Depresyon Mevsimi Geldi

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Katılım
9 Hzr 2006
Mesajlar
9,859
Beğeniler
136
#1
Bayanlar dikkat ! Mevsimsel depresyon zamanı geldi.

Uzmanlara göre mevsimsel depresyon (SAD), eylül ayında başlayıp nisan ayında bitiyor. Bu hastalık kadınlarda daha sık görülüyor

'EYLÜL ayı sonu gibi başlayıp nisan ayında biten mevsimsel depresyon (seasonal affective disorder), erkeklere oranla daha çok kadınlarda görülüyor. Ekvatordan uzaklaştıkça semptomlarının arttığı görülen SAD, 17 - 25 yaş aralığında daha çok görülüyor.'

Yukarıdaki sözler, VKV Amerikan Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Aslı Akkan'a ait... Akkan, sözlerini şöyle sürdürüyor: 'Yapılan araştırmalar ABD'de 10 milyondan fazla kişinin her sene bu rahatsızlıkla karşılaştığını mevsimsel depresyonun farklı kentlerde, farklı iklimlerde yaşayan milyonlarca insanı etkilediğine işaret ediyor. Yine yapılan araştırmalar kadınların erkeklere oranla daha fazla SAD tanısı aldığını ve ekvatordan uzaklaşıldıkça semptomların arttığını gösteriyor. 17 - 25 yaş arası görülme sıklığının daha fazla olduğu biliniyor.

TEK UÇLU DEPRESYON

HER ne kadar SAD deneyimleyen hastaların çoğu unipolar (tek uçlu) depresyon tanısında iseler de yüzde 20'sinin bipolar(iki uçlu) mizaç bozukluğuna sahip oldukları ve manik/hipomanik ataklarının da bulunduğu gözlemleniyor. Mevsimsel depresyonun belirtileri arasında; mutsuzluk, ümitsizlik, isteksizlik, değersizlik hissi, uyku düzensizliği, enerjisizlik ve çabuk yorulma, iştah değişikliği(azalması veya artması), gerginlik, karamsarlık ve hatta ölme isteği sayılabilir. ABD'de yapılan bir araştırma SAD tehşisi konulan hastalarının yüzde 6 ile yüzde 35 arasının hastane yatışına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Mevsimsel Depresyon'un her ne kadar tam sebebi bilinmiyorsa da, çeşitli hipotezler öne sürülmektedir. Bunlar:

HAREKETLER YAVAŞLAR

MELETONİN: Beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir. Hormon üretimi karanlık oratamlarda artmaktadır. Melatonin hormonu, insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve bitkin yapan doğal bir sakinleştiricidir. Günlerin kısalması ve güneş ışığının azalması melatonin üretimin arttırarak kişiyi daha az enerjik, yorgun, ve isteksiz yapar. Bu da Mevsimsel Depresyona yol açabilir.

Seratonin: Kış ayları ile birlikte vücuttaki seratonin üretiminin azalmasının mevsimsel depresyona sebep olabileceği öne sürülmektedir.

Genetik faktörler: Mevsimsel depresyonun genetik köklerinin olabileceği kişinin ebeveynlerinden birinde mevsimsel depresyonun olmasının kişinin de SAD yaşama oranının 7 de 1 kadar arttırdığını gösteren çalışmalar vardır.

GÜNEŞİN ETKİSİ

MEVSİMSEL depresyonunun önüne geçebilmek için özellikle çalışma ortamlarında gerekli ışık ihtiyacının karşılanması, ortamın ısı ayarının kontrol altında tutulması, kişinin gün boyu güneş ışığıyla temasının maksimumda olabileceği aktivitelerde bulunması (sabah saatlerinde yapılacak yürüyüşler gibi), uyku saatlerinin mümkün olduğunca düzenli tutulması vb... Tüm bunlara rağmen semptomların devam etmesi ve/veya artması halinde ise bir uzmandan yardım alınması önerilir.
 

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#2
Tamam ben de biraz :P depresifim ama sonbaharla sanki yeniden doğuyorum, benim bi şikayetim yok :)
Gelsin artık yağmurlaaaar..
 

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Katılım
7 Hzr 2006
Mesajlar
37,464
Beğeniler
8,983
Takım
GALATASARAY
#4
Geçen yıl bu konu süper ilgimi çekerdi muhtemelen. Her ne hikmetse bu yıl relaxım :) Sanırım birkaç günde olsa karadeniz havası iyi geliyor bana gitmiştim çünkü :)
 

Benzer konular

Top