Diş Beyazlatma İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,662
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1


Dişlerinizin rengini beğenmiyor, diş hekimine gitmekten korkuyor, dişlerinizi kulaktan dolma bilgilerle beyazlatmaya çalışıyorsanız bu yazıyı okumanızda yarar var.

Sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olmak herkesin arzusudur. Bembeyaz dişlerle çevrili gülüşler ise çok özeldir. Diş Hekimi Banu Okur Çakmakcı, diş beyazlatma konusunda doğru bilinen yanlışları anlattı.

1. Yanlış: Diş beyazlatmayla dişleriniz tamamen beyazlar.

Doğru: Dişin doğal rengi beyaz değildir. Diş açık gri-sarımsı renk aralığındadır. Bu nedenle diş beyazlatmayla dişlerinizin rengi birkaç ton açılarak doğal rengine ulaşır.

2.Yanlış: Diş beyazlatma ürünleri sayesinde ev ortamında, diş hekiminize gitmeden dişlerinizi beyazlaştırabilirsiniz.

Doğru: Diş beyazlatma, diş hekimi kontrolünde yapılması gereken bir uygulamadır. Kişinin hekim kontrolünde olmadan yaptığı diş beyazlatma uygulamaları, mine aşınmasına, diş hassasiyetine, diş eti yanmasına, diş eti hastalıklarına, dişin canlılığını yitirerek doğal rengini kaybetmesine ve en önemlisi sağlam dişlerin kaybına neden olabilir. Evde kullanılan kimyasal macunlar, sıradan diş macunlarından daha ince yapıda olduğu için diş yüzeyine daha az aşındırıcı etki uygulayarak, yüzeyde yer alan lekelenmeleri daha büyük bir başarı oranıyla yok edebilir. Ancak unutmamak gerekir ki bu uygulama sadece yüzeysel lekeleri temizlemekte başarı sağlarken, profesyonel bir beyazlatma işleminin yerini tutmaz. Ağartma, dişlerin içyapısına işleyen lekelenmeleri gidermek ve doğal rengini daha açık hale getirebilmek için uygulanan bir yöntemdir. Yüzeysel beyazlatma işleminden farklı olarak dişlerin doğal renklerini de değiştirebilme yeteneğine sahip olan Bleaching, diş renginin 6-8 tona kadar açılmasını sağlar.

3.Yanlış: Dişlerinizi karbonat ve tuzla fırçaladığımda beyazlar.

Doğru: Görünüşte dişinizin beyazlaşsa da diş minesinde oluşan çizikler nedeniyle daha fazla renk değişikliği görülebilir.

4.Yanlış: Diş beyazlatma işleminden sonra dişler daha çok sararır.

Doğru: Diş beyazlatma işleminden sonra dişlerin daha çok sararması mümkün değildir.
 

Benzer konular

Top