1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz
Notu Gizle
Merhaba Ziyaretçi.

"BENİM DÜNYAM" konulu resim yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Sizi de bu yarışmaya katılıma davet ediyoruz...

Dilin İnsan ve Toplum Hayatındaki Yeri

Konusu 'Edebiyat / Kitap' forumundadır ve Mc_ÖRGE tarafından 19 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. Mc_ÖRGE

  Mc_ÖRGE HalaMadrid

  Katılım:
  15 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.648
  Beğenileri:
  83
  Ödül Puanları:
  1.330
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Kaptan
  Yer:
  İzmir
  Banka:
  729 ÇTL
  Dilin İnsan ve Toplum Hayatındaki Yeri

  dil kultur edebiyat iliskisi edebi eser edebiyat insan ve toplum edebiyat tarihi ve onemi edebiyatin diger bilim dallariyla iliskisi tanimi ve ozellikleri

  EDEBİYAT, İNSAN VE TOPLUM

  Edebiyat; Tanımı, Konusu, İçeriği;Yöntemi

  Duygu ve düşüncelerin söz ya da yazıyla etkili ve güzel bir biçimde anlatılması sanatına edebiyat denir. Edebiyat, sözcüğü Arapça ‘’edep’’ sözcüğünden türemiştir. Edebiyat sözcüğü ilk kez Tanzimat döneminde Şinasi tarafından kullanılmıştır. Şinasi’den önce nazım ve nesir türlerindeki eserlere ‘’şiir ve inşa’’ denilmekteydi.

  Bir dil ürünü olan yazılı ve sözlü eserlerin tümü. Bu bakımdan bir gazete haberinden sanat değeri taşıyan hikaye, roman, deneme, fıkra türüne kadar her türlü yazı edebiyat eseri sayılır.


  Edebiyatın Konusu: Yazar ve şairlerin ortaya koydukları eserlerde ele alıp işledikleri her şey, edebiyatın konusunu oluşturur.

  Edebiyatın İçeriği: Dil ürünlerinde kullanılan üslup,tür (hikaye,roman,deneme,fıkra,makale vb.) edebiyatın içeriğini oluşturur.


  Edebiyatın Yöntemi: Dil ürünlerinin tüm özelliklerinin tarihi akış içinde bilimsel olarak incelenmesi de edebiyatın yöntemini oluşturur.


  Edebî Eser; Tanımı ve Özellikleri

  İnsanın duygu ve düşüncelerini; özlem ve dileklerini estetik ölçüler içinde anlatan ve okuyucuda güzellik duygusu yaratan dil ürünlerine edebî eser denir.


  Özellikleri

  Edebî eser okuyanı etkilemelidir.

  Anlatımı güzel düşüncesi sağlam ve özlü olmalıdır.

  Konusu;ait olduğu toplumun ve yazıldığı dönemin özelliklerini yansıtmalıdır.

  Eser zamanın süzgecinden geçtikten sonra toplumca anlaşılıp beğenilmelidir.

  Duygu ve düşünceler belli bir edebî türe uygun olarak anlatılmalıdır.

  Eser estetik ölçüler içinde ,belli bir sanat anlayışıyla yazılmalıdır

  Edebiyat Tarihi ve Önemi

  Bir ulusun çağlar boyu yarattığı sözlü ve yazılı dil ürünlerini ve onların yazarlarını bilimsel bir yöntemle tarihi akış içinde inceleyen bilim dalına edebiyat tarihi denir.Edebiyat tarihi bir ulusun geçmişteki düşünce yapısını, dünya anlayışını, kültür ve uygarlık birikimini yeni kuşaklara aktarır.Böylece kuşaklar arasında köprü kurarak yeni kuşakların daha iyiyi, doğruyu, güzeli bulmalarına yardımcı olur.
  Bizde Tanzimat dönemine kadar edebiyat tarihi tezkirelerden ibaretti.


  Tezkire: Şairlerin hayat hikayelerini anlatan biyografi türünden eserlere denir.


  Başlıca edebiyat tarihi yazarlarımız şunlardır: Ziya Paşa,M. Fuat Köprülü,Agah Sırrı Levend,Ahmet Hamdi Tanpınar,Nihat Sami Banarlı


  Dil-Kültür-Edebiyat İlişkisi
  Dil, insanların duygu düşünce ve düşlerini; özlem ve isteklerini anlatma aracıdır . Kültür ise;dil,din,ülkü gibi ortak duygu ve düşüncelerin bizde yarattığı değişim ve bileşimdir.Bu nedenle dil bir ulusun temel taşıdır. Dil kültür değerlerimizi geleceğe taşır ve edebiyatın da temel öğesidir.


  Dil, edebiyatın temel öğesi; edebiyat, kültür birikiminin kendisidir. Görüldüğü gibi dil,kültür ve edebiyat birbirinin tamamlayıcısıdır.


  Edebiyatın Diğer Bilim Dallarıyla İlişkisi
  Edebiyatın temel öğesi olan dil diğer bilim dallarının da anlatım aracıdır. Bundan dolayı felsefe, psikoloji, sosyoloji, hatta tarih, coğrafya, ekonomi vb. diğer bilim dallarıyla yakından ilişkisi vardır.


  Araştırmacılar da edebiyat araştırmalarında yazarın biyografisini yazarken tarih biliminden,yaşadığı ortamı yazarken sosyoloji biliminden,yazarın içinde bulunduğu ruhsal durumu anlatırken ise psikolojiden faydalanırlar.


  Yazarı etkileyen toplumsal,siyasal ve felsefî görüşleri de diğer sosyal bilimlerin yardımıyla ortaya koyarlar.
   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  861
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  754
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  510
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  538
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  645
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş