1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Devletin İstikrar Fonksiyonu

Konusu 'Ekonomi' forumundadır ve ZeyNoO tarafından 1 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. ZeyNoO

  ZeyNoO ٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠ V.I.P

  Katılım:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  54.319
  Beğenileri:
  6.211
  Ödül Puanları:
  12.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Muhasebe
  Banka:
  26.503 ÇTL
  Devletin İstikrar Fonksiyonu

  İstikrar fonksiyonu öncelikle fiyat istikrarı ve tam istihdamla ilişkilidir. Bu fonksiyon, özellikle enflasyonun frenlenmesi ve işsizliğin önlenmesi amacıyla devletin aktif rol üstlenmesi anlamına gelmekte, ancak bu rolün yerine getirilmesi durgun bir ekonomi içinde olamayacağından, istikrar fonksiyonu istikrarlı büyümeyi de içermektedir.

  Anlaşılacağı gibi, Musgrave’e dayanan bu üçlü ayırım devlete minimal görevler yükleyen, devleti sadece klasik fonksiyonlarla sınırlayan, ekonomik sorunların çözümünde yalnızca piyasaya güvenen bir yaklaşım değildir. Piyasa mekanizmasının birçok koşulda yetersiz kalabileceğini, dolayısıyla devlete aktif bir rol düşeceğini öngören bir yaklaşımdır. Ne var ki, belirli koşullarda devlete aktif bir rol düşeceğini söylemek devletin bu rolü mutlaka yeterli ve başarılı bir biçimde oynayacağını söylemek anlamına gelmez. Devlet (ya da daha doğru bir ifadeyle siyasal süreç) de birçok engel ve kısıtla karşı karşıyadır, dolayısıyla devletin de rolünü oynamadaki başarısı koşullara bağlıdır.
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.024
 2. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  1.174
 3. Suskun
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  2.881
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  700
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  741
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş