Dünyada Ve Türkiyede Arkeoloji Müzeleri

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Mesa Verde Milli Parkı - ABD

Mesa Verde Milli Parkı, ABD'nin Colorado eyaletinde bulunan bir milli parktır.Mesa Verde Milli Parkı'nda Pueblo halkı tarafından yüksek bir vadiye inşa edilen bir köyün kalıntıları yer alır. Mesa Verde adı İspanyolca Yeşil Masa anlamına gelir. Bu adı o bölgede yetişen çam ve ardıç ağaçlarından kaynaklanır. Parkta bir müzenin, bir sarayın ve vadi duvarı üzerinde yer alan evlerin kalıntıları yer alır.

Vadi duvarındaki evler çoğunlukla sığ mağaraların kapatılması ile inşa edilmiştir. Binalar çoğunlukla kumtaşından, bir kısmı ise kerpiçten inşa edilmiştir. Bütün binaların kapı ve pencereleri "T" harfi biçiminde inşa edilmiştir.

Cliff Palace, Parktaki en büyük kaya evidir. 150 odası, buna ilave olarak da 75’den fazla açık alanı bulunmaktadır. Döneminde 100-120 arası insanın burada yaşadığı tahmin edilmektedir. Bunun dışında, Mug House, Spruce Tree House, Square Tower House ve Balcony House görülmesi gereken diğer evlerdir.

Ulusal Parka araç giriş ücreti yüksek sezon olarak kabul edilen Haziran-Eylül ayları arasında 15 ABD Doları, diğer dönemlerde ise 10 ABD Dolarıdır (Kasım 2011).

Parktan görüntüler...

 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#2
British Museum, İngiltere

British Museum, İngiltere'nin Londra şehrinde Dünya'nın her yanından getirilen seçkin Eskiçağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını kapsayan müze.
Kuruluşu

British Museum, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane'un (1660-1753) biriktirdiği ünlü bir kitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753'te kuruldu. Oxford kontları Edward ve Robert Harley'nin daha önce miras bıraktıkları önemli elyazması kütüphanesi ve Sir Robert Bruce Cotton'ın (1571-1631) bağışlamış olduğu elyazmaları, sikkeler ve antikalar da Sloane koleksiyonuna katıldı. II. George'un, Krallık Kütüphanesi'ni 1757'de armağan etmesinden iki yıl sonra müze, Bloomsbury'deki Montagu House'da halka açıldı.

19. yüzyılda arkeolojiye ilgi artınca, British Museum, armağan, satın alma ya da çalma-kaçırma (özellikle Anadolu'dan) yoluyla Eskiçağ'la ilgili paha biçilmez yapıtlar elde etti. Atina Akropolis'indeki klasik Yunan heykellerinin (Elgin mermerleri) 1816'da elde edilmesi buna örnek verilebilir. 1823'te III. George'un kütüphanesinin alınmasıyla genişleyen koleksiyon için daha geniş bir yer gereksinmesi doğunca, tasarımını Sir Robert Smirke'ün yaptığı günümüzdeki yapı, 1847'de Montagu House'un yerini aldı. Müzenin başkütüphanecisi Sir Anthony Panizzi'nin çizdiği planlara göre yapılan dev kubbeli kütüphane on yıl sonra tamamlandı. Müzenin doğal tarih koleksiyonu, 1883'te Güney Kensington'a taşınarak Doğa Tarihi Müzesi (Natural History Museum) adını aldı. British Museum'daki ve öbür kütüphanelerdeki elyazması ve basılı kitap koleksiyonlarının bir araya getirilmesiyle de 1973'te British Library (Britanyalı Kütüphanesi) oluşturuldu....

Koleksiyonlar

British Museum koleksiyonları dört ana bölümde toplanmıştır: Eskiçağ yapıtları bölümü; sikkeler ve madalyalar bölümü; baskılar ve çizimler bölümü; günümüzde ayrı bir yapıda bulunan "Museum of Mankind" ("İnsanlık Müzesi") adı verilen etnografi bölümü.

Eskiçağ yapıtları bölümü, Mısır, Batı Asya, Eski Yunan ve Antik Roma, Tarihöncesi İngiltere, Ortaçağ ve Doğu yapıtlarından oluşan ayrı ayrı koleksiyonları kapsar. Müzedeki ünlü yapıtlar arasında, Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı, Asurbanipal'ın Ninova'daki sarayından gelme Asur kabartmaları, Bodrum'daki Mausoleion'dan frizler, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, tunç ve fil dişinden Afrika heykelcikleri sayılabilir.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#3
Irak Ulusal Müzesi
(Arapça: المتحف العراقي)
Irak’ın başkenti Bağdat’da yeralan bir müzedir. Mezopotamya uygarlıklarına dair çok önemli eserlerin sergilendiği müze 2003 yılında Irak’ın işgalinin ardından ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından yağmalanmıştır. Irak Başbakanı Nuri El Maliki tarafından 23 Şubat 2009 tarihinde yeniden açıldığında bünyesindeki eserlerin yarısından fazlasının çalınmış olduğu ortaya çıkmıştır. Eserlerin yeniden müzeye kazandırılması için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere çok sayıda kuruluş çalışmalar yürütmektedir.Kuruluşu

Müze İngiliz gezgin ve yazar Gertrude Bell tarafından oluşturulmuş ve ölümünden hemen önce 1926 yılında açılmıştır. İlk ismi Bağdat Arkeoloji Müzesi’dir.

Eserler

Bölgenin tarihinin zenginliğinin bir yansıması olarak müzede dünyada çok önemli sayılan çok sayıda eser bulunmaktadır. Mezopotamya’nın 5 bin yıllık tarihine dair sayısız eser müzede sergilenmektedir.

Yakın tarihçesi
Müze Körfez Savaşı sırasında saldırılardan zarar görmemesi için kapatılmış ve sonrasında ancak 28 Nisan 2000 günü Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in doğumgünü nedeniyle açılmıştır.

Yağmalanması

2003 yılındaki Irak’ın işgalinden önce çeşitli uzmanlar ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve İngiltere hükümetine başvurarak olası savaşta kültür varlıklarının ve müzenin güvenliğinin sağlanmasını talep ettiler. Savaş sırasında işgal edilen Bağdat’ta süren çatışmalar müze civarında da yaşanmıştır. ABD Silahlı Kuvvetleri mensuplarının iddialarına göre müze içinde mevzilenen Irak askerlerinin püskürtülmes için binaya saldırılmış ve bina ele geçirilmiştir.

Bu tarihten sonra özellikle müze yetkilileri savaştan dolayı kaçmak durumunda olduğundan müzede yoğun yağma, talan ve hırsızlık olayı yaşanmıştır. Müze yetkililerine göre yağmacılar müzedeki en görkemli eserlere gözlerini dikmişler ve bunları çalmışlardır. 5 bin yıldan eski Sümer vazosu olan Varka, yine en az 5 bin yaşındaki Akadlardan kalma Uruk heykeli yağmalanmıştı.

Yağmalanan en önemli eserlerden bir tanesi olan 4.400 yıllık Sümer kralı Entemena’nın başsız heykeli ABD’de ele geçirilmiştir.

Yağmaya tepkiler

ABD hükümeti Bağdat’ın işgal edilmesinin ardından müzenin güvenliğini almamakla suçlanmıştır.[5] Yağma üzerine ABD Başkanının Kültürel Danışmanları Gary Vikan ve Richard S. Lanier durumu protesto ederek görevlerinden istifa etmiştir.[6] Yağmaya karşı en önemli tepkilerden birisini Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac vermiş ve 16 Nisan 2003 günkü açıklamasında müzenin yağmalanmasını insanlığa karşı bir suç olarak nitelendirmiştir. ABD yetkililerinden General Richard Myers sürmekte olan savaşta insanların ölmekte olduğu bir dönemde başka önceliklerinin olduğunu belirtmiş, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld yaşanan yağmanın talihsiz olduğunu ancak bunun savaş planlarının hatası olarak değerlendirilmemesi gerektiğini savunmuş, Dışişleri Bakanı Colin Powell ise çalınan eserlerin müzeye iadesi için çalışılacağını ifade etmiştir.

Yağmalanan eserlerin iade edilme çabaları

UNESCO 17 Nisan 2003 tarihinde Paris’te yaptığı acil toplantıda yağmada çalınan eserlerin dünya çapında antik eser camiası tarafından takip edilmesini gündeme alır.7 Mayıs 2003 tarihinde ülke çapında yapılan araştırma ve aramalarda müzeden çalınmış eser yakalanır. Arıca yağmalanan eserlerin iade edilmesi için çıkartılan af ve ödül sistemi sayesinde çok sayıda eser iade edilir. Müzenin güvenliğinin sağlanmasına rağmen Irak’daki tarihi kazı alanlarının güvenliğinin alınmaması nedeniyle bir çok tarihi eserin yurtdışına çıkartıldığı sanılmaktadır.

Savaş sonrası dönem

26 Ağustos 2006 tarihinde müzenin yöneticisi Dr. Donny George Youkhanna Suriye’ye ve sonrasında ABD’ye kaçar. Irak’da son dönemde artan İslami anlayışa dayanamadığını açıklayan uzman, müzede sadece İslami eserlerin kalması yönünde bir tasfiye yapılmak istendiğini belirtir.

9 Haziran 2009 tarihinde müzedeki eserler İtalya’nın girişimleriyle sanal müze kapsamında internet ortamında sergilenmeye başlanır.

Yeniden açılış

Müze kapılarını halka açmamış, sadece bir kaç kez çeşitli siyasilerin gezmesi için açılmıştır. İlk açılış 3 Temmuz 2003 günü ABD yetkilisi Paul Bremer için yapılmıştır. 23 Şubat 2009 tarihindeki açılış ise Irak Başbakanı El Maliki şerefine yapılmıştır. Müze yetkilileri ve uzmanlar müzeye yatırım yapılmadığını ve henüz açılmaya hazır olmadığını belirtmişlerdir.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#4
Kahire Mısır Müzesi ya da kısaca Mısır Müzesi
Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan ve Eski Mısır uygarlığının en görkemli koleksiyonunu barındıran arkeoloji müzesidir. Müzenin, önemli bir miktarı gösterimde olmak üzere, toplam 120.000 adet eseri bulunmaktadır.
Tarihi

Müzenin tarihi 1835 yılna kadar gider. O tarihte Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Eski Mısır uygarlığından kalan eserlerin ticaretini yasaklar ve Kahire'de bulunan Ezbekiye bahçesinde bulunan küçük bir binada bu yapıtların korunması için emir verir. Daha sonra burası Ezbekiye bahçesi müzesi diye anılacaktır.

Mehmet Ali Paşa'nın ölümünden sonra, 1850 yılını takiben eski eser ticareti gene başlar. Mehmet Ali Paşa'nın halefleri Ezbekiye bahçesinde toplanmış olan eski eserlerden bazılarını prestijli konuklarına armağan etmeye başlar. Sonunda Ezbekiye bahçesindeki müze Kahire Kalesi'ndeki bir binaya taşınır. 1854 yılında Kahire Kalesi'ndeki binaya taşınmış bütün eserler Mısır Hıdivi Abbas Paşa tarafından Avusturya Arşidükü Maximilian'a hediye edilir.

1858 yılında, Fransız Mısırbilimci Auguste Mariette tarafından, Said Paşa'nın da desteği ile, Kahire'nin Bulak semtinde Nil kıyısında bir bina yeni müze binası olarak seçilir. Nihayet 1863 yılında, Hıdiv İsmail Paşa döneminde Bulak Müzesi açılır. 1878 yılında Bulak'taki sel baskınından sonra bu müze de kapatılmak zorunda kalınır.

1886 yılında Bulak Müzesi yeniden ama geçici olarak açılır. 1890 yılında ise müzedeki bütün eserler Giza'daki Hıdiv İsmail Paşa'nın sarayına taşınır. Ama müzedeki artifaktların sürekli olarak artış göstermesi üzerine Auguste Mariette ve diğer Mısırbilimciler daha büyük ve sabit bir müze binasının seçilmesi için ısrar ederler.

1897 yılında, Kahire'deki Tahrir meydanında, Hıdiv Abbas Hilmi Paşa ve arkeolog Gaston Maspero'nun da eşliğinde, bugünkü Mısır Müzesi'nin temelleri atılır. Yaklaşık 5 yıl içinde yeni müze binasının inşaatı bitirilir. 1902 yılında birkaç ay içinde Giza Müzesi'ndeki bütün eski eserler yeni müze binasına taşınır. Nihayet 15 Kasım 1902 tarihinde Mısır Müzesi'nin resmi açılışı yapılır.

Auguste Mariette müzenin tamamlanmasından birkaç yıl önce ölmesine rağmen bu müzenin kuruluşunda en çok emeği geçen kişi olduğu için müzenin kurucusu olarak kabul edilir. Müzenin mimarı Fransız mimar Marcel Dourgnon olup müze binası neo-klasik mimari tarzında inşa edilmiştir.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#5
Türkiye'deki arkeoloji müzeleri

:)üstteki linkten ulaşabilirsiniz:)


Adana Arkeoloji Müzesi
Adıyaman Müzesi
Afyon Bolvadin Müzesi
Afyonkarahisar Müzesi
Alanya Arkeoloji Müzesi
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Antalya Müzesi

Bodrum Kalesi
Bolu Müzesi
Bursa Arkeoloji Müzesi

Eskişehir Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi
Gordion Müzesi

Mecma-ı Âsâr-ı Atika Müzesi
Misis Mozaik Müzesi

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Tokat Müzesi
Trabzon Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi


İstanbul Arkeoloji Müzesi
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#6
Yunanistan'daki arkeoloji müzeleri

Akropolis Müzesi

Akropolis Müzesi mimar Bernard Tschumi tarafından Yunanistan'ın başkenti Atina'da inşa edilen ve Akropolis Tepesi'nden çıkarılan arkeolojik buluntulara ev sahipliği yapan müzedir. Atina Akropolisi'nin eteklerinde bulunan müze Dionysíou Areopagítou Sokağı'ndadır. Yeni müzenin inşaatı Selanik Aristoteles Üniversitesi'nden Arkeoloji Profesörü Dimitrios Pandermalis tarafından organize edildi.
Konumu

Yeni Akropolis Müzesi Akropolis Tepesi'nin güneydoğusunda, antik çağlarda "kutsal kaya" olarak bilinen yolun üzerinde bulunmaktadır.


Yeni Müze'nin üzerindeki arkeolojik alan.
Tartışmalar
Tartışmalar yeni müzenin planı ve konumu üzerinde yoğunlaştı. Özellikle de müzenin Makrygianni'deki arkeolojik alana yapılması tartışmaları alevlendirdi.

Akropolis Müzesi ile ilgili diğer bilgiler


Müzeye giriş ücretinin ilk yıl için 1€, sonraki yıllar için 5€ olması kararlaştırılmıştır.
Kazı çalışmaları yeraltında devam etmektedir. Bu alandaki çalışmaları ziyaretçiler yer seviyesindeki cam zemin üstünden izleyebilirler. Kazı çalışmaları tamamlandığında alan ziyaretçilere açılacaktır.
Akropolis Müzesi kısa süre önce Yunanistan'da özel olarak bastırılan 10€ değerindeki madeni paraya motif olarak seçilmişti.
Ulusal Arkeoloji Müzesi (Atina)

Ulusal Arkeoloji Müzesi (Yunanca: Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο, Ethnikon Arkhaiologikon Museion), Atina'da dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri. Müze, Yunan Uygarlığının Neolitik döneminden Roma çağına kadar uzanan zengin bir sanat arşivine sahiptir.Bina

1866-1889 arasında tamamlanan müze yapısı 1925-1939 arasında genişletilmiştir. 48 odadan oluşan müze iki katlıdır.

Sergilenenler

Müzenin koleksiyonlarında Miken döneminden Helenistik döneme değin geçen zamanda yapılmış ve Yunanistan'ın çeşitli yerlerinde ele geçmiş heykeller, tunç eşya, çanak çömlek, takı ve çeşitli aletler yer alır.

Sergilenenler arasında Mykenai'deki altı kuyu mezarda bulunan altın eşya, kupalar, taçlar ve altın boynuzları, gül biçimli rozetleriyle gümüşten bir boğa başı vardır. Koleksiyon çok güzel vazolarla çok sayıda kore ve kuros heykelini de içerir. Kuros'ların en ünlüsü Sunion'daki Poseidon Tapınağı'nda bulunmuş dev heykeldir. Aigina'daki Aphaia Tapınağı'nın alınlığından getirilmiş heykeller Klasik dönem öncesine aittir. Klasik dönemden kalmış heykeller de vardır. 1928'de Artemision Burnu açıklarında bulunan ve MÖ yaklaşık 450'de heykelci Kalamis'in yaptığı sanılan tunç Poseidon heykeli müzenin en güzel parçalarından biridir. 5. yüzyıla ait mermer haykeller, vazolar, sikkeler de önemlidir.

Helenistik dönemden kalma heykeller arasında Delos'ta bulunmuş “Galyalı Savaşçı” ve Olimpiya'da ele geçmiş “Boksör” sayılabilir. Yunan sanatının yanı sıra Avrupa’daki dördüncü en önemli Mısır sergisi burada görülebilir.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#7
Çin'deki arkeoloji müzeleri
Kazı alanından bir görüntü.
Toprak Askerler ya da Terrakotta Ordusu " asker ve at cenaze heykelleri", ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarında bulunan terrakotta heykeller. MÖ 210 tarihinde yapılmış olan heykeller, 1974'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Ordunun "İlklerin imparatoru" olarak bilinen Çin Şı Huang'ın mezarını koruduğuna inanılır.Çin'deki tüm beylikleri yenip Savaşan Devletler dönemine son veren Qin Shi Huang, Qin Hanedanı'nı kurarak kendini imparator ilan etmiştir. Tarihçi Si Maqian'in kaydettiğine göre, Qin Shi Huang henüz hayattayken MÖ 246 yılında başlanan mezarının inşası 30 küsür yıl sürmüş, inşaatta 700 bin kişi çalıştırılmıştır.

Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir piramit şeklindedir.

Boyları 183-195 santimetre arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüz ifadesi farklıdır. Kazı alanında çoğu hala toprak altında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunduğu tahmin edilmektedir.

Qin Shihuang Mezarı ve Terra Cotta Ordusu, 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınmıştır.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,142
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#8
İtalya'daki arkeoloji müzeleri

Ulusal Arkeoloji Müzesi (Floransa)

Ulusal Arkeoloji Müzesinde bir Etrüsk pavyonu

Ulusal Arkeoloji Müzesi (İtalyanca: Museo archeologico nazionale di Firenze), İtalya'nın Floransa kentinde bulunan bir arkeoloji müzesi. 1 piazza Santissima Annunziata'daki Crocetta Sarayı'nda (saray 1620 yılında Ferdinand I de Medici'nin kızı prenses Maria Maddalena de' Medici için, Giulio Parigi tarafından inşa edilmiştir) konumlanır.Tarih

Müze, Faenza yolu üzerinde Cenacolo di Fuligno yapıları içinde 1870 yılında kral II Victor Emmanuel'in varlığında törenle açıldı. O zaman sadece Etrurya ve Roma kalıntılarını içeriyordu. Koleksiyonun genişlemesi nedeniyle yer bir yer gereksinimi doğdu ve 1880 yılında müze kendisinin halihazırdaki yerine taşındı.

Koleksiyonun ilk eseas dayanağı Medici ve Lorraine ailelerinin koleksinlarına dayanıyordu. Bunların çoğu 1890 yılına kadar Uffizi'den transfer edilmişti(mermer heykel koleksiyonları hariç, bunların mülkiyeti o zaman Uffizi'deydi). Mısır bölümü ilkin 18nci yüzyılın ilk yarısında Pierre Léopold de Toscane'nin koleksiyon parçalarından oluşturuldu. Diğer bir hareket 1828-29 yılında aynı Büyük Dük tarafından Ippolito Rosellini ve Champollion (hiyogrolif yazısının şifresini ilk çözen kişi) yapıldı. 1987 yılında Etrurya üzerinde bir yeni topografik müze eklendi, fakat o 1966 yılındaki sel baskınında tahrip oldu.


Etrurya odalarının organizasyonu 2006 yılında tekrar düşünüldü ve yeniden düzenlendi. Ayrıca 2006 yılında 1966 yılındaki sel baskınından zarar görmüş 2000 in üzerindeki objenin 40 yıldan sonra resterasyonu icra edildi.

Arezzo Kimerası - 1553 yılında Arezzo'da bir Medici kalesinin inşası sırasında keşfedildi.
Arringatore heykeli (İ.Ö.1nci yüzyıl)
Mater Matuta heykeli (İ.Ö. 460-450)
Laerthia Seianti lahiti (İ.Ö. 2nci yüzyıl)
Baratti Büyük Amfora (İ.Ö. 4ncü yüzyıl)
Amazonların Lahiti (İ.Ö. 4ncü yüzyıl)

Roma koleksiyonları

"idolino of Pesaro", 146 cm uzunluğunda bronz bir genç adam heykeli, klasik Yunan orijinalinden Roma kopyası, 1530 yılı Ekim ayındaPasero merkezinde parçalar içinde bulundu.
"torso di Livorno", Yunan orijinalinden bir 5nci yüzyıl bir kopi.
Statue of a cockerel, ayrıca "Gallo Treboniano" olarak adlandırılır, geç 3ncü yüzyıl işi.
The Minerva of Arezzo, İ.Ö. 4ncü yüzyıl Praxiteles'e adanan Yunan modelinin bir bronz Roma kopyası.
Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi

Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi, (İtalyanca: Museo nazionale etrusco di Villa Giulia), Roma'da, Etruria'nın (bugün Toscana) güneyiyle Umbria ve Latium'da ele geçmiş Roma dönemi öncesi uygarlıklara ait buluntuların sergilendiği müze.1889'dan beri, Papa III. Julius için 16. yüzyılın ortalarında yapılmış olan Roma'daki Giulia Villası'nda yer almaktadır. Müzedeki ünlü yapıtların başında Formello'da (Veii) bulunmuş pişmiş topraktan Apollon ve Herakles heykelleri gelir. 1916'da ve 1939'daki kazılarda ele geçen bu renkli heykeller Etrüsk sanatının MÖ 6. ve 5. yüzyıllardaki en güzel örneklerindendir. Üstünde bir şölendeki erkek ve kadınların canlandırıldığı pişmiş toprak lahit, Caere nekropolünde bulunmuş ender örneklerden biridir. Müzenin koleksiyonunda ayrıca çeşitli vazolar, tunç eşya, zırhlar, aynalar ve adak heykelcikleri de bulunur. Eski Yunan vazoları koleksiyonunun en güzel parçası, ilk-Korent üslubundaki (MÖ 6. yüzyılın ilk yarısı) resimlerle bezeli ünlü Chigi Vazosu'dur. Müzenin başka bir koleksiyonu da Yunan vazolarından oluşan Castellani Koleksiyonu'dur.
 

Benzer konular

Top