DİSK 32 yıl sonra 1 Mayıs'ta Taksim'de

LoSt_LoVe

Forum Onuru
Katılım
12 Ekm 2008
Mesajlar
4,357
Beğeniler
33
Şehir
En sevdiğimin yanından :=)
#1
CHP ve DTP milletvekillerinin de katıldığı kortej, yürüyüşünü saat 12.20 sıralarında tamamladı. Kortejin, Divan Oteli mevkisinde ikiye ayrıldığı ve ön taraftaki yaklaşık 600 kişilik grubun meydana ulaştığı gözlendi.

Yürüyüş sırasında ara sokaklardan korteje katılmak isteyenlere izin verilmedi. Polis, bu göstericilere gaz bombası ve su sıkarak müdahale etti.

VALİ MUAMMER GÜLER: HER ŞEYE RAĞMEN BU OLAYIN, GEÇTİĞİMİZ YILLARA ORANLA DAHA SÜKUNETLE GEÇTİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM


İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında şu ana kadar 1 polisin başından, 1 vatandaşın da yüzünden aldığı küçük darbelerle yaralandığını öğrendiklerini belirterek, ''3-5 gözaltı var'' dedi.

Vali Muammer Güler, İstanbul Valiliği'nde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nün kutladığını anımsatarak, günün anlam ve önemine uygun şekilde kutlanması için hazırlıkların yapıldığını belirtti.

Vali Güler, Türk-iş ve Hak-iş'in makul sayıda gruplarla Taksim Meydanı'na çelenk bıraktığını, Kazancı Yokuşu'nda saygı duruşunda bulunarak mesajlarını verdiklerini kaydetti.

Güler, şöyle konuştu:

''Tabii bizim günlerden beri bazı yasa dışı grupların, provoke etmek isteyenlerin, işçilerin bu kalabalıklarından da istifade etmek üzere olay çıkarabileceklerini söylemiştik. Nitekim bunların yıllardan beri olduğu gibi tekrar edildiğini yine üzüntüyle görüyoruz. Bazı yerlerde iş yerlerinin tahrip edildiği, araçlara saldırıldığı, polise taş, molotofkokteyli, çelik bilye atan sapanlar ve sopalarla saldırıldığını görüyoruz. Polisimiz, son derece duyarlı, sonuna kadar sabırla sükunetle bekliyor ama tabii ki kanuni gereğini de yapmak görevimiz.

Şu ana kadar 1 polisimizin başından, 1 vatandaşın da yüzünden aldığı küçük darbelerle yaralandığını öğrendik. 3-5 gözaltı var. Değişik yerlerde taşkınlık yapanlar ve yasa dışı slogan atanlar polise mukavemet edenler ile ilgili tespitler de sürdürülüyor. Ben her şeye rağmen bu olayın geçtiğimiz yıllara oranla daha sükunetle geçtiğini söyleyebilirim.''

Vali Güler, işçi ve işçi sendikalarının yöneticilerini farklı, bunların arkasına gizlenip de olay çıkarmak isteyenleri farklı gördüklerini ifade etti.

-1 MAYISIN HASSASİYETİ-


''Kutlamalar sırasında terör eylemlerine yönelik bir istihbaratın olup olmadığının'' sorulması üzerine Vali Güler, 1 Mayıs'ın hassasiyetine dikkat çekti.

Kötü emel sahiplerinin bu tür toplantıları her zaman provoke edebileceklerini belirten Güler, geçtiğimiz günlerde yapılan operasyonlarda ele geçirilen eylem hazırlığı planlarının, Türkiye'de şu anda çeşitli yerlerde oluşan bazı saldırıların bu tür toplantıları daha hassas hale getirdiğini, güvenlik önlemlerinin daha detaylı şekilde alınmasını gerekli kıldığını anlattı. Güler, bunun, kamu düzeni açısından son derece önemli olduğunu söyledi.

İstanbul Valisi Güler, olaylar sırasında meydana gelen hasarın boyutu ile ilgili tespitler yapılacağını bildirdi.

Muammer Güler, Lice'deki terörist saldırı sonucu şehit düşen ve bugün Selimiye Camisi'nde düzenlenecek törenle toprağa verilecek olan er Murat Çavdar'ın ailesinin acılarını paylaştığını belirterek, başsağlığı dileğinde bulundu.

AA
 
Top