Ders çalışma programı yaparken dikkat edebileceğin noktalar

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,087
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1
1. Haftalık planlar yap. Çok uzun zamanlı planlar aksayabilir veye güncelliğini yitirebilir.
2. Haftada bir günü boş bırak. O gün aksayan daha çok çalışmak istediğin veya plan dışı konuları alabilirsin ya da planı başarıyla uygulamışsan ödül olarak istediğin gibi bir gün geçirebilirsin.
3. Sınavları eksiklerini ve ertesi günkü dersleri gözönüne alarak çalışman gereken konuları belirfe.
4. Her güne mutaka okulda öğrendiklerini geliştirmek için günlük tekrar saati koy. Tekrar yapmak az Çalışıp çok verim elde etmenin yollarından biridir. Zira. öğrenilenler en çok ilk sekiz saat içinde unutulur.
5. Günde kaç saat çalışabileceğini belirle.
6. Günün hangi saatlerinde çaışacağını belirle. Bu hergün farklı da olabilir. Yeter ki yorgun olamayacağın saatler olsun.
7 . Hangi konuyu ne kadar hangi kaynaktan çalışacağını belirleyerek her güne bir veya iki konu yerleştir.
8. Yapamayacağın kadar çok konuyu bir güne yükleme.
9. Çalışmakta zorlandığın konuyu bir günde çalışmak yerine parçalara bölerek bir haftaya yayabilirsin. Ders çalışmaya da bu konudan başla. Çünkü daha sonra yorulup erteleyebilirsin. Unutma ki sevmediğin bir yemeği doyduktan sonra yiyemezsin. Ama aç kamına bir kaşık yedikten sonra sevdiğin yemek yenilebilir.
10. Çalışma masanda dikkatini dağıtacak şeyfer karşı duvarda posterler olmasın.
11. Çalışma masında dersten başka bir şey yapma. Çağrıştırıcı etki yaratır. Hayal kurmak. bulmaca çözmek TV seyretmek yemek yemek vb. etkinliklerin çalışma aralarında. başka bir yerde yap.
12. Hayal kurduğunu farkettiğinde çalışmanın sonuna ertele. Başaramazsan masandan kalkıp başka bir yerde hayalini kuruncu tekrar dön.
13. Müzik dinleyerek TV karşısında çalışma. Aynı anda iki şey yapamazsın. Konsantrasyonunu sık sık dağıtacağından verimin düşer.
14. Çalışmana isteğine göre 30. 40 50 dakikada bir 10'ar dakikalık aralar ver.
15. Çalışmaya saat kaçta başlayacağını programı yaptığında değil her gün okuldan gelince belirle. Böylece esnek ama uygulanabilir bir program olur.
Bitişte kendine bir ödül verebilirsin. Bu ödül bir TV programı seyretmek. bir arkadaşına telefon etmek bir şeyler yemek vs. olabilir.
16. Çalışmanın tamamı bir seferde bitirebileceğin gibi. akşam yemeğine kadar günlük tekrar ve çalışmanın bir bölümünü yemekten sonra da diğer kısımını yapabilirsin.
17. Çalışman için minimum bir saat ver. Emeğin günde bir bir buçuk saat gibi. (Bu hiç çalışmayan biri için 30 dk. bile olabilir) Ancak zaman içinde bunu yavaş yavaş artırmaya çalış.
18. Kesinfikle hedeflediğin programı erteleme. Keyif
veren şeyleri çalışmaktan önce değil sonra yap. Programının başarılı olmasındaki en önemli şeylerden biri de budur.
19. Unutma ki bunu senden başkası yapmayacaktır.
Başarılı ve başarısız olmanın tek sorumlusu sensin.
20. Çalışmanı da eğlenmeni de belli bir denge içinde yap.
21. Hayat amaçlarını gözden geçir. Çalışmak istemediğinde sözgelimi sınıfta notlar okunurken sevincini iyi bir üniversiteyi kazandığını öğrendiğin anı başarılı bir çalışma hayatı vs. gözünün önüne getir.
 

Benzer konular

Top