Devlerin Bilinmeyenleri

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,149
Beğeniler
324
Şehir
Türkiye
#1
GOOGLE

"Don't be evil"

"Don't be evil" yani "Kötü olma" şeklinde de Türkçe'ye çevrilebilecek bu slogan, aslında Google'ın sahip olduğu ana felsefelerden biri... Google, bu sloganı kullanarak para kazanmak için illa illegal yollara (kötü yollara) başvurmak gerekmediğini tüm dünyaya göstermek istemişti.

Google'ın ilk görünümü
Google'In kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page, HTML ile ilgili pek de bilgi sahibi değildi. Zaten Google'ın hazırlanan ilk sayfasına bakıldığında da bunu açıkça görebilmek mümkün. Test kullanıcıları Google'ın beta sayfasını denerken, Google bir yandan da sayfanın telif hakkının kendisine ait olduğunu belirtmek için sayfa altına ufak bir not düşmeyi de ihmal etmemiş.

"To Google"
"to do something" İngilizce dilinde bir şeyi yapmak anlamına gelir. "To" ve "bir eylem" yanyana geldiğinde İngilizce'de o eylemin yapılacağı anlatılmak istenir. "To Google" ise Google'ın popülerleşmesinin en büyük göstergesi... Zira Google'da arama yapmak için artık "search on Google" yerine insanlar doğrudan "To Google" yani "Google'lamak" kavramını kullanır oldular.

35 dilde arama
Bugün için Google'da 35 farklı dilde arama yapılabiliyor. Çince, Yunanca, İzlandaca, Macarca ve bunun gibi onlarca dilde arama yapılabilen Google, böylece tüm dünyaya hitap etmeyi de başarıyor.

Google'ın ilk sunucusu
Google'ın kurulduğunda kullandığı ilk sunucu 4 GB kapasiteli ve dış kutusu tamamen lego taşlarından yapılan bir sabit disk'ti.

PageRank ve Google
Google'ın çekirdek arama motoru derecelendirme sistemi genel olarak PageRank olarak bilinir. Her bir sayfa ayrı bir dereceyi ifade eder ve arama sonuçları da buna göre şekillenir. Ancak sanıldığı gibi PageRank'teki Page, Google'ın sayfaları anlamında kullanılmamış, aksine şirketin kurucularından Larry Page'in soyadını almıştır.

Google ve elektrik kullanımı
Google'ın ne kadar elektrik kullandığını hiç düşünmüş müydünüz? Google'dan önceleri yapılan açıklamaya göre bu rakam 1KJ (1 kilo jul)... Yani her arama başına 0.2 g karbondioksit ...
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,149
Beğeniler
324
Şehir
Türkiye
#2
MİCROSOFT

İyi yapamıyorsan en azından iyi görünsün
Bill Gates'ın yıllar önce söylediği ve hafızalardan asla çıkmayacak bir sözü vardır. "Eğer bir şeyi iyi yapamıyorsan, en azından iyi görünmesini sağla dışarıdan"... Microsoft'un sistem olarak bunu benimsediğini elbette düşünmüyoruz.

Gates'in okul programı
Yıllar önce Gates, okulu için bir sınıf planlama uygulaması geliştirmişti. Gates, bu uygulamayla oynayarak zamanında kızların yoğun bir şekilde bulunduğu sınıfa yerleşmeyi dahi başarmıştı.

Geliştirilmekte olan yazılım isimleri
Microsoft, geliştirmekte olduğu yazılımlara isim vermeyi seven bir şirket... Örneğin Windows 7'nin geliştirilme aşamasındaki adı "Vieanna" idi.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,149
Beğeniler
324
Şehir
Türkiye
#3
"Con" klasörü

Şimdi size asla yapamayacağınız bir şeyi söyleyelim. Hemen her isimde klasör açabilirsiniz; ancak "Con" yazarak bir de klasör oluşturmayı deneyin... Bu hiçbir şekilde mümkün olmayacaktır.

İlk Windows virüsü
İlk Windows virüsünün ismi Winver 1.4 idi...

Bing nereden geliyor
Microsoft'un arama motoru Bing'in ismi aslında Bingo'dan geliyor. Aynen oyunda olduğu gibi Bing, aranan bir şeyin bulunduğunu ya da fark edildiğini gösteriyor.

Microsoft Office Mac
Microsoft Office for Mac sürümünün Windows sürümünden önce 1989 yılında yayınlandığını biliyor muydunuz?
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,149
Beğeniler
324
Şehir
Türkiye
#4
APPLE

Hayranı en çok olan "O"

Fortune dergisi, 2008 yılında ABD çapında en çok beğenilen şirketin Apple olduğunu açıkladı. 2008 yılından bugüne kadar ise dünya genelinde yine bir numara da hep Apple vardı.

Apple'ın ilk logosu

İlklerin bilgisayarı Macintosh'lar

GUI yani grafiksel kullanıcı arabirimine ve fareye sahip olan ilk bilgisayar Apple'ın Macintosh'larıydı.

İlk tüketici dijital kamerası Apple'dan

Apple Quicktake, 1994 yılında satışa sunulan ve 1997 yılında üretimi sonlandırılan ilk tüketici dijital kamera idi. Fotoğraf çekebilen ve 8'e kadar fotoğrafı 649x480 çözünürlükte depolayabilen telefon, 320x240 çözünürlükte ise 32 fotoğrafı içerisine alabiliyordu.

Macintosh'un yaratıcısı

Apple'ın efsane bilgisayar serisi Macintosh'u yaratan isim, kurucuları Steve Jobs veya Wozniak değil, aksine o yıllar Apple'da çalışan mühendis Jef Raskin'den başkası değildi.
 
Top