünen kişilerce yapılır. Fakat kişi görüş birliği ya da uzlaşma aramayıp, ısrarla istediğini yapmaya çalışır.

Her değişiklik savaşı yapan kişi tartışmalı başlıkları seçmeyebilir.

Bu tür kişiyi tanımlamak için yazının içeriğinden ziyade şunları görmek gerekir:
  • Değişikliği nasıl bir tavırla tartışıyor?
  • Gösterilen ispatları ve kaynakları değerlendirmeyi reddediyor mu?
  • Uzlaşmayı veya görüş birliğini reddediyor mu?


Yazdıkları şeye hararetle inanan kişiler de bazen örnek deki gibi davranabilir. Uzlaşmayı reddedenlerin hepsi bu tür kişiler olmayabilir.bu kişilere değişiklik savaşı yapıyor denemez.

Yöntemleri kasıtlı olarak kötüye kullanma bu tür kişilerin en sevdiği oyunlardandır.

ilkeleri, kullanıcıları, yöneticileri ya da amaçları eleştirir. Genellikle bu eleştiriler çeşitli suçlama kampanyaları ile birlikte yapılır. Suçlama çıkış noktaları taraflı suçlaması, kişiyi kötüleme şeklindedir. Elbette eleştiri ve tartışma uygun zeminde ve şekilde yapıldığında kabul edilebilir, fakat çeşitli sayfalara yayarak eleştiri veya suçlama yapmak kötü niyetli bir yaklaşımdır.
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#2
Bu konuya katılmamak mümkün değil galiba
Kim yazdıysa helal olsun ve sanada teşekkürler :)
 

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Katılım
8 Ekm 2011
Mesajlar
9,490
Beğeniler
3,354
#4
Lisede çok sevdiğim bir edebiyat öğretmenim vardı..geçmiş zaman hatırlamıyorum bir kitap konusunda tartışıyoruz bana demişti ki..

"Unutma kerem kötü kitap bile sana bir şey öğretir..iyi kitabın farkını.."

Bu yazıyı okurken onu hatırladım..Kulakları çınlasın.. bu söz sadece kitap için değil bir çok olay içinde geçerli bir sözmüş..=)
 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,293
Beğeniler
4,999
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#5
Böyle kişiler birşekilde ön plana çıkarmak isterler. Muhaliftir ve mutlakada kışkırtıcıdır. Karşı taraftaki kişiler ise eğerki bu kişiliği kayde değer bulup kışkırtmaya gelir ise gereksiz sonuclara varılır ve tabiki diğer kişininde ekmegine yağ sürülmüş olur:) Her zaman şu Sabır işe yaramıştır bu durumlarda....
 

Benzer konular

Top