Divertikülitiz

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,667
Beğeniler
5,000
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
İçi boş organların duvarlarında oluşan kese şeklindeki çıkıntılara divertikül denir. Sindirim sisteminde farenks, özofagus, mide, duodenum, ince barsaklar, kolon ve safra kesesi, üriner sistemde idrar kesesi vs. gibi organlarda divertikül oluşumu sıktır. Sindirim kanalının hemen hemen bütün kısım*larında divertiküle rastlanmaktadır. Rektumda pek görülmez. Çoğu semptomsuz olan bu oluşumlar bazen radyolojik veya endoskopik incelemeler sırasında tesadüfen farkedilir.

Semptom verenler ise, genellikle, sindirim kanalında divertikülün veya divertiküllerin bulunduğu yere göre şikayete sebep olur. Kolon divertiküllerinin, sol kolonda ve özellikle sigmoid kolonda olanlarının, sindirim sisteminin diğer yerlerinde bulunan divertiküllere göre, gerek sıklığı ve gerekse komplikasyonlarının ağırlığı bakımından ayrı bir önemi vardır.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİZ

Akut divertikülitte tedavi:
Tedaviyi genel olarak medikal ve cerrahi olarak ayırmak gerekir.
Medikal Tedavi : Divertikülitin başlangıç tedavisi medikaldir. Hastaların yüz*de 70-85′i medikal tedavi ile iyileşir. Kuvvetli analjeziklere gereksi*nim duyan karın ağrısı, ateş, lökositoz ve peritoneal irritasyon belirtileri gösteren hastalar hospitalize edilmelidir. Barsakların istirahate alınması, infek*siyonun önlenmesi ve sekonder komplikasyonların önüne geçilmesi gerekir. Hasta yatak istirahatına alınarak ağızdan beslenme kesilir.

Cerrahi Tedavi:
Hastaların % 10 ile 15′inde cerrahi girişim gerekir. Divertiküllü hasta birkaç defa kanayabilir. Kanamalar bazen çok şiddetli olur ve uzun sürebilir. Kan ve pıhtı ile dolu barsak içinde kolonoskopi ile kanama yerini saptamak mümkün olmayabilir.
 
Top