Dışarıdan bakmak

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Katılım
29 Ksm 2011
Mesajlar
11,651
Beğeniler
559
Şehir
Beşitaş'ın tam ortası
#1
EVET bazen gözümüzün önünde yaşanan pek çok şeyi göremeyiz. Veyahut tarafsız bakma yetimizi yitirmişizdir. İşte o nedenle zaman zaman en azından dış seslere kulak verip; başka gösterin gördüğüne itibar etme gereği duyar insan.
Mesela ayakkabı kutularından çıkan milyon dolarları o kutuya doldurulduğu süre içerisinde göremedik. Ne zaman ki kutu çıktı piyasaya, o zaman farkına vardık olup bitenin.
Üstelik tüm bunlar olup biterken yıllardır halkımızın büyük bir bölümünün önüne sahte bir cennet gibi sunuldu ülkemiz.
Nasılı belli.
Ekonomi de pembe tablolar. Göstermelik dev yatırımlar. Aslında bunlar o devasa geminin kağıttan güvertesiydi. Ve kağıt; suyun etkisine dayanamadı uzun süre. Ayyuka çıktı olan biten.
Oysa içerideki gazetecilere tahammülsüz hükümet; dışarıdakilere de tahammülsüzdü. Ve o tahammülsüzlüğü doğrular şekilde bir analiz yaptı Economist dergisi.
Dergi analizinde Merkez Bankası’nın ise alternatif yollar aradığına dikkat çekiyor. Başbakanı eleştirilerek, ekonominin ancak 'dersini almış bir Başbakan' tarafından rayına oturtulabileceğini de söylüyor. Ayrıca, Türk ekonomisinin, borca dayalı tüketim ve emlak yatırımlarıyla büyüdüğünün (!) altı çiziliyor.
Ve ekliyorlar...
Piyasada güven ortamı sağlanmazsa döviz alarak TL'nin değerini sabitlemeye çalışan Merkez Bankası'nın "nefesinin tükenebilir"
Ciddiye alınmalı.
Ara sıra da olsa dışarıdan bakmalı...
Kaan Özbek
 

Benzer konular

Top