Domuz Gribi Yalan Oldu

wien06

V.I.P
V.I.P
Katılım
30 Ags 2007
Mesajlar
6,184
Beğeniler
155
Yaş
49
Şehir
Viyana
#1
DOMUZ GRİBİ YALANINA 1 MİLYAR TL HARCANMIŞ!


1 milyar TL HEPİMİZİN..

Domuz gribi Meksika’da büyük bir gürültü ile ortaya çıktı. Kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Türkiye’de de 700′e yakın kişi domuz gribinden hayatını kaybetti. Tüm bunların sonunda Harvard üniversitesinin profesörleri domuz gribinin palavra olduğunu, gribib tehlikelerinin abartıldığını ortaya çıkarttı.

Milliyet gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras da bugünkü yazısında, domuz gribinin etkilerini, elde kalan aşıları ve bunun ekonomik boyutlarını ele alan bir yazı yazdı. İşte Uras’ın o yazısı:

BİZDE TEPKİ YOK, ALMANYA’DA KIYAMET KOPUYOR
Domuz gribi geliyor diyerek halkımızı günlerce korkuttular. Özellikle çocukları olan aileler perişan oldu. Çok kişi gereksiz yere ve riski göze alarak aşılandı. Sonuç:
- Domuz gribi salgını palavra çıktı. Domuz gribinden ölenlerin sayısı normal gripten ölenlerin sayısının çok altında kaldı.
- Satın alınan aşılar kullanılmadı. Aşılara 1 milyar TL’ye yakın para ödendi. Elde kalan aşıların ne yapılacağı bilinemiyor. Bu komediye bizde kamuoyunun tepkisi yok. Almanya’da ise kıyamet kopuyor.

AŞI ÜRETİCİLERİ BÜYÜK PARALAR KAZANDI
Alman medyası uzun süredir, Dünya Sağlık Örgütü’nü suçlayan yayınlar yapıyor. Uluslararası dev ilaç firmalarının baskısıyla örgütün domuz gribi tehlikesini abarttığı belirtiliyor. Verilen rakamlar doğru ise, kuş gribi alarmı sağlık sektöründe 2.2 trilyon dolarlık iş hacmi yaratmıştı. Domuz gribi alarmı ise dünya genelinde bu rakamın iki katı bir iş imkânı ortaya çıkarmış. Az sayıda aşı üreticisi firma Dünya Sağlık Örgütü‘nü kullanarak büyük paralar kazanmış. Şimdilerde Almanya’da elde kalan aşıların üretici firmalara iade edilerek, bütçeden ödenen paraların geri alınıp alınamayacağı tartışılıyor.

AŞILAR ELDE KALDI
Domuz gribi tartışmaları başladığında Sağlık Bakanlığı’nın Glaxo Smith Kline ve Sanofi Pasteur isimli aşı üreticilerine 43 milyon doz aşı sipariş ettiği haberleri medyada yer aldı. Bakanlık daha sonra 33 milyon dozluk siparişi iptal etti. Dozu 5.4 euro’dan 8 milyon 400 bin doz aşı ülkeye getirildi. Domuz gribi aşısı ithalatı için 900 milyon-1 milyar TL ödeme yapıldı. İyi de bu aşılar ne oldu? Milliyet’te dün Mithat Yurdakul’un Ankara çıkışlı bir haberi vardı. Bu habere göre, Sağlık Bakanlığı elde kalan aşıları bedava verecek. Verecek de, alacak ülke bulamıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI KAMUYA BİLGİ VERMİYOR
Tabip odalarından bilgi elde etmeye çalıştım. Bana anlatıldığına göre, Sağlık Bakanlığı bu konularda kamuya bilgi vermiyor. Bu nedenle kesin olmayan rakamlar konuşuluyor. Bugüne kadar 3 milyon 500 bin doz aşının kullanılabildiği, 5 milyon doz dolayındaki aşının elde kaldığı söyleniyor.

ÜRETİMİ DURDURDUK SATIN ALIYORUZ!
Olan bitenin bir de acı yanı var. Tavuk gribi, domuz gribi aşılarını satın almak için ve de her yıl olağan aşı ihtiyacını karşılamak için Sağlık Bakanlığı dışarıya bunca dövizi ödüyor da, Türkiye’de aşı üretmek için 1928 yılında kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nü modernize ederek ülkede aşı üretimini sürdürmeye karşı geliyor.

Türkiye dünyada kuduz aşısını ilk defa üreten ülkelerden biridir. Yıllarca tifo, dizanteri, kolera, veba, mememgokok, stafilokok, boğmaca, brucella, nezle, verem, tatanos, difteri, kızıl, tifüs, çiçek aşısı ve karma aşı ürettik. 1998 yılında verem aşısı üretiminin de durdurulmasıyla insan aşısı üretimine son verilmiş oldu. Aşıyı ülkede üretmekten ise dışarıdan satın almak daha ucuzdur denilerek Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün kapısına kilit vuruldu.

Dışarıdan aşının nasıl alındığını ve alınan aşılara bol keseden nasıl ödeme yapıldığını domuz gribi hikâyesinde bir defa daha öğrenmiş olduk.

ENSON HABER
 

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
61,909
Beğeniler
6,253
Takım
GALATASARAY
#2
Ve söylenenlere göre yapılan aşıda üremeyi engelleyici maddeler varmış. Etkileri bi kaç yıl sonra ortaya çıkıyormuş..
Bunun gerçek olduğunu varsayarsak insan neslini tüketmek için yapılmışda olabilir..

Deli dana, kuş gribi, kırım kongo, domuz gribi vs.. seneyede başka bişi çıkarsa şaşırsam..
 

Safir

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Mys 2008
Mesajlar
4,712
Beğeniler
270
#3
Öfff be kimseye güven kalmadı, altında bi çapanoğlu olduğu belliydi de yine olan bize oldu...
 

yeşüLL

limitsizsiniz...!
Özel üye
Katılım
21 Tem 2009
Mesajlar
4,979
Beğeniler
53
#5
daha bugünn bizimkilerle konuştuk. kış gelince sogugunda etkisiyle daha kötü bir hal alacak diyorlardı ama Allah a şükür asayiş berkemal:)
 

Benzer konular

Top