Dünür Nedir ?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,140
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Dünür Nedir ?
Dünür, eşlerin baba ve analarının birbirlerine göre durumudur. Ayrıca kız istemeye giden erkek tarafındaki kimselere de dünür denmektedir.


Türklerde aile kurumu çok önemlidir. Aile oluşturulurken sadece evlenen kız ve erkek değil, bu konuda dünürler de ince eleyip sık dokurlar. Sağlam bir evlilikte, kız ve erkeğin sosyal, kültürel ve ekonomik durumlarında bir benzerliğin olması aranır. Bu, Anadolu'da "Davul dengi dengine çalar" sözü ile çok güzel ifade edilmiştir. Ayrıca bu konuda en az bunun kadar belki bundan daha fazla, kız ya da erkek tarafının aile yaşantısı da önemlidir. Bu konuda da Anadolu'da sık söylenen bir söz var. "Anasına bak kızını al, kenarına bak bezini al."


Öte yandan erkek tarafı oğluna kız isterken sıradan birini dünür seçemez. Dünürün aklı başında, iyi laf bilen ve sözü dinlenir biri olmasına özen gösterilir.


Türklerde ortak değerler, diğer bir deyiş ile kültür çok önemli bir kavramdır. Bu nedenle evlenen eşlerin mutluluğunda, sadece kendilerinin değil, dünürlerin de ekonomik, sosyal, kültürel durumlarının birbirlerine yakınlığının önemi büyüktür
 
Top