1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Deodorantlar meme kanserine yol açabilir

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Defne tarafından 7 Ekim 2006 başlatılmıştır.

 1. Defne

  Defne Aktif

  Katılım:
  8 Haziran 2006
  Mesajlar:
  422
  Beğenileri:
  22
  Ödül Puanları:
  630
  Banka:
  37 ÇTL
  Doktorlar deodorantlar ile meme kanseri arasında olası bir bağlantının incelenmesi için daha çok araştırma yapılmasını istedi.Yeni bir araştırmada terlemeye karşı kimyasal madde içeren deodorantların cildi kırarak meme kanserine yolaçtığı bilinen östrojen hormonu gibi hareket ettiği belirlendi.
  İngiltere'deki Reading Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Philippa Darbre, bu sürecin meme kanseri riskini arttırıp arttırmadığı konusunda yeni araştırmalar yapılması gerektiğini söyledi. Dr. Darbre, "meme kanserinin meydana gelmesinde rol oynadığı bilinen östrojen gibi faaliyet gösteren ve insan memesine giren maddeler de teorik olarak meme kanserinin oluşumunda rol oynar" dedi.

  Deodorantlarda yüksek oranlarda alüminyum tuzu bulunduğunu da belirten Dr. Darbre, insanların alüminyumla en çok deodorant kullandıkları zaman temas ettiklerini söyledi. Bu ürünler genelde koltuk altlarına püskürtüldüğünden memeye yakın bölgelerde yoğunlaşıyor.

  Araştırmada bu tür ürünlerin tıraş olduktan sonra cildin zarar görmeye daha yatkın olduğu zamanlarda kullanıldığında cildin alüminyumun içeri sızmasını önleyemediği belirtildi.
   

Sayfayı Paylaş