Derişim Nedir?

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,248
Takım
GALATASARAY
#1
Derişim Nedir?

Belirli miktar çözeltide veya çözücüde çözünmüş olarak bulunan madde miktarına derişim (konsantrasyon) denir. Derişim, birçok şekilde ifade edilebilir. Çözünen madde miktarının belirtilmediği bir ifade şekli olan doymuş, doymamış, aşırı doymuş, seyreltik veya derişik gibi ifadelerin yanında çözünen madde miktarının nicel olarak ifade edildiği yüzde derişim, molarite, ppt, ppm ve ppb, molalite, normalite gibi ifadeler de kullanılabilir. Bunlardan başka mol kesri, mol yüzdesi gibi derişim tanımları da kullanılabilir.

Derişim hesaplarında çözelti miktarından çözünen miktarını çıkartmak gerekir. Örneğin %10'luk 100 gr. tuzlu suda, 10 gr tuz, 90 gr su bulunur. Öğrencilerin derişim problemlerini çözerken sık sık yaptıkları bir hata, bu hususu unutmaktır. İlk adım olarak çözeltideki çözen ve çözünen miktarlarını bulmak doğru bir başlangıçtır.

Hacimsel derişim hesabında ise yine kütlesel (ağırlıksal) derişimde olduğu gibi çözelti hacminden çözünen hacmini çıkartmak gerekir. Genellikle sıvı-sıvı çözeltilerinde kullanılır. Örneğin %10'luk 100 ml HCl çözeltisinde, 10 ml HCl asit ve 90 ml su bulunmaktadır.
 

Benzer konular

Top