Doğurganlığa Yardımcı Besinler

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,256
Takım
GALATASARAY
#1
Doğurganlığa Yardımcı Besinler

Stres, sinir üremeyi engelleyen faktörlerin başında gelir.. Modern tıp artık kısırlığa çözüm bulabiliyor. Kısırlığa neden olan fiziksel nedenlerden biri de hastalıklardır. Bu gruba giren hastalıklar anemi, kabızlıktır.

Kısırlık sorunu olan kadınlar çinko, C ve E vitamini takviyesi almalıdır. Toksinlerden arınmak için ayın 2-3 gününü detoksta geçirmeli, fındık, fıstık gibi tohumlar, tahıllar, sebze ve meyvelerle beslenmelerini zenginleştirmelidir.


Süt ürünleri enerji değeri yüksek ve protein, kalsiyum ve B2 vitamini yönünden zengin bir besinlerdir. Kemikleri güçlendirir ve sindirim sistemini düzene sokarlar. Beslenme süt, bitkisel yağ ve bal ile takviye edilmeli, mümkün olduğunca çiğ sebzeler ve peynir yenilmelidir.

Yağlı yiyecekler doğurganlığı engeller, hormonların düzensiz çalışmasına sebep olur ve kolesterolu arttırır. Üreme problemi yaşayan kadınlar aşırı yağlı, baharatlı besinlerden, demli çay, kahve, şeker, arıtılmış her türlü gıda, yağlı etler ve kızartmalardan uzak durmalıdır.

Ayakları üşütmek adet döneminin sancılı ve ağrılı olmasına neden olur. Düzensiz adet kanamaları da üremeyi etkiler. Üreme sorunu olan kadınlar üşütmemeli, genital organların kuru kalmasına dikkat etmeli, pamuklu ya da yünlü çamaşırlar kullanılmalıdır.

Egzersiz yapmak kan akışının düzene girmesine ve hormonların doğru şekilde çalışmasına neden olur. Egzersizlere önem verilmeli ve ideal kiloya ulaşmak için gerekiyorsa diyet yapılmalıdır. Hamile kalamayan kadınlar sigara içmeyi derhal durdurmalıdır. Erkeklerin sperm kalitesini de düşüren sigaradan uzak durulması şarttır. Alkol kullanımı da sperm ve yumurta kalitesini düşüren bir diğer etkendir.


Altın çilek dünyanın en zengin lif oranına sahip meyvesidir ve C vitamini oranı yüksektir. Bu özellikleri dolayısıyla üremeye katkısı yüksektir. Altın çilek bitkisinin yaprakları dövülerek toz haline getirilmeli, adet kanamasının bitiminde 5-6 gece birer fincan süt ile altışar gram içilmelidir.

Keten tohumu vücudumuzun üretmediği ve sağlığımız için gerekli olan OMEGA-3 (N-3) yağ asitlerini içerir. Keten tohumu üremeye karşı en büyük engel olan kabızlığı ortadan kaldırır. Bir tutam keten tohumu su ile kaynatılarak hergün düzenli olarak içilirse düzensiz adet kanaması ve kısırlık için faydalıdır. Keten ve çörekotu tohumları dövülerek yutulmalıdır.

Bademde demir ve kalsiyumla birlikte yüksek oranda yağ bulunur. Badem cinsel güçsüzlüğe karşı etkili olduğundan üremeye doğrudan katkı sağlar. Haşhaş ise bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Beslenmede badem ve haşhaş tohumuna yer verilmelidir.

Bal sıcak suya eklenip içildiğinde kabızlığa etkili olur. Kan dolaşımını düzenler ve kolaylaştırır. İdrar söktürür ve mesane yollarını temizler. Bu özelliklerinden dolayı bal üretkenliği arttırır. Tereyağı bal ve süt karıştırılarak düzenli olarak içilmelidir.

Badem dövülerek balla macun yapılarak yutulmalıdır. Balın mesane yollarını temizleyici özelliği ve bademde bulunan yüksek kalsiyum ve demirin gücü birleştiğinde üremeye katkısı iki kat artar.

Bengal inciri ferahlatıcı ve idrar söktürücüdür. Adeti düzenler ve rahatlatır. Bengal inciri kökleri dövülerek toz haline getirilir ve yirmi gramı bir bardak süt ile karıştırılarak adet kanamasının bitmesini takip eden üç gece üst üste içilmelidir. Her adet dönemimde tekrarlanmalıdır.

Karadut çok güçlü bir antioksidan içeriyor. Bu da antioksidanlar da bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Karadut kan basıncını düşürüyor, sindirim sistemindeki rahatsızlıkları da yok ediyor. Mide salgısını artırdığı tespit edilmiştir. Karadut yaprağı dövülerek 20 gramı 250 ml. su ile kaynatılır. Ilık hale gelince iki çay kaşığı bal karıştırılarak içilir.

Karayılan otu içerdiği maddelerin östrojen benzeri etkilerinin yanı sıra ağrı giderici özellikleri de vardır. Menopoz şikayetlerinin giderilmesinde ve yumurtaların çalışmasında etkilidir. Adet sancılarının azalmasına da etki eder. Karayılan bitkisi çayı adet kanamasının bitiminden yumurtlama zamanına kadar günde birer bardak içilmelidir.

Çuha çiçeği sinirleri rahatlatır ve uykusuzluğa iyi gelir. İdrar söktürücüdür. Vücudun rahatlamasını ve hormonların düzenli çalışmasını sağlar. Çuha çiçeği yağı kapsülleri günde birer adet alınmalıdır.

Ahududu vücuttaki toksin maddeleri dışarı atar, kanı temizler. Vücuda dinçlik verir ve üremeye engel olan kansızlığa ve kabızlığa çaredir. Ahududu yaprakları dövülerek adet kanaması dışında kalan günlerde yarım çay kaşığı yutulmalıdır.
 
Top