Doğu ve Batı Mitolojisinde Tavuk

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,530
Beğeniler
6,246
Takım
GALATASARAY
#1
Doğu ve Batı Mitolojisinde Tavuk

Kutsal sayılan bir kümes hayvanı olup eski Türklerde egemenlik simgesidir. Oguz Kaan sag yanına kırk kulaç direk diktirip üzerine bir altın tavuk koyar; sol yanına da yine kırk kulaç direk diktirip üzerine bir gümüs tavuk koyar .

Eski Türklerin “12 Hayvanlı Takvimi”nde yer almıstır . Britanya'da eski bir inanısa göre yeni ay zamanı yumurtadan çıkan civcivler, digerlerinden daha hızlı büyürler.

Bunu ayın büyütme gücüyle dolu olmasına baglarlar. Romalı askerler civcivleri kendileriyle beraber savasa götürmüsler ve onların hareketlerinde bir isaret aramıslardır.

Buna dayanarak tehlikeye karsı tüylerini büyü yapmakta ya da tıbbi amaçlı olarak kullanmıslardır. Civcivlerin tıbbi degeri çok daha önemlidir ve özellikle soguk algınlıgının tedavisinde kullanılırlar .

Eski Türkler ve diger Ural kavimlerinde tanrılar için horoz kurban edilir. Bu daha çok kendilerine yeni ev yaptıranların uydukları bir kuraldır.

Buna göre, ev yapılırken evin belirli bir kösesine bir tanrı gelip yerlesir. Aile halkının mutlulugu ve refahı, bu tanrının memnun edilmesine baglı oldugundan, daha evin temeli atılırken ev tanrısına düz beyaz bir horoz kurban edilir .
 

Benzer konular

Top