1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Dişi üreme sistemi-Kadın üreme sistemi

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Suskun tarafından 6 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Kadınların üreme sistemi , tamamen vücudun içerisindedir. Vajina, vücudun dış kısmından başlayarak rahmin (uterus) dışa açılma yeri olan rahim boynuna (serviks) uzanır. Rahim ya da dölyatağı, bir armut büyüklüğünde olan ve döllenmiş yumurtanın içerisine yerleşerek geliştiği, kaslardan yapılı bir organdır. Rahmin içyüzü endometrium olarak adlandırılan ve gelişmekte olan bir embriyonun ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde kanlanan bir mukozayla örtülüdür.
  [​IMG]
  Rahmin yukarı bölümünde, her 2 tarafta yer alan fallop boruları ('tüpler'), arkaya ve aşağıya doğru giderek yumurtalıkların (over) yakınına kadar uzanır. Yumurtalıklar, adlarından da anlaşılacağı gibi yumurtaları içeren, iki küçük kesedir. Bir kadın doğduğu zaman her iki yumurtalığında toplam 400.000 kadar olgunlaşmamış yumurta vardır.

  Adet Siklusu


  Hormon düzeylerinin her ay gösterdiği değişiklikler olarak tanımlayabileceğimiz adet siklüsü, kadının üreme yeteneğinin en önemli bölümünü oluşturur. Bu hormonlar, FSH (follikül stimülan hormon) ve LH (luteinizan hormon) olarak adlandırılır. Adet siklusu, 3 fazda gerçekleşir:

  1- Folliküler Faz


  Folliküler faz sırasında FSH, sağ veya sol yumurtalıktaki folliküllerden birinin gelişmesini uyarır ve bu follikül yumurtlama (ovülasyon) öncesinde gelişen bir yumurtayı besler, Follikülden salgılanan estrojen adlı hormonun birçok işlevi vardır ve bunlardan biri de, rahim boynundaki (serviks) mukusun, adet siklüsü ortalarında değişiklik geçirerek erkeğin spermini alıp besleyecek nitelik kazanmasını sağlamaktır,

  2- Ovülasyon Fazı


  Adet siklusları tipik olarak 28 gün süren bir kadında ovülasyon fazı, yaklaşık 14. güne rastlar. Kandaki LH düzeyinin aşırı yükselmesi, olgunlaşmış durumdaki yumurtanın over follikülünden serbest kalmasını sağlar (ovülasyon, yumurtlama). Serbest kalan yumurta, fallop borusuna girer ve erkeğin spermiyle döllenmeye hazır durumda, rahime doğru ilerler,

  3- Luteal faz


  Yumurtlama (ovülasyon) gerçekleştikten sonra içi boşalan follikül, korpus luteum adını alarak estrojen ve progesteron salgılamaya başlar. Bunlar, endometriumun, döllenmiş yumurtanın yerleşerek gelişmesine olanak verecek şekilde gelişmesi ve bu durumunu koruması için gereken hormonlardır.

  Eğer yumurta döllenmezse korpus luteum, adet siklüsünün yaklaşık 26. günü dolayında faaliyetlerini, yani hormon salgılamayı durdurur. Bu olay, endometriumun yüzeyel bölümünün parçalanarak adet kanaması adı altında vücut dışına atılmasına neden olur. Döllenmemiş yumurta, adet kanaması sırasında vücut dışına atılır.


   
  Son düzenleyen: Moderatör: 15 Mayıs 2015
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.110
 2. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  7.995
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.288
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.144
 5. YoRuMSuZ
  Mesaj:
  7
  Görüntüleme:
  2.266
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş