DTP'li 98 Belediye Başkanı'ndan şok teklif

Mavi Gül

ѕση_¢ıqℓıк
Özel üye
Katılım
3 Mys 2009
Mesajlar
4,873
Beğeniler
376
Yaş
33
Şehir
Misafir Sevmez
#1
DTP'li 98 belediye başkanı ile il başkanları, Diyarbakır'da parti binası önünde saat 11.00 basın toplantısı yaptı. Konuşmayı yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Başbakan, Baykal ve Bahçeli 11 gün İmralı'da kalsın" dedi. İşte Baydemir'in sözleri...

ÖCALAN'IN SAĞLIĞI ÖNEMLİ

- Hiçbir cezaevinde olmayan insanlık dışı tecrit uygulamaları 11 yıldan bu yana İmralı’da sürdürülmektedir. Yeni düzenle yaşam koşulları ortadan kaldırılmayı hedeflemektedir. Öcalan’ın sağlığı, Türkiye’deki gelişmeleri derinden etkileyecek kilit bir öneme sahiptir.

- Samimiyetle Kürt sorununun çözümünü isteyen aklı başında her otorite bu realiteyi görme durumundadır. Bu nedenle, gerginliğin daha fazla tırmanmaması, ülkenin çatışmalı ortama sürüklenmemesi, kaosa dönüşmemesi için hassasiyetlerin dikkate alınması zorunludur. Tam tersine İmralı çözüm için en etkili diyalog kapısı olarak değerlendirilmelidir. Çözüm gerçekten çözüm isteniyorsa, Öcalan’ın barışa katkı sunabileceği koşullar oluşturulmalıdır.

- Biz DTP’li belediye başkanları olarak seçilmiş olduğumuz 100’ün üzerindeki yer için, çağrıda bulunuyoruz. Hükümet ve devletin tüm kurumları bu politikalardan vazgeçilmelidir. Sorunun adı Kürt sorunudur. Sorunun nedeni kimliğin reddedilmesidir. Çözüm kimliğin anayasada kabul edilmesidir. Kürt halkının siyasi haklarının tanınmasıdır. Çözüm 30 yıldır denenmiş tasfiye planlarında değildir, çözüm içtedir. Kürtler barışın inşası sürecinde kararlıdır samimidir. Aynı kararlılığı samimiyeti, buna uygun adımları devletten beklemektedir.

- Bu açıklama, 98 belediye başkanımız ve 10 il genel meclisi tarafından hazırlanmıştır.

DTP'DEN ŞOK TEKLİF

- Söz konusu durum insan onuruyla ilgili bir durumdur. Sayın bakan cezaevinin standartlara uygun olduğunu iddia ediyorsa, benim çağrımdır. Sayın Başbakan, Sayın Bahçeli, Sayın Baykal 11 yıl değil, 11 gün orada kalsınlar. Bakalım standartlara insanlığa uygun mu değil mi? 12 metrekarelik bir hücre 6 metrekareye düşürülerek topluma iyileştirme yaptık deniliyor. Bu nasıl bir ciddiyet, samimiyettir. Böylesi bir atmosfer içerisinde hakikaten çözümü isteyen bir irade böyle bir şeyi neden yapsın?- Bu sorun çözülmek isteniyorsa, Kürtler DTP buna hazırdır, PKK, Öcalan buna hazırdır. Yeter ki devlet hazır olsun. Samimi kararlı çözüme hazırdır Kürtler.
 

Benzer konular

Top