Demir Demirkan

e-PaCk

Forum Gururu
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
2,953
Beğeniler
46
#1


Demir Demirkan, 12 Agustos 1972 yılında Adana'da doğdu

Demir Demirkan müzik hayatına 13 yaşında gitar çalarak başladı. Temel müzik teorisini kendi çabalarıyla öğrendikten hemen sonra kendi şarkılarını ve sözlerini yazmaya başladı. En başta etkilendiği grup ve müzisyenler arasında Pink Floyd, Deep Purple ve Paul Simon i sayabiliriz.

Orta okul ve lise yıllarında okul bünyesinde kurduğu grupta şarkı yazarı, solist ve gitarist olarak yer aldı. Daha sonra üniversite yıllarında Steve Vai, Yngwie Malmsteen gibi rock gitar virtüözlerinin etkisiyle daha çok gitar çalmaya yönelip rock gitar tekniği üzerine yoğunlaştı.

1990 yılında İstanbul tabanlı heavy/rock grubu Pentagram'a katıldı ve grubun ikinci çalışması olan Trail Blazer albümünde gitarist ve şarkı sözü yazarı olarak bulundu.

1992 de müzik eğitimi almak için Los Angeles a taşındı ve MI - Musician s Institute a başladı. Scott Henderson, Frank Gambale, Paul Hanson gibi isimler ile çalışma olanağı buldu. Los Angeles da yaşadığı dört yıl boyunca çeşitli rock, fusion, jazz, afro ve funk gruplarıyla gitarist ve şarkı yazarı olarak çalışmalar yaptı. Anaheim tabanlı Mesheen adlı grup ile Paul Sabu nun prodüktörlüğünü yaptığı bir albüm kaydetti. 1993 yılında Seeking Shade adlı grubu kurdu ve bu grupta şarkı sözü yazarlığı, gitarist ve solistlik yaptı. Seeking Shade, Los Angeles ve çevresinde konserler ve bar programları yaptı, ve hiç piyasaya sürülmeyen bir albüm kaydetti.

Demir Demirkan 1996 da İstanbul a taşındı. Taşınmasıyla beraber Şebnem Ferah, Sertab Erener gibi isimlerin de aralarında bulunduğu sanatçıların albümlerinde prodüktörlük, gitaristlik ve şarkı sözü yazarlığı yaptı. 1997 de tekrar Pentagram a katılıp Anatolia albümünü kaydetti.

2000 yılında ilk solo albümü olan Demir Demirkan ı Sony Müzik etiketi ile yayınlandı. Daha sonra 2002 de Dünya Benim ve 2004 de 2004 İstanbul albümleri yayınlandı. Bu albüm Avrupa da onbir ülkede yayınlandı. Bu albümün tanıtım turnesi için Mike Tramp (Whitelion) ile bir Avrupa turnesi yaptı.

Demir Demirkan solo albümlerinin yanısıra prodüktörlük ve şarkı sözü yazarlığı kariyerini de bırakmadı. Sertab Erener için yazdığı şarkılar Avrupa ve Türkiye de büyük ilgi ile karşılanırken içlerinden bir tanesi "Every Way That I Can" 2003 Eurovision Şarkı Yarışmasında birincilik ödülü aldı ve dünya marketlerinde 400.000 adet single satışı yaptı.

Yaptığı çalışmalar arasında reklam/TV jingle’ları, dizi ve film müzikleri de bulunan Demir Demirkan ın bu alanda yaptığı en önemli çalışması, 2005 de çekilen Gallipoli/Gelibolu savaşı belgeselinin müzikleridir. Etnik sazların Türkiye de, senfonik orkestranın ve koronun da Prag da kaydedildiği bu film müziği Türkiye de ve Avustralya da Soundtrack CD olarak da yayınlandı.

2007'de çıkardığı "Ateş Yağmurunda Çırılçıplak" isimli albümle solo kariyerini sağlamlaştıran Demirkan, albümün ilk klibini "Nafile" parçasına çekti. “Yolun Yarısı” adlı beşinci albümünde müzikal çeşitliliği başarıyla kullanan Demir Demirkan bu albümde dinleyiciye oldukça farklı melodilerle zenginleştirilmiş, başarılı bir rock sound’u sundu. 30’lu yaşların bir yeni başlangıçlar dönemi olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünen sanatçı, “şimdi hayatla barışmak zamanı“ diyor ve tüm tecrübelerimizi hayata daha pozitif bakmak için kullanmamız gerektiğini söylüyor. “Yolun Yarısı” sanatçının bu içsel yolculuğunu bizlerle paylaştığı; aşk, hesaplaşma ve umut dolu son derece başarılı bir albüm.

Yeni albümünün ilk klibini “Alıştım Artık” şarkısı için çeken Demir Demirkan, bu klipte Avrupa Yakası’nın “Fatoş”u Şenay Gürler’le birlikte kamera karşısına geçti. Esprili ve eğlenceli senaryosuyla izleyicilerin büyük beğenisini kazanması beklenen ve prodüksiyonu Plato Film tarafından gerçekleştirilen klibin yönetmenliğini (aynı zamanda Limon Ağacı dizisinin de yönetmeni olan) Deniz Ergun üstlendi.

“Yolun Yarısı” albümünün tüm söz ve besteleri ile gitar ve klavye performansları Demir Demirkan’a ait. Sanatçı bu albümün tüm hazırlık çalışmalarını Bodrum’da gerçekleştirdi. Albümün zengin sound’una uygun olarak yabancı isimlerle de çalışan Demir Demirkan’a kayıt çalışmalarında eşlik eden müzisyenler arasında; Markus Adamer (davul), Juan Garcia Herraras – Snow Owl (bas gitar), Özcan Gök (perküsyon) ve Çağlar Türkmen (davul, bas gitar, kayıtlar ve mastering) gibi değerli isimler yer alıyor.
 

Benzer konular

Top