1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Konusu 'Felsefe / Psikoloji' forumundadır ve Papatya tarafından 10 Ekim 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.119
  Beğenileri:
  6.456
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  136 ÇTL

  Depresyon tedavisi nasıl olur?
  Depresyon nasıl tedavi edilir?
  Depresyonda tedavi
  Depresyon tedavisinde önemli noktalar


  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Bahadır, depresyonun kişinin sosyal hayatını, günlük aktivitesini ve diğer insanlarla olan ilişkilerini etkileyecek biçimde yaşadığı üzüntü hali olduğunu ifade ederek tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

  Depresyon hastasının kendini mutsuz hissettiğini belirten Dr. Bahadır, "Hayattan keyif almaz, daha önce kendisini mutlu eden şeyler bile ilgisini çekmez. Yorgunluk ve enerji düşüklüğü vardır. Uyku bozuklukları sık görülür. Bazen kişi bu durumun farkında olamayabilir ve bunu normal bir üzüntü olarak değerlendirebilir. Depresyonun kişinin beyninde var olan nörtransmitter denilen bazı maddelerin azalmasına bağlı olduğu gösterilmiştir” dedi.

  Depresyon tedavisine antidepresanlarla başlanır

  Depresyon tedavisinin ilk planda antidepresan denilen ilaçlarla yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Cengiz Bahadır, "Bu ilaçlar başta seratonin olmak üzere beynin hormonlarının tekrar normal düzeyine gelmesini sağlar. Bu ilaçlar beyin üzerinden etkili olduklarından yan etkileri de fazladır. Özellikle kilo alma en sık karşılaşılan yan etkilerden biridir. Bazı hastalarda ilaç tedavileri başarısız olabilir. Bazı vakalarda yan etkileri nedeni ile ilaçlar kullanılamayabilir. Bu vakaların ağır olanlarında elektrokonvulsif terapi de (ECT-elektroşok) kullanılabilmektedir. Tüm bu tedavilere rağmen depresyon düzelmeyebilir ya da tekrar edebilir. İlaca dirençli bu gibi olgularda veya ilaç yan etkilerinin fazla olması nedeni ile ilaçları kullanamayan hastalarda TMS tedavisi kullanılmaktadır” diye konuştu.

  İlaç kullanamayan hastalara TMS tedavisi uygulanıyor

  Transkraniyal manyetik stimulasyon tedavisinin (TMS), beynin belli bölümlerinin manyetik alan ile uyarılması esasına dayandığını kaydeden Dr. Bahadır, şöyle konuştu:

  "Bu tedavi özel bir cihaz ve ona bağlı manyetik uyarım koili ile yapılmaktadır. Depresyon tedavisinde beynin duygusal tepkilerini yöneten dorsolateral prefrontal korteks denilen bölümüne tedavi yapılmaktadır. Bu tedavide genellikle, dominant taraf olduğu için sol beyin yarımına uyarıcı yüksek frekanslı manyetik alan uygulanmaktadır. Daha az sıklıkta dominant olmayan sağ tarafa frekansı düşük uyarım yapılıp beynin sol tarafının aktivitesi artırılarak da tedavi yapılmaktadır. Tedavide değişik protokoller olsa da genel olarak hafta sonları atlanılarak yapılan ve 20 seans süren tedavi programı uygulanmaktadır. Her tedavi uygulanan protokole göre yaklaşık 20-30 dakika sürmektedir. TMS ile depresyon tedavisinde yüksek başarı oranları bildirilmektedir. TMS uygulamasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez sadece bir ses duyar. Bu tedavinin yan etkileri yok denecek kadar azdır. Oldukça az oranda (%5-10) kısa süreli baş ağrısı, baş dönmesi olabilir. Çok nadiren (30.000'de 1) kalıcı olmayan epileptik atak gözlenmiştir. Yan etkiler bakımından ilaçlar ve diğer tedavilere üstündür. TMS tedavisi USA'da FDA tarafından onaylanmış olup USA ve birçok batı ülkesinde ilaca dirençli depresyon tedavisinde özel ve resmi sağlık kurumlarınca tedavi masrafları sigortalarca ödenen bir yöntem olmuştur. Depresyon dışında özellikle beyin felçlerinde ve diğer beyin hastalıklarında da olumlu sonuçlar bildirilmektedir.”


  Alıntıdır.

   
 2. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.119
  Beğenileri:
  6.456
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  136 ÇTL

  Depresyonu Yenmenin Doğal Yolları
  İlaçsız Depresyon Tedavisi Olur Mu
  Depresyona İyi Gelen Bitkiler
  Depresondayken Neler Yapalım

  Çağımızın Hastalığı Depresyon

  Günümüzde birçok kişinin -gizli de olsa- problemi olan depresyon için çeşitli ilaç tedavileri bulunmakta. Fakat depresyon ilaçlarının bilinen belirgin yan etkileri ilaçların alınmak istenmemesinin ve kullanmak istenmemesinin başlıca nedeni. Bu çerçevede bir çok alternatif yada tamamlayıcı tedaviler aramakta ve istenilen çözümlere de ulaşabilmektedir. Bu tedaviler her zaman herkes etkili değildir ve bazıları diğerlerine göre daha fazla risk taşımaktadır. Masaj, yoga ve meditasyon gibi birçok zihin- vücut terapileri güvenli olmasına rağmen balık yağı gibi masum görünen bir alternatif tedavi almadan önce dahi uygun danışmanlık için doktorunuz ile iletişim içerisinde olunuz.

  EGZERSİZ

  Düzenli fiziksel aktivite depresyonunuz teşhis edildiğinde reçete edilen ilk şey değildir, ama önemine binaen ilk şeyler arasında yer alması gerekmektedir. Haftada 3 defa, Günlük 30 dakikalık uygun bir şekilde yapılan aerobik egzersizler genel vücut sağlığının yanında özellikle orta dereceli depresyon vakalarında görülen semptomların giderilmesinde antidepresanlar kadar etkilidir.

  GEVŞEME TEKNİKLERİ

  Depresyon için ilaç ile tedaviden pek hoşlanmayan kişiler için gevşeme egzersizleri idealdir. Yapılan klinik çalışmalarda gevşeme egzersizlerinin (örneğin progresif kas gevşeme , rahatlama görüntüleri ve otojenik eğitim gibi.. bilişsel- davranış terapisi gibi psikolojik tedavi kadar etkili olmadığı, fakat depresyon için hiç tedavi olmayan insanlar için belirlenmiştir.

  MEDİTASYON

  Meditasyon, insanların nefes veya bir kelimeye odaklanarak kafalarını rahatlatmak yada kirli düşünceleri uzaklaştırmak amacı ile uygulanan rahatlama şeklidir. Bazı çalışmalar, günlük meditasyon uygulamaları sayesinde stres, anksiyete ve depresyon bazı belirtileri hafiflettiğini gösterilmektedir.

  YOGA

  Yoga, Sanskritçe bir kelime olup zihin- beden egzersizlerini tarif etmek için kullanılır. Denge, esneklik, kuvvet ve odaklanmanın geliştirilmesine yardımcı olur. Bu tür uygulamalar ayrıca omurga hizalanmasına, zihinsel berraklığın artırılmasına ve sinir sisteminin gençleştirilmesine olanak sağlar. Bu iki olgu birlikte sağlandığında ise kişinin stresi azaltılabilmekte ve duygusal iyileşmenin yanında rahatlamaya da teşvik etmektedir.

  MÜZİK TERAPİSİ

  Müzik terapisi depresyonu olan kişilerin ruh halini düzelttiği saptanmıştır. Müzikle tedavi, Kişi, müzik dinlediğinde gevşediği ve pozitif enerji ile dolması sayesinde depresyon ile mücadelede sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri olmuştur.

  TAKVİYELER NELERDİR?

  Elbette depresyon ile mücadeleniz bunlar ile sınırlı değil. Şifalı bitkiler listesi VE beslenme takviyelerine bir göz atalım.

  SARI KANTORON

  Sarı Kantaron yada diğer bilinen ismi ile St.John ‘s wort. Popülerliği günden güne artan bitki hafif ve orta dereceli depresyon vakalarında etkili. Tamamlayıcı ve Alternatif İlaçlar Ulusal Merkezi’ ne göre ( NCCAM ), ileri depresyon vakalarında sarı kantoron etkili değildir. Sarı kantoron diğer ilaçlar ile de ciddi etkileşimler içerisinde olabilir. Bu nedenle kullanmadan önce ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmayınız.


  S –ADENOSİL – L-METİONİN


  S -adenosil -L- metionin ( SAM- e), vücutta doğal olarak oluşan bir maddedir. 2002 yılındaki çalışmada, depresyon tedavisinde, yapısında NCAAM bulunan SAM – e’ nin plasebodan daha etkili olduğu fakat standart formlara karşı test edildiğinde ise daha az etkili olabileceği belirlenmiştir. bu maddeyi bipolar bozukluk ya da manik depresyonu olan kimseler almamalıdır, çünkü ruh hali ve taşkınlık gibi durumlara neden olabilir. Maddenin diğer yan etkileri arasında bulantı, baş ağrısı, anksiyete ve ishal görülebilir. S – adenosil – L -metionin kullanmadan önce doktorunuza danışın.

  5- HİDROKSİTRİPTOFAN

  5-hydroxytryptophan (5- HTP ) beyindeki serotonin (mutluluk hormonu) miktarını arttırarak işlevsellik sağlar.
  Bilindiği gibi serotonin ruh hali, uyku, iştah ve diğer fonksiyonları etkileyen bir kimyasaldır.
  Her ne kadar bazı çalışmalar onun depresyon tedavisinde etkili olabileceğini ispatlasa da yüksek dozlarda veya uzun süre boyunca 5 -HTP almanın tehlikeli olabileceği bildirilmektedir. Saflığı test edilmemiştir. Kullanmadan önce doktorunuza danışınız.Depresyonu Yenmenin Doğal Metotları

  KAVA

  Bilimsel adı “Piper methysticum” olan bitki sedatif ve anestezik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.
  Bitkinin tedavi edici özelliği için kök kısmı kullanılmaktadır.

  İçinde bulunan rahatlatıcı etkili madde sayesinde bu çay Hawaii dahil olmak üzere Güney Pasifik bölgelerinde stres, ruh durumunun iyileştirilmesi ve diğer yatıştırıcı etkileri için kullanılmaktadır. Onun rahatlatıcı etkileri benzodiazepin’e benzetilmiştir.

  Yapılan çalışmalarda kava’ nın depresyon belirtilerini hafifleterek gerginlik ve anksiyete tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. Kava ile yapılan çalışmamaların sınırlı olması nedeni ile bu bitkinin uzun vadeli etkileri ve diğer yan etkileri bilinmemektedir. Yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmakta yarar var.  Alıntıdır.

   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  4
  Görüntüleme:
  1.311
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.958
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.224
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  947
 5. ~meLek~
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  507
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş