Dikkat ve Algılama Nedir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,149
Beğeniler
332
Şehir
Türkiye
#1
Dikkat Nedir? (Attention)
Algısal İşlevleri, düşünceleri, duyusal girdileri, bilişsel süreçleri, çevresel uyarıcıların bazılarını görmezden gelip bazılarını seçerek onların odaklaştırabilme, böylece seçilen uyarıcıları daha net algılayabilme ve bu süreçlerin tamamını iradi olarak kontrol edip yönlendirebilme yetisidir.Derste olan bir öğrenci için dikkatin tanımı

Sınıftaki veya sınıfın dışındaki gürültüye rağmen öğretmeni dinleyebilme, duyduklarını anlamlandırabilme, tahtaya yazılanları izleyebilme, dersle ilgili olmayan ancak zihnini meşgul edecek düşünceleri, çevreden gelen ve dersle ilgisiz ses ve görüntüleri zihinsel olarak bertaraf edip, derste anlatılanları anlamlandırmayı ve öğrenmeyi devam ettirme becerisidir.


Ders çalışan bir öğrenci için dikkatin tanımı

Ders çalışma ortamında veya dışarıdaki gürültüye rağmen veya dersiyle ilgili olmayan ancak zihnini meşgul edecek düşünceleri, hayalleri bertaraf edip, çalıştığı dersi anlamlandırmayı ve öğrenmeyi devam ettirme becerisidir.


Sınavda olan bir öğrenci için dikkatin tanımı

Sınav ortamında veya dışarıdaki gürültüye rağmen veya sınavla ilgili olmayan ancak zihnini meşgul edecek düşünceleri, hayalleri bertaraf edip, soruları anlamayı ve çözümlemeyi devam ettirme becerisidir.Algılama Nedir?
Beş duyu organı aracılığıyla çevreden gelen uyaranların (ses, görüntü, tat, koku, his) farkına varmaktır. Ayrıca bedenimizde ve zihnimizde olup bitenlerin farkına varmayı da kapsamaktadır.


Derste olan bir öğrenci için algılamanın tanımı
Derste öğretmenin, öğretmenin sunduğu bilginin farkında olmaktır.


Ders çalışan bir öğrenci için algılamanın tanımı
Çalıştığı ders kitabının, ders defterinin, konunun ve bilginin farkında olmaktır.Sınavda olan bir öğrenci için algılamanın tanımı

Sınavda olduğunun, sınav kitapçığının, soruların, hangi soruda olduğunun, sorulardaki detayların ve geçen zamanın farkında olmaktır.
 
Top Bottom