1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Diyet yiyecekler ile diyabetik yiyecekler arasında nasıl bir fark vardır

Konusu 'Diyet / Mutfak' forumundadır ve Çağlayağmur tarafından 11 Haziran 2011 başlatılmıştır.

 1. Çağlayağmur

  Çağlayağmur Mutlu Süper Moderatör

  Katılım:
  15 Aralık 2010
  Mesajlar:
  15.243
  Beğenileri:
  4.875
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Ankara
  Banka:
  3.738 ÇTL
  Toplumda en çok karıştırılan konularda bir tanesi diyabetik yiyecekler ile diyet yiyeceklerdir. Diyabetik yiyecekler; diyabet hastaları için özel üretilen şekersiz (sukrozsuz) yiyeceklerdir.

  Kalori açısından diğer normal yiyeceklerden hiçbir farkı yoktur hatta bazı ürünlerde şeker yerine yağlı tatlandırıcılar kullanıldığından bu yiyeceklerin kalori oranı diğer yiyeceklere göre daha da fazla olabilmektedir.

  Diyet ürünlerde ise temel amaç kalorisi düşük yiyecekler elde etmektir. Yani yağ oranı, şeker oranı ve sodyum oranı düşürülmüş yiyeceklerdir.

  Dolayısıyla diyet yapan kişilerin diyabetik besinleri tüketmek yerine normal ürünlere göre bu ürünlerden daha da uzak durmaları gerekmektedir.


  Çünkü düşük kalorili besinlerle beslenmeye çalışırken daha çok kalorili besinleri tüketmiş olur. Aynı şey diyabet hastaları için de geçerlidir.

  Diyabet hastaları; diyet yapan kişiler için hazırlanmış besinlerde şeker bulunduğu için diyabet hastaları bu besinleri tükettiğinde sağlığını büyük ölçüde riske atmış olur.

  Çünkü bu besinler şekersiz değil sadece şeker miktarı belli bir oranda düşürülmüş veya sodyum - yağ oranı biraz düşürülmüş besinlerdir. Diyabet hastaları için diyabetik şeker, diyabetik çikolata veya diyabetik reçel gibi şeker yerine başka tatlandırıcıların kullanıldığı tatlı besinler üretilirken diyet ürünlerde bunlara benzer diyet tatlı yiyecekler bulunmamaktadır.

  Dolayısıyla kişi, mağazalarda diyet yapan kişilere yönelik veya diyabetik hastalarına yönelik ürünleri satın alırken bu ürünlerin üzerindeki etiketleri mutlaka dikkatli bir şekilde okumalı ve kendisi için gerekli olan ürünleri alması gerekmektedir. Özellikle yaşlı kişilerin bu durumu karıştırma ihtimalinin daha fazla olduğu unutulmamalıdır.
   

Sayfayı Paylaş