1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

dikey analiz

Konusu 'Muhasebe' forumundadır ve -araz- tarafından 10 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. -araz-

  -araz- EYVALLAH... V.I.P

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesajlar:
  5.458
  Beğenileri:
  1.536
  Ödül Puanları:
  7.230
  Banka:
  3.912 ÇTL
  2-DİKEY ANALİZ (YÜZDE YÖNTEMİ İLE ANALİZ)

  Dikey yüzde analizi ile mali tablolarda bulunan bir kalemin toplam veya grup içindeki oransal büyüklüğü irdelenir.  İlgili Kalem Verisi

  DİKEY YÜZDE = -------------------------- X 100

  Baz Alınan Kalem Verisi
  Mali tabloların dikey yüzde yöntemi ile düzenlenmesinde mali tablo toplamı ( Gelir Tablosunda NET SATIŞLAR TOPLAMI )

  Yüz ( 100 ) kabul edilir ve her bir mali tablo kaleminin toplam içindeki yüzde payı hesaplanmak sureti ile mali tablo yüzdelerle ifade edilir.Bu düzenleme mali tablo analizinde mutlak rakamların doğurduğu sakıncaları ortadan kaldırır.  Bu yöntem ile tek bir döneme ait mali tablolar analiz edilebileceği gibi birden fazla dönemin mali tabloları da analiz edilebilir.Bu nedenle hem statik hem de dinamik analiz niteliğindedir.  Dikey yüzdeler yöntemi ile yapılan analizler,işletmeler arası karşılaştırmalar veya işletmenin sektör içindeki yerini belirleme açısından veya işletmenin mali yapısında meydana gelen değişiklikleri izleme açısından yararlı bir araç niteliği taşır.  Dikey yüzdeler yöntemine göre düzenlenmiş mali tablolar, farklı büyüklükteki işletmeler arası karşılaştırma için ortak baz oluştururlar. Bu yöntemle,işletmenin mali tabloları rakip işletmelerin mali tabloları ile karşılaştırılabilir.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  1.439
 2. Mavi Gül
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.518
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  524
 4. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  568
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  4.189
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş