Dünyanın en güzel 10 binası

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,623
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#1
“Herkesin görmesi gereken” kilometretaşları olarak nitelendirilen 10 binadan biri Türkiye'de. En çok satan gezi rehberlerinden olan Lonely Planet'in yaptığı listede onlarca asırlık geçmişe sahip anıtsal binaların yanı sıra İspanya’daki Guggenheim Müzesi gibi modern zamanların mimari şaheserleri de yer alıyor.


Guggenheim Müzesi, İspanya Bilbao’da 15 yıl önce açılan sanat müzesi, yüzlerce metrelik kurdela şeklindeki titanyum kaplaması ile çağımızın en özgün yapıtı.


Potala Sarayı, Tibet Llasa’da 1300 yıl önce 7 bin işçinin inşa ettiği 13 katlı binlerce odalı “Kışlık Saray” bugün bir müze ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinin gözdelerinden biri.


İskenderiye Kütüphanesi, Mısır Dünyanın 7 harikasından biri sayılan 2 bin 300 yıl önce inşa edilmiş İskenderiye Kütüphanesi’nden esintiler taşıyan 8 milyon kitaplık yeni kütüphane, 10 yıl önce açıldığında “Milenyumun ilk büyük eseri” olarak kabul görmüştü.


Sagrada Familia, İspanya Tarihin en sıradışı mimarı Antonio Gaudi’nin Barcelona’ya armağanı görkemli gotik katedral, hâlâ bitmiş değil.


 

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,623
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#2
Tac Mahal, Hindistan Şüphesiz dünyanın en ünlü yapılarından biri.İmam Cami, İran İsfahan’da 17’nci Yüzyılda inşa edilen cami, ışığa göre rengi değişen soluk mavi-sarı çinileri ve 54 metrelik kubbesi ile dünyanın en etkileyici camileri arasında.


Crac des Chevaliers, Suriye Humus yakınlarındaki haçlı seferleri sırasında inşa edilmiş bu beyaz kale, ortaçağın en güzel kalelerinden biri olarak UNESCO Dünya Mirası listesine girdi.


 

aslann

Ülken İçin Yaşa Aşkın İçin Öl!
Katılım
25 Tem 2009
Mesajlar
7,623
Beğeniler
515
Şehir
MAVİ
#3
Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya Brezilya’nın başkenti Brasilia’nın mimarı olarak anılan Oscar Niemeyer’in Curitiba kentinde inşa ettiği müze.Kış Sarayı, Rusya Rusya’nın St. Petersburg şehrindeki Kış Sarayı’nı Katerina yaptırdı. Binalar kompleksi, günümüzde dünyanın en göz alıcı koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Hermitage Müzesi’ni de içinde barındırıyor.


Ayasofya, Türkiye 6’ncı yüzyılda sadece 5 yıl gibi kısa bir sürede inşa edilen 56 metre yüksekliğinde 31 metre genişliğinde eşsiz bir kubbeye sahip bu devasa yapı Bizans zamanında kilise, Osmanlı zamanında cami olarak kullanıldı. 1932’den beri de bir müze.

 

Benzer konular

Top