1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Düdüklü tencerelerde yemeklerin daha çabuk pişmesinin nedeni nedir?

Konusu 'Gerekli Bilgiler' forumundadır ve Suskun tarafından 8 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P V.I.P

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  22.929
  Beğenileri:
  311
  Ödül Puanları:
  6.230
  Yer:
  Türkiye
  Banka:
  26.933 ÇTL
  Düdüklü tencerelerde diğer tencerelere göre yemeklerin daha çabuk pişmesinin nedeni nedir?


  Saf bir sıvı her sıcaklıkta buharlaşabilmesine rağmen sadece belirli bir sıcaklıkta kaynar. Kaynama süresince sıvı tamamen bitinceye kadar sıcaklık değişmez. Kaynama sıvının her yerinde olur ve gaz kabarcıkları patlayarak sıvıyı terk eder.
  Sıvıların kaynama sıcaklığı dış basınca bağlıdır. Deniz seviyesindeki basınç 1 atmosfer (1 atm) yani 760 mm Hg'dır. Burada su 100 °C'de kaynar. Deniz seviyesinden yukarı doğru çıkıldıkça dış basınç azalır. Su daha düşük sıcaklıkta kaynamaya başlar. Örneğin deniz seviyesinden 610 m yükseklikte dış basınç 702 mm Hg'dır. Bu yükseklikte su 98 °C'de kaynar.
  Düdüklü tencereler basınçlı tencerelerdir. Bu nedenle suyun kaynama sıcaklığı 100 °C'den büyüktür. Bu tencerelerde yemek daha çabuk pişer.
  Bir maddeye verilen ısı miktarı cismin sıcaklığının artmasına neden olur. Fakat bu sıcaklık artışı sürekli değildir. Katı bir madde ısıtılmaya başladığında katının sıcaklığı erime noktasına kadar yükselir. Katı erimeye başladıktan sonra sıcaklığı tamamen eriyene kadar değişmez. Maddeye verilen ısı hal değişimi için harcanır. Madde sıvı hale gelince sıcaklığı yükselmeye başlar. Sıcaklık artışı sıvının kaynama noktasına kadar devam eder. Sıvı kaynamaya başladıktan sonra ısı verildiği halde sıcaklık yine değişmez. Verilen ısı sıvıyı buharlaştırmak için harcanır.
   
Benzer Konular
 1. wien06
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  935
 2. arz-ı hal
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  809
 3. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  798
 4. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  801
 5. Çağlayağmur
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  433
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş