1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
    * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip gereği 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
    E-posta adresimiz

Doğru, Kime Göre..

Konusu 'Okunası Yazılar' forumundadır ve Safir tarafından 25 Haziran 2008 başlatılmıştır.

1. Safir
    No Mood

Safir Özel Üye Özel üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    3.730
    Banka:
    151 ÇTL
    “Doğru”, görecelik tanımaz...

“Tek doğru” mu, yoksa “herkesin doğrusu” başka mı? Görecelik kavramına sığınıp, “herkesin doğrusu kendine” demek, hayatı “bencilce algılama”nın bir ürünüdür. Ve tam bir paradigmadır.

İnsanlar hayatı kendi algılama düzeneği içerisinde yaşamak istedikleri için, hep kendi doğrularını, kendi yanlışlarını üretirler. Kendisinin ve çevresinin davranışlarını bu “algılama biçimi”ne göre yorumlamak işlerine gelir. Bu da tam bir karmaşıklığa yol açar. İnsan ilişkilerinde, anlaşmazlıklar, mutsuzluklar, iç huzursuzluklar biraz da bundan kaynaklanır. Bir orta yol bulunması olanaksız hale gelir.

Oysa eşitlik ilkesi diye bir şey vardır. “En doğru" ve "tek doğru” da bu eşitlik ilkesine dayanır.

Eğer, herkesin doğrusu kendineyse, nerede ve nasıl uzlaşacağız? “Benim doğrum” diye gerçek anlamda bir “doğru” yoktur!..

Aslında ilk bakışta, matematikte olduğu gibi kendi mantığı içerisinde birçok sonuç “doğru”yu gösteriyor olabilir. Örneğin, 4 rakamına ulaşmak için yaptığınız birçok işlem doğru sonuç verebilir. 3+1=4, 6-2=4, 8/2=4 vb…
    Fakat en eşitlikçi sonuç, 2+2=4 olandır. İşte “tek doğru” budur. Yani en adaletli olanı…

Halk arasında söylenegelen, “iki, iki daha dört eder” sözünün anlatmak istediği de, budur belki…

aziz yavuzdoğan ​

GÖRECELI ŞİİR

ben;
    uçuk kaçığım
    tüm yanılgılarımla -sana göre
    ben; ama çook iyiyim
    tüm doğrularımla -bana göre

yargılama beni, yaralama
    öldürme bendeki beni, göz göre göre
    ben, sen değilim
    bende gördüklerin -hep sana gore
    ya görmediklerin?
    cesaretin varsa gir bak
    kaybolursun bak ona göre
    ben, benim...
    sendeki benden bana ne ..!

2. YoRuMSuZ
    Avare

YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

Beğenileri:
    7.355
    Ödül Puanları:
    11.330
    Banka:
    8.772 ÇTL
    Ne güzel anlatılmış ego :) Tuttum ben bu şiiri.

3. arzum

arzum Forum Tutkunu

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    1.130
    Meslek:
    MuHaSeBe
    Yer:
    İstanbulll
    Banka:
    10 ÇTL