Dumanlı Pars Hakında Genel Bilgiler

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,937
Beğeniler
5,410
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Dumanlı pars (Neofelis nebulosa), kedigiller (Felidae) familyasından Güneydoğu Asya'da yaşayan büyük birkedi türü. Uzaktan Leopara benzer ve hakiki büyük kedilerin, tarihsel kökeni eski bir temsilcisi olarak kabul edilir.


Özellikleri

Dumanlı parsının gövde boyu 90 cm, kuyruk uzunluğu ise 80 cm gelir. Böylelikle büyüklüğü yaklaşık kurt köpeği kadardır. Kürkünün deseni mermer kedisine (ebrulu kedi) benzer. Dumanlı pars, sarı zemin üzerinde büyük, koyu ve düzensiz şekillerde lekeler taşır. Bu lekelerin her biri içe doğru soluklaşır. Vücut büyüklüğüne oranla bütün kediler içinde en büyük köpek dişlerine sahip olanıdır.

Yaşam alanı

Dumanlı pars, Güneydoğu Asya'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin güneyinden Malakka'ya kadar,Doğu Himalayalar'dan Vietnam'a kadar dağılmışlardır. Ayrıca Java, Sumatra, Borneo ve Tayvan Adaları da anavatanıdır. Tropik yağmur ormanları, bulutlu parsa habitat oluşturur.

Yaşam tarzı

Bu kediler tek başlarına yaşar ve genelde ağaç dallarında hareket ederler. Uzun kuyrukları denge kurmalarında yardımcı olur. Kediler içinde en iyi tırmanıcı olanlardandır. Avları arasında geyikler, yaban domuzları, maymunlar ve kuşlar bulunur. Sıkça bir dal üstünde pusu kurarak aniden sürpriz şekilde yukarıdan atlar.
Gebelik yaklaşık doksan gün sürer. Bir batında iki ile dört arasında yavru dünyaya getirir. Başlangıçta tek renk sarı olan yavru, karekteristik olan desenlerini ilk yaşam yılı boyunca alır.


Diğer


Kürkü yüzünden bulutlu pars geçmişte önemli ölçüde avlanmıştır. Bugün de hala avcılar tarafından takip altında olsa da asıl daha büyük tehtit yağmur ormanlarının tahrip edilmesidir. Alt türlerinden olan Tayvan dumanlı parsının (N. n. brachyurus) nesli tükenmiştir. Tür IUCN kIrmızı liste"de, tehlike altında olarak sınıflandırılmıştır


Bir rivayet,

Türkiye topraklarındada yakın zamana kadar bulunan Pars"ları Araştırmak için bir ekip kurulur. Artvin arhavi yöresinde ayak izlerine raslanır, fakat yoğun kar ve tipi olduğundan takip yarıda kalır,

Ertesi gün ise araştırma ekibinin yanında olan kurt cinsi köpeğe bir canlı saldırır.
Ekip o yöne doğru gitttiklerinde Pars"ı Görürler sadece 15 saniyelik birde ham görüntü kaydederler. Pars gelenlerden kaçarak sık ağaçlığın olduğu ormana girer ve ilk olarak atladığı ağaç mesefasi takriben 5 Metre olarak ölçülmüş,

Orman sık ağaç ve derin vadiye doğru ilerlediğinden ekipler daha fazla ilerleyemez.
Rusyadan aç kaldığı için gelmiş olabileceği, söylenir zira ülkemizde Son olarak 1965 de avlanıp nesli tükenenler arasındadır.Pars"la ilgili bir atasözü. Kuyruğum olmasaydı acep şu dalın ardına saklanabilirmiydim.
Anlamı çok çevik ve çok iyi kamuflaj olduğuna dair ve kuyruğununda bünyesine göre uzun olduğu anlamındadır.
 
Top Bottom