1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Dilmaçoğulları Beyliği

Konusu 'Genel Türk Tarihi' forumundadır ve KıRMıZı tarafından 15 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. KıRMıZı

  KıRMıZı TeK BaşıNa CUMHURİYET V.I.P

  Katılım:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  27.248
  Beğenileri:
  7.055
  Ödül Puanları:
  11.580
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Karmaşıkkk
  Yer:
  TÜRKİYE
  Banka:
  6.327 ÇTL
  Dilmaçoğulları Beyliği


  Doğu Anadolu’da Erzen ve Bitlis’te 1085-1192 yılları arasında hüküm sürmüş olan bir Türk beyliğidir.
  Kurucusu olan Dilmaçoğlu Mehmed Bey Malazgirt Savaşı'ndan sonra diğer Türk beyleri gibi Anadolu’ya akınlarda bulundu. 1085 senesinde Diyarbakır alındıktan sonra Bitlis ve Ahlat da Selçuklu kuvvetleri tarafından fethedilmişti. Bitlis ve havalisi Dilmaçoğlu Mehmed Beyin idaresine bırakıldı ve kendisine timar olarak verildi. Bir süre sonra bu bölgede beyliğini kuran Mehmed Beyin ölüm tarihi bilinmemektedir.

  Mehmed Beyin yerine Toğan Arslan geçti. Toğan Arslan önce Türkiye Selçuklu sultanı Birinci Kılıç Arslan’a onun ölümünden sonra da Sökmenliler'e bağlandı. Toğan Arslan Meyyâfârıkîn'e (Silvan) bağlı yirmi beş köyü ele geçirince İbrahim Sökmen’in idaresinin zayıflığından faydalanarak bağımsızlığını ilan etti. Fakat bu hâl uzun sürmedi. Daha sonra Artuklular'a bağlanan Toğan Arslan İlgâzi ile birlikte Haçlılara ve Gürcülere karşı savaştı.

  Toğan’ın Artuklulara bağlanması Sökmenli Beyi İbrahim’i kızdırdı. Neticede Dilmaçoğulları üzerine 1124 yılında sefere çıkarak Bitlis’i muhasara altına aldı. Fakat başarı elde edemedi.

  Musul Atabegi İmâdeddin Zengî’nin ordusuna 10.000 dînâr haraç ödeyerek ülkesini tahrip olmaktan kurtaran ve 1134 veya 1137 senesinde öldüğü rivayet edilen Toğan Arslan’ın yerine oğlu Hüsâmüddevle Kurtî geçti. O da babası gibi Artuklular ile birlikte Gürcülere karşı yapılan seferlere katıldı. 1130 senesinde Dovin’i zaptetti. Bir sene sonra Gürcü Kralı İvane Anadolu’ya saldırdı ise de Hüsâmüddevle tarafından hezimete uğratıldı. Hısn-ı aaafâ Artukluları Beyi Rükneddin Davud’un saldırısı üzerine Kurtî Mardin’e giderek yine Artuklulardan Timurtaş’ın himayesine girdi. 1143 senesinde ölünce yerine kardeşi Yâkut Arslan geçti. Ancak Yâkut Arslan da kısa bir süre sonra öldü ve yerine kardeşi Fahreddin Devletşah idareyi eline aldı.

  1161 senesinde Gürcistan üzerine yapılan seferlere katıldı. Bu seferden sonra Artuklularla Danişmendliler arasında çıkan savaşta Devletşah Artukluların yanında yer aldı. Bir süre sonra Devletşah ile Mardin Artuklu Beyi Necmeddin Alp arasında anlaşmazlık çıktı. Devletşah Artuklu hükümdarına karşı koyamayacağını anlayınca 1168 yılında Meyyâfârıkîn’e kadar giderek itaatini bildirdi ve çıkması muhtemel bir savaşın önüne geçti. Devletşah 1192 senesinde öldü. Aynı sene içinde Ahlat Emîri Begtimur Dilmaçoğullarının merkezi Bitlis’i ele geçirdi.

  Bundan sonra Dilmaçoğulları Beyliği siyasî ve askerî bir varlık gösterememesine rağmen Erzen ve havalisinde 1394’e kadar varlığını korudu. Bu tarihte Akkoyunlular tarafından tamamen ortadan kaldırıldı.


   
Benzer Konular
 1. KıRMıZı
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  814
 2. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  784
 3. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  738
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  882
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  468
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş