Dünyanın en garip 'bağımsızlık' öyküsü

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
34,514
Beğeniler
7,076
Şehir
TÜRKİYE
#1


İngiltere'nin Shetland (eski Zetland) takımadalarını oluşturan adalardan biri olan Sound of Papa'da bir hektarlık Forvik kayalığın tek sakini "bağımsızlığını" ilan etti. Fotoğraftaki haritada yuvarlak içindeki Sound of Papa adası bile zor görünürken haritada görünmeyen Forvik kayalığının bağımsızlığını ilan etmesi herkesi şaşırttı.Shetlands News gazetesindeki habere göre, bir hektar kayalıktan ibaret minik adanın tek sakini 65 yaşındaki Stuart Hill, İskoçya'nın kuzeybatısındaki adacıkta İngiliz hükümetinin otoritesini bundan böyle tanımayacağını bildirdi. "Asi" Hill, "adacığın İngiltere'ye meşru yoldan bağlanmamış olmasını" bağımsızlık ilanının gerekçesi olarak gösterdi ve bu kararla, takımadaların diğer bölgelerinde yaşayan 20 binden fazla insanı bağımsızlığa teşvik etmek istediğini anlattı.

İki kişilik çadırında Shetlands News muhabirini "kabul eden" Hill, adacığın bundan böyle kendi kendini yöneteceğini, merkezi yönetime vergi ödemeyeceğini söyledi. "Musibet" lakaplı bağımsızlıkçı, kendi para ve pulunu basmak ve bayrak sahibi olmak istediğini de belirtti.

Hill, bağımsızlık bildirgesinde, 1469'da Danimarka Kralı 1. Christian tarafından İskoçya krallığına verileli beri Shetland adalarının hukuki boşlukla karşı karşıya olduğunu söyledi ve "Forvik'i bağımsız ilan ederek, aslında kraliyetle adil hukuki ilişkiyi tesis etmiş oluyorum" dedi. İskoç kıyılarının 210 kilometre kuzeybatısında bulunan Shetland takımadaları, 100'den fazla adadan oluşuyor. Takımadanın sakinleri, Viking kültür mirasına sıkı sıkıya sahip çıkarak Norveç ile yakın ilişki içinde bulunuyor.
 

Benzer konular

Top