1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Diyaliz Hakkında Genel Bilgiler

Konusu 'Genel Sağlık Bilgileri' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 3 Aralık 2011 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.271
  Beğenileri:
  4.933
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.963 ÇTL
  Böbrek yetmezliği ilerler ve kalıcı hale gelirse başka tedavi yöntemleri gerekir. (Hemodiyaliz, Periton Diyalizi ve ya Böbrek Nakli).
  En tercih edilen ve hastanın hayat süresi ve yaşam kalitesini düzelten yöntem böbrek naklidir. Böbrek fonksiyonlarının % 90ˊnı kaybetmiş ise hastaya Diyaliz tedavisine başlamalıdır.
  Böbrek yetmezliği olan hastada ne zaman diyaliz tedavisi başlanmalıdır?
  • Böbrek fonksiyonlarının % 90ˊnı kaybetmiş hastalarda
  • Böbrek yetmezliğine bağlı tedavisi önlenemeyen kusma,
  • Tedaviye cevapsız Sıvı fazlalığı
  • Böbrek yetmezliğine bağlı kanama eğilimi,
  • Böbrek yetmezliğine bağlı bilinç bulanağı
  • Böbrek yetmezliğine bağlı perikardit (kalp zarının iltihabı)
  Diyaliz tedavisi 2 şekilde uygulanır:
  1- Hemodiyaliz
  Hasta kanının damardan alınarak özel makineler kullanılarak filtreler aracılığıyla temizlenip tekrar hastaya verilmesi yöntemidir. normalde hastanelerin böbrek diyaliz ünitelerinde yapılır. Hastanın ihtiyacına göre haftada üç defa yaklaşık 4 Saat uygulanır.
  Hemodiyaliz uygulamadan önce bir hazırlık aşaması vardır. Hemodiyalizin gerçekleştirilmesi için küçük bir cerrahi operasyona ihtiyaç vardır. Hasta kanını alıp makineye vermek için büyük bir damar yolu gereklidir. Bu operasyon hastaya yapılan hemodiyaliz işlemini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için uygulanır ve damarların birleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu amaçla hastanın kolundaki atardamarı ve toplardamarı cerrahi olarak birleştirilir. Buna Arterio-Venöz Fistül denir. Ancak acil şartlarda diyaliz uygulanacak ise damar içi kateterizasyon uygulanır.
  Diyaliz hastalarında Kansızlık tedavisi
  Böbrek yetmezliğinde kansızlığın en önemli nedeni, böbreklerden salgılanan ve kan yapımını sağlayan eritropoetin denilen Hormonun yetersizliğidir. Bu Hormon hastalara cilt altına iğne ile uygulanır.
  Diyaliz hastalarında demir tedavisi
  Diyaliz hastalarında kan kaybı ve kırmızı kan hücrelerin artması ile besinlerle gerekli demirin alınmaması sonucunda Demir Eksikliği gelişir. Bu hastalarda ağızdan veya damar yoluyla uygulanır.
  Diyaliz hastalarında kemik hastalığı tedavisi
  Kan fosfor düzeyin yükselmesinin önlenmek için kalsiyum Tuzları (Kalsiyum Karbonat ve Kalsiyum Asetat) kullanılır. Paratiroid bezinin (kemik metabolizmasını düzenleyen küçük ama işlevi büyük bir bez) fonksiyonlarını düzenlemek için D vitamini ve benzerlerinin takviyesi yapılır.
  Diyaliz hastalarında Beslenme:
  Böbrek yetmezliğinde böbrekten fosfor potasyum ve üre atılamadığı için kan seviyeleri yükselir. Bu yüzden fosfor, potasyum ve Protein bakımından zengin besinlerden kaçınılmalıdır. Süt, yoğurt, dondurma, peynir, yumurta sarısı, kuruyemiş, kuru baklagiller, kolalı içecekler, sakatat, et, balık fosfor ve proteinden zengindir. Meyveler (muz, kayısı, kavun, incir),sebzeler (pancar, Lahana, Domates, ıspanak vs.) potasyumdan zengin gıdalardır. Böbrek Yetmezliğinden Korunma Yolları:
  Şeker hastalığında kan şeker düzeyinin kontrolü. Hipertansiyonda kan Basıncı kontrolü. İnfeksiyonlar (çocuklarda boğaz enfeksiyonu, akut romatizmal ateş hastalığı, sık tekrarlayan idrar yolu infeksiyonları) Böbrek fonksiyonunu bozabilen ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmak ve doktor kontrolünde ilaç kullanımına dikkat etmek. Böbrek yetmezliği gelişmeden düzenli doktor kontrolü ve böbrek yetmezliğinin geriye döndürülebilmesi veya en azından ilerlemenin yavaşlatılması için ilgili doktorların tavsiyelerine uyulması. Hemodiyalizin tercih edildiği durumlar
  Karında fıtık Daha önce karın bölgesinden geçirimleş Ameliyat Hastanın uyumunun iyi olmaması Karın diyalizi yapmasını sınırlayan bazı durumların (körlük gibi) varlığı Temizlik koşullarının sağlanamaması Hastada bunamanın varlığı.
  2- Periton Diyalizi
  Hastanın karın boşluğuna verilen sıvıya (özel bir serum) karın zarındaki damarlardan konsantrasyon farkına göre vücuttaki atık Maddelerin geçmesi ve daha sonra bu Sıvının boşaltılması esasına dayanır. Bu işlem için makineye ihtiyaç yoktur.
  Periton, karın boşluğunda bulunan organların etrafındaki zar için kullanılan tıbbi terimdir. Periton zarının insanlardaki yüzey alanı yaklaşık 2 m2ˊdir. Periton diyalizinde (hemodiyalizden farklı olarak özel bir membran yerine) periton membranı hemodiyalizdeki filtrenin yerine kullanılır. Periton diyalizi için;
  Karına yerleştirilmiş kateter Uygun diyaliz sıvısı Kateter ve diyaliz sıvısı arasındaki bağlantı sistemi Periton diyalizi tedavisi değişik şekillerde uygulanabilir. Bunlardan en sık uygulanan teknik sürekli ayaktan periton diyalizidir. Periton diyalizi makinesi kullanılarak değişik periton diyalizi teknikleri geliştirilmiştir.
  Sürekli ayaktan periton diyalizi: Periton boşluğuna doldurulan diyaliz sıvısının 4-8 saat beklemeyi takiben yenisi ile değiştirildiği basit bir yöntemdir. Genellikle Günde 4 kez hastanede veya evde yapılır. En önemli avantajı hasta tarafından evde yapılabilmesidir. Hastalar tıbbi bir engel yoksa hemodiyaliz veya periton diyalizinden birisini seçebilirler.
  Periton diyalizinin tercih edildiği durumlar
  Bağımsız yaşama ve sık seyahat zorunluluğu Hemodiyaliz için damar giriş yolu olmayan hastalar İleri derecede damarsal problemi olanlar 5 yaşın altındaki çocuklar Diyaliz merkezine uzak ikamet eden hastalar Periton diyalizinin iltihabi yan etkileri
  Periton diyalizinin iltihabi yan etikileri peritonit, tünel infeksiyonu ve çıkış yeri infeksiyonudur.
  Periton Diyalizinin İltihabi Olmayan Yan Etkileri
  Fıtıklar Dışa akış yetersizliği Kateter etrafından sıvı sızıntısı Akciğer zarlarında sıvı birikimi Karın içine kanama sırt ağrısı
  3- Böbrek Nakli
  Böbrek nakli ise uygun vericisi olan hastalara uygulanabilir. Ne yazık ki ülkemizde organ bağışının yaygınlaşmaması bu yöntemin kullanılmasını sınırlamaktadır. Böbrek yetmezliği olan hasta için en uygun verici adayı hasta ile duygusal bağı olan yakın akrabalarıdır. Bu anlamda en uygun verici adayı kardeş ve daha sonra da anne babadır. Diğer yakın akrabaların doku gruplarının uyma şansı kardeş ve anne-babaya göre daha azdır. Akraba olmayan Canlı vericiden organ nakli de mümkün olmakla birlikte doku uygun verici bulma şansı daha azdır.
  HAZIRLAYAN Doç Dr Lütfullah ALTINTEPE
   
 2. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  Çok basit gibi görünüyor,ama o kadar zor bir hastalık ki...
  Diyalize giriyosun,hayatın alt üst oluyor.
  Sosyal hayat diye birşey kalmıyor.
  Rabbim acil şifalar versin.
  Kimseye de hastalık vermesin,verenlere de acil şifa versin,içinde de bana.
   
 3. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.271
  Beğenileri:
  4.933
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.963 ÇTL
  Amin diyorum bende arz_ı hal....
   
 4. patik

  patik Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  2.352
  Beğenileri:
  402
  Ödül Puanları:
  3.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Meslek:
  Hemşire
  Yer:
  Kayseri
  Banka:
  564 ÇTL
  Yaşam kalitesini düşüren ciddi rahatsızlıklardan biri daha. Bizim yoğun bakımımızda çok sık hemodiyaliz yapılır. Sanırım bu aralar sayı daha da arttı.
   
 5. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.271
  Beğenileri:
  4.933
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.963 ÇTL
  evet patik diyaliz ünitesiyle karşılıklı bizim katımızda ve hasta sayısı oldukca fazla Hepsine acil sifalar diliyorum....
   
 6. arz-ı hal

  arz-ı hal şşşşştttttttt Özel üye

  Katılım:
  29 Kasım 2011
  Mesajlar:
  9.004
  Beğenileri:
  559
  Ödül Puanları:
  5.980
  Meslek:
  artık sadece eş ve anne
  Yer:
  Beşitaş'ın tam ortası
  Banka:
  4.207 ÇTL
  amin.ailemde var diyalize giren hayatını alt üst etti:(
   
Benzer Konular
 1. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.176
 2. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.054
 3. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  1.412
 4. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  800
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  820
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş