Dünya Kadınlar Günü...

dderya

kOkOşŞ
AdminE
Katılım
29 Tem 2013
Mesajlar
15,536
Beğeniler
8,001
Şehir
izmir :)
#1


Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Tarihçe

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.
26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.
İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
 

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#48 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJLARI KADINLAR GÜNÜ İÇİN GÜZEL SÖZLER

Dünya Kadınlar Gününe özel mesajlar. Kadınlar Günü nasıl başladı? Kadınlar Günü niye kutlanmaya başladı? Kadınlar Gününe sebep olan olay neydi? Dünya Kadınlar Gününe özel SMS mesajları, Güzel Mesajlar...

Dünya Kadınlar Günü mesajları. Kadınlar Günü nasıl başladı? Kadınlar Günü niye kutlanmaya başladı? Kadınlar Gününe sebep olan olay neydi? İşte Kadınlar Günü ile merak ettiğiniz herşey... Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya EmekçiKadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Internationaler Frauentag" (International Women's Day - Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda (3. Enternasyonal Komünist Partiler Toplantısı) gerçekleşti. Adı da "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan DünyaKadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajları,

Kadınlar günü mesajları

Peygamberimizin (Cennet annelerin ayakları altındadır) sözünün muhatabı olan tüm dünya kadınlarının 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım.

Cumhuriyetimizin odak noktasında yer alan kadınlarımız, modern ve çağdaş günlere gelmemizde önemli görevler başarmışlardır. Kadınlar gününüz kutlu olsun.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

Bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, eşitlik, özgürlük ve mutluluk dolu bir yaşam sürmelerini diliyorum.

Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almış kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum.

8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemleri dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum

Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutlarım.

Bütün dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyor, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimiz arasında görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Analarımız, bacılarımız, hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Gününü kutluyorum.?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin odak noktasında yer alan kadınlarımız, üstlendikleri, misyonu yaşatma görevini ülkenin yaşadığı problemlerin birinci derecede muhatabı olmalarına rağmen hiçbir fedakarlıktan çekinmeden yerine getirmiş; modern ve çağdaş Türkiye’nin oluşmasında söz sahibi olmuşlardır.

Tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimiz arasında görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Analarımız, bacılarımız hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Müminler için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiş, bırakın dövmeyi; hanımlara karşı hiçbir zaman kaba davranmamış; hep güler yüzlü olmuştur. Dolayısıyla Peygamberimizin hanımlara karşı gösterdiği bu tavır, hepimiz için örnek olmalıdır. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.

Baş tacı kadınlarımızın kadınlar gününü kutluyorum
Acıyla yoğrulan, sabırla bilenen kadınlarımızın dünya kadınlar günü kutlu olsun
Hakkı ödenemeyecek olan kadınların 8 Mart kadınlar günü kutlu olsun
Can dostum biricik arkadaşım 8 Mart Dünya Kadınlar Günün kutlu olsun
8 Mart Dünya Kadınlar Günü, saygıdeğer Türk ve Dünya kadınlarına sağlık ve mutluluk getirsin. Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun
Adam olmadan önce insan olabilmenin en temel unsurudur kadın. Çoğu zaman değil, her zaman her gözün nuru, hayatın can damarıdır. 8 Mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun
Kadınlar İnsanlığın devamı için olmazsa olmazdır. En büyük dertlerin dertlisi, en büyük mutlulukların ardındaki kahramandır. Dünya Kadınlar Günü’nüz kutlu olsun
Kadın, doğası gereği zayıftır; ama acıya en çok o dayanır. Kadının direncini kıran tek şey; hayal ettiği kişinin boş çıkmasıdır. Hiçbir kadının hayali boşa çıkmasınKadınlar Gününüz Kutlu Olsun

8 Mart, dünyada kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini dile getirdikleri gündür. Kadınlarımızın bu anlamlı gününü yürekten kutluyorum
Emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm kadınlar 8 MartKadınlar Günü Kutlu Olsun
Her kadın bir çiçektir. Bu özel günlerinde onlara bir çiçek hediye edelim. Kadınlar gününüz kutlu olsun.
Türk ve Dünya kadınlarının 8 Mart Kadınlar günü kutlu olsun
Doğumdan ölüme kadar her hayatın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun
Kadınlar olmasaydı dünyadaki hiçbir şeyin önemi kalmazdı. En kıymetli varlık olan kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun
Saygıyı, sevgiyi hakeden tüm kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun…
Her zaman ne istediğini bilen, erkeğinin ardında ona destek veren, çocuklarının başında koruyup kollayan kadınlar… Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun…
Sen o kadar bir şey söylemeden gidersin ki; üstüne milyonlarca bir şey söylenir.Kadınlar günün kutlu olsun…
Bir bakışın kudreti bin lisanda yoktur. Bir bakış bazen şifa bazen zehirli oktur. Dünya kadınlar gününüz kutlu olsun…
Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın; kadınlar günün kutlu olsun.

Müminler için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiş, bırakın dövmeyi; hanımlara karşı hiçbir zaman kaba davranmamış; hep güler yüzlü olmuştur. Dolayısıyla Peygamberimizin hanımlara karşı gösterdiği bu tavır, hepimiz için örnek olmalıdır. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.

Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Analarımız, bacılarımız hayatımızın yarısı hatta çok daha fazla değerlerimizi ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

tüm dünya, ülkemiz ve üyelerimiz arasında görev yapan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin odak noktasında yer alan kadınlarımız, üstlendikleri, misyonu yaşatma görevini ülkenin yaşadığı problemlerin birinci derecede muhatabı olmalarına rağmen hiçbir fedakarlıktan çekinmeden yerine getirmiş; modern ve çağdaş Türkiye’nin oluşmasında söz sahibi olmuşlardır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Sabırlısın, sıcaksın, şefkatlisin, koruyucumsun, bağışlayansın.. Annemsin. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün Kutlu Olsun..Seni çok seviyorum.

Senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum. Varlığınla mutluyum. Kadınlar günün kutlu olsun sevgili annecigim..

Her şeye değer senin sonsuz sevgin. Seni çok arıyorum.. Çok özledim. Kadınlar günün kutlu olsun biricik meleğim.

Güneş yüzlü annem, ellerinden öperim. Kadınlar günün kutlu olsun..

Mesafeler uzak olsada,yuregim hep senin canim..Kadınlar günün kutlu olsunYÜREĞİNDEKİ SINIRSIZ SEVGİ VE SABIR İCİN ÇOK TEŞEKKÜRLER KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

FEDAKARLIK, SEVGi, SABIR VE GÜZELLiK NE DEMEK TARiF ET DERLERSE; ANNEM DERDiM. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

KELIMELERLE ANLATILAMAYAN FEDAKARLIK VE KARSILIKSIZ SEVGIYI, TARIF ET DESEN BANA HERHALDE SADECE "ANNE" DERDIM.. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

BIR GÜNÜMDE DEGIL HER GÜNÜMDESIN. HER GÜN HER SANIYE BENIMLESIN. HER ZAMAN BANA DESTEK OLDUN. SEN BENIM ICIN COK ÖZELSIN. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

SEVGILIM, BIRGÜN UMARIM BANA GÖSTERDIGIN SEVGI VE SABRI SANA GÖSTEREBILME SANSIM OLUR… KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..SEVGILIM, BIRGÜN UMARIM BANA GÖSTERDIGIN SEVGI VE SABRI SANA GÖSTEREBILME SANSIM OLUR… KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

BENIM ICIN HERSEYE KATLANAN, HER ZAMAN YANIMDA OLAN, DEGERI BICILEMEYEN DÜNYANIN EN GÜZEL KADININA.. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

ASKIM SENI SEVIYORUM…BELKI SEVGIMI HER ZAMAN GÖSTEREMIYOR OLABILIRIM AMA SEN BUNU DAIMA BILIYORSUN… KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

DÜN SANA KIZDIKLARIMI BUGUN BEN YAPIYORUM. CÜNKÜ ASLINDA SENIN KÜCÜK BIR KOPYANIM. UMARIM SENIN KADAR SEVGI DOLU OLURUM.. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

MEGER DILIMDEKI VE BEYNIMDEKI EN GÜZEL KELIME SENIN ADINMIS. SANA HER SESLENISIMDE YA ACIM DINMIYOR YADA SEVGIM COSUYOR... KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

EGER BANA GÖZLERINLE DEGIL DE KALBINLE BAKMIS OLSAYDIN, SENI NE KADAR SEVDIGIMI COK IYI ANLARDIN.. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

ANNECIGIM, BIR GÜNÜMDE DEGIL HER GÜNÜMDESIN. ANNEM OLMAN DÜNYADAKI EN BÜYÜK SANSIM,IYIKI VARSIN.SENI COK SEVIYORUM. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

SEN HAYATIMIN KUTUP YILDIZI OLDUN. NEREYE GIDERSEM GIDEYIM ISIGININ ALDTINDA SEVGINLE UYUDUM. DOGRU YOLU BULDUM.SENI SEVIYORUM. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

BU DÜNYADAKI EN GÜVENLI SIGINAGIM SENIN KUCAGIN.BENIM ANNEM OLMAN BU DÜNYADAKI EN BÜYÜK SANSIM. SENI SEVIYORUM ANNEM.. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..

SENI BEN CICEKLERDEN YEMISTEN VE KLASIK DORTLÜKLERDE ANLATILDIGINDAN DAHA COK FAZLA SEVERIM,SENI COOK SEVERIM.. KADINLAR GUNUN KUTLU OLSUN..
 

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#5
TFF’den Dünya Kadınlar Günü’ne özel kutlama

Ülkemizde kadın futbolunun gelişimi için birçok proje üreten Türkiye Futbol Federasyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in de katılacağı özel bir etkinlikle kutlayacak.

Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda 8 Mart 2014 Cumartesi günü saat 11.30 – 13.00 saatleri arasında gerçekleşecek organizasyonda önce Beşiktaş ve Darüşşafaka’nın U15 kız takımları karşı karşıya gelecek. Ardından aralarında Açelya Danoğlu, Büşra Pekin, Filiz Taçbaş, Ivana Sert, Müjde Uzman ve sürpriz konukların da yer alacağı ünlü kadınlarımız ile kadın liglerinde top koşturan futbolcuların yer alacağı bir gösteri maçı yapılacak. Etkinlikte bir de free style futbol gösterisi gerçekleştirilecek.

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.

TFF’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama aktiviteleri Lig TV’den canlı olarak yayınlayacak.

PROGRAM

11:30 Açılış konuşması
11:45 Beşiktaş U-15 – Darüşşafaka U-15 kız takımları gösteri maçı 1. yarı
12:00 Free style gösterisi
12:05 Beşiktaş U-15 – Darüşşafaka U-15 kız takımları gösteri maçı 2.yarı
12:25 Ünlü kadınlar – Kadın ligleri oyuncuları karma gösteri maçı 1.yarı
12.40 Free style gösterisi
12:45 Ünlü kadınlar– Kadınlar ligleri oyuncuları karma gösteri maçı 2.yarı
13:00 Kapanış
 

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#6
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır.

Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, "Kadınların toplum içerisinde sahip olduğu önemin bilincinde olan Kurumumuz, pozitif ayrımcılık yaklaşımıyla kadın haklarının idare nezdinde savunuculuğunu yapmak üzere ayrı bir kamu denetçisi görevlendirmiştir" ifadelerini kullandı.

Ömeroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, hayatın her alanında, sevgiyi, fedakarlığı, hoşgörüyü ve duyarlılığı temsil eden kadınların, huzurlu, sağlıklı ve çağdaş bir toplumun temel taşları olduğunu belirtti.

Kadınların sosyal ve siyasal hayatta hak ettikleri konuma yükselmeleri ve geleceğe güvenle bakmalarının ise yetiştirdikleri nesillerin mutluluğunun ve başarılarının en temel şartı olduğunu ifade eden Ömeroğlu, "Kadın hak ve özgürlüklerindeki ilerlemeler, kadınlarımızı toplumsal yaşamda hak ettikleri konuma taşımaya devam etme olup, bu mücadele, demokrasiler ile insan haklarının gelişmesine de büyük katkılarda bulunmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların siyasi alan başta olmak üzere, sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında erkeklerle eşit haklara sahip olması ve bu hakların pozitif ayrımcılıkla zenginleştirilmesinin kadınlara verilen değerin bir ifadesi olduğunu belirten Ömeroğlu, mesajında şunlara yer verdi:

"Kadınların toplum içerisinde sahip olduğu önemin bilincinde olan Kurumumuz, pozitif ayrımcılık yaklaşımıyla kadın haklarının idare nezdinde savunuculuğunu yapmak üzere ayrı bir Kamu Denetçisi görevlendirmiştir.

Bu vesileyle, Dünya Kadınlar Günü ve aynı zamana denk gelen kadınlarımızın Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkının elde etmesinin 80'inci yılını en içten dileklerimle kutluyor, tüm vatandaşlarımıza saygılarımı sunuyorum."

Hande Yener 8 Mart Kadınlar Günü için şarkı yaptı ! (Hande Yener 'O Kadın Gitti')

Hande Yener Mükemmel adını verdiği yeni albüm çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Hande Yener yeni albümünde yer alan 'O Kadın Gitti' parçasının sözlerini 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla twitter hesabından paylaştı. Sözleri Hande Yener'e ait olan 'O Kadın Gitti' parçasının kimin için yazıldığı ise merak konusu.Hande Yener'in 8 Mart Kadınlar Günü için paylaştığı yeni şarkısının sözleri:


O KADIN GİTTİ


Yalandan sevmelerin vardı senin,
Bir de göreceğimiz rüyaları bölmelerin
Zamanı bolmuş ya o sevginin,
Ayrılığın bir günü daha geçti
Şimdi benim tövbelerim var, aşka,
Sende başladı ama bende bitti
Şimdi benim yarınlarım var, başka,
Sendeki telaşlar, bende bitti
O Kadın gitti,
O ateş söndü, ne kül kaldı ne de
duman, hatırandan
O Kadın gitti sildim o kara günü hazirandan ve hafızamdan...
 

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#7
Cumhurbaşkanı Gül, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kadınlara karşı uygulanan şiddet, ayrımcılık ve ihlallerin önüne geçilmesi için önyargıların kırılması ve zihniyet değişiminin gerçekleşmesi gerektiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Cumhurbaşkanı Gül, "Medeniyetimizde çok özel bir konuma sahip olan, toplumsal hayatta önemli roller üstlenen, ürettikleri artı değer ile ülkemizin gelişip güçlenmesine büyük katkı sağlayankadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyorum" dedi.

Kadınların 8 Mart 1857'de başlattıkları hak mücadelesinin, kadın haklarının kazanılması açısından en önemli başlangıcı temsil ettiğini, verilen mücadelelerin yanı sıra, demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle, kadın haklarının tanınması ve korunması yönünde uluslararası seviyede adımlar atıldığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Öte yandan kadın hakları alanında dünya genelinde elde edilen ilerlemelere rağmen, birçok sorun hâlâ varlığını sürdürmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, kadın hakları alanında öncü bir ülke olarak özgün bir deneyime sahip bulunduğunu belirterek, "Osmanlı'nın son dönemindeki modernleşme hamleleriyle başlayan ve Büyük Atatürk'ün öncülüğünde Cumhuriyet döneminde sağlanan ilerlemelerle kadın hakları konusunda adeta bir sıçrama yaşanmıştır. Yapılan köklü reformlar, toplumsal yapıyı yeniden şekillendirirken, Türk kadınının sosyal statüsünün güçlendirilmesini ve temel haklarına kavuşturulmasını mümkün kılmıştır" dedi. Gül, son yıllarda da, aynı anlayış çerçevesinde gerçekleştirilen düzenlemelerle kadın hakları ve kadınların durumu ile ilgili olarak, eğitim, sağlık, çalışma hayatı, siyaset gibi hayatın temel alanlarında ciddi iyileşmeler ağlandığını, engeller ve ayrımcılıkların önemli oranda kaldırıldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün mesajı şöyle devam etti:

"Bununla birlikte halen katedilmesi gereken mesafe bulunduğunu, hayata geçirilen yasal düzenlemeler, CEDAW ve diğer uluslararası sözleşmelerle yükselen standartların toplumsal hayatta tam anlamıyla karşılığını bulmadığını, kadınların siyasal katılım ve işgücü alanları başta olmak üzere desteklenmesi gerektiğini kabul etmek durumundayız.

Modern, demokratik, ileri bir toplum ve güçlü bir ekonomi olmak için, kadınların hak, fırsat ve imkânlardan eşit şekilde yararlanmaları ve sorunlarının çözülmesi ihmal edilmemesi gereken bir sorumluluktur.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında yerleşmesi, ayrımcılık, kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri gibi sorunların önüne geçilmesi, her şeyden önce önyargıların kırılarak, ihtiyacımız olan zihniyet değişiminin gerçekleştirilmesine bağlıdır.

Bu zihniyet değişiminin başarılabilmesi, mevzuatla sağlanan hakların uygulamada karşılığını bularak sosyal, ekonomik ve siyasal gerçekliğe dönüşmesi; devletin kararlılığı ve tedbirleri alması yanında, toplumun tüm kesimlerinin, sivil toplum örgütlerinin ve kadın-erkek tüm bireylerin duyarlılık göstermesiyle mümkün olacaktır.

Bugün bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat, spor ve iş dünyasında büyük başarılara imza atmış, ülkemizde ve yurt dışında adından saygıyla söz edilen kadınlarımız gurur kaynağımızdır. Onlar bu başarılarıyla, tüm kadınlarımız için güzel bir rol model oluşturmaktadırlar. Kadınlarımızın, toplumsal, ekonomik ve siyasal yaşamda daha fazla rol üstlendiklerinde, dinamizmleri ve üretici güçleriyle Türkiye'yi her bakımdan daha da güçlendireceklerine inanıyorum.

Başta kadın kuruluşları olmak üzere Türkiye'de kadın hakları konusunda duyarlılık ve farkındalık yaratmak için çalışan ve katkıda bulunanlara takdir ve teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.

Daha adil ve cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği bir dünya temennisiyle, kız çocuklarımızdan her yaştaki kadınlarımıza sevgilerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum."
 

cemree

=)=)
V.I.P
Katılım
16 Şbt 2011
Mesajlar
13,684
Beğeniler
3,771
Şehir
Ankara
#8
Kartepe’de Dünya Kadınlar Günü kutlandı

Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Kartepe Belediyesi ile Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortaklaşa düzenlendiği etkinlik Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen kutlamada, AK PartiKartepe Belediye Başkan adayı Hüseyin Üzülmez , Kartepe Kent Konseyi Başkanı Av. Hülya San Şener, Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Bakanı Nurdane Erişti, AK Parti Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Balaban, Kartepe İlçe Müftüsü İsmail Gülşen, , belediyesi meclis üyesi bayan adayları, bayan muhtarlar ile KARMEK çatısı altındaki bayanlar hazır bulundu.Kültür Merkezi’ni dolduran KARMEK usta öğreticileri ve kursiyer bayanlar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü, Kartepe Belediyesi Türk Sanat Müziği Koro Şefi Aysel Demircan’ın seslendirdiği birbirinden güzel eserlerden oluşan konser eşliğinde kutladı.

Yoğun seçim çalışmaları nedeniyle programın başında yer alan AK Parti Kartepe Belediye Başkan adayı Hüseyin Üzülmez, bayanlara hitaben yaptığı kısa konuşmasının ardından bayanlara karanfil dağıttı. 8 Mart’ın tarihçesi hakkında bilgi veren Kartepe Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Erişti ardından, AK Parti Kartepe İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Balaban, “Kadına değer veren başbakanımız sayesinde bayanlarımız siyasette kendilerine yer bulmuşlardır” dedi. İlçe Müftüsü İsmail Gülşen, müftülük çalışmaları kapsamında evlere girerek eğitimler verdiklerini kaydetti. Gülşen, bu eğitimlerin verilmesinde belediyenin verdiği destek ve katkılardan dolayı Başkan Şükrü Karabalık’a tüm bayanlar huzurunda teşekkür etti.

Tüm bayanların gününü kutlayan Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, “Siz bayan kardeşlerimle biraraya gelmişken bunu fırsat bilerek vedalaşmak istiyorum. Kartepe olduktan sonra işimiz çok zordu. Belediyecilik hizmetleri yanında gönüllere giden hizmetler de dahil herkesin takdirini beğenisini kazanan hizmetler görüldü. Kartepe’de bu hizmetlerin görülmesi başarılmasında, Kartepelilik kültürünün oluşturulması, kentlik birliğinin oluşmasında bu kültürün sağlanmasında hemşerilik hukukunun oluşmasında sizler bizlere hep destek verdiniz her zaman yanımızda oldunuz. Bu nedenle sizlere şahsım mesai arkadaşlarım ve eşim adına sonsuz teşekkürlerimi selam saygı ve sevgilerimi iletiyorum” dedi.

Kartepe’nin 10 beldenin birleşmesiyle zor şartlarda dünyaya gelmiş bir bebek gibiydi diyen Başkan Karabalık, “Bu bebek 5 yılda büyüdü gürbüz, karakaşlı, mavi gözlü, beyaz tenli, zeki, neşeli, akıllı ve istikbal vaat eden, herkese moral veren bir çocuk durumuna geldi. Bugün Kartepe’de gerçek manada gelecek var istikbal var. Herkes Kartepeli olmak istiyor. Kartepe’de herkes mutlu huzur içerisinde birlik ve beraberlikle yaşıyor. Evet bu sağlanan ve geçen süreç sonunda bugüne kadar yaptığımız hizmetler sizlere ve bütün Kartepeli hemşerilerimize helal olsun hayırlı olsun. Ben sizlerden verdiğiniz destekten, sevgiden ve ilgiden dolayı değerli kardeşlerim biz sizlerden memnun ve razı olduk. Cenab-ı Allah’ta sizlerden memnun ve razı olsun. Biz hakkımızı helal ediyoruz siz de hakkınızı helal edin” diye konuştu.Başkan Karabalık’a KARMEK usta öğreticileri hediye sunarken etkinlik konser ardından son buldu.
 

felsefe_mi

...!...
Özel üye
Katılım
14 Ksm 2011
Mesajlar
6,247
Beğeniler
426
#10
Kutla ülkem 364 gün adam yerine koymadığın, 12 yasında kocaya verdiğin, namusunu bacak arasında aradığın, ikinci sınıf vatandaş yerine koyduğun, "Elinin hamuruyla erkek işine karışma" diye atasözü üretip bu yetmiyor gibi "Saçı uzun aklı kısa" dediğin kadının gününü...
 

Benzer konular

Top