Dünyanın En Güzel Kütüphaneleri

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,721
Beğeniler
5,000
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#1
Kongre Kütüphanesi, Washington DC: Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Kütaphanesi ve ABD eski federal ajansı içinde bulunan kütüphane 22 milyon 190 bin kitap sayısıyla dünyanın en büyük kütüphanesi.
Minsk Ulusal Kütüphanesi: 15 Eylül 1922'de kuruldu. Ülkenin en büyük dünyanın üçüncü büyük kitap koleksiyonu burada bulunuyor.

Minsk Ulusal Kütüphanesi: Kütüphane şu an 2006 Ocak'ında tamamlanan 22 katlı binasında bulunuyor. 2 bin okuyucuyu barındırabilen kütüphanede 500 kişilik konferans salonu bulunuyor.
St Gallen Manastırı Kütüphanesi, İsviçre: Kütüphane, Saint Othmar tarafından kurulmuş. Dünyanın en eski ve önemli kütüphanelerinden biri.2 binden fazla el yazması ve 150 binden fazla esere sahip. El yazmaları ve kolleksiyon ile ilgili bilgiler kütüphanenin web sayfasından izlenebiliyor.

Graz Üniversitesi Kütüphanesi: 9 profesörü Nobel ödülü alan üniversitenin kütüphanesi bölgenin en büyük kütüphanesi olma özelliğine sahip.
Geisel Kütüphanesi, Kaliforniya Üniversitesi: Kaliforniya Üniversitesi'nin merkez kütüphanesi. Zaten üniversitenin 4 kampüsünde 6 adet kütüphane bulunuyor. Binaya, kütüphaneye katkıları ve okuryazarlığı geliştirmeye yönelik katkıları nedeniyle Theodor Seuss Geisel'in adı verilmiş.


Delft Üniversitesi Teknoloji Kütüphanesi, Hollanda: 1997 yılında inşa edilen kütüphanenin tasarımı mimarlık fakültesi öğrencileri tarafından yapılmış.Kütüphanenin çatısı çim ile kaplanarak doğal bir izolasyon oluşturulmuş.Avlunun karşı duvarı tamamen camdan oluşuyor.

 

Çağlayağmur

👪🤗
Süper Moderatör
Katılım
15 Arl 2010
Mesajlar
21,721
Beğeniler
5,000
Şehir
Ankara
Takım
GALATASARAY
#2
Stockholm Halk Kütüphanesi, İsveç: İşveçli mimar Gunnar Asplund tarafından tasarlanan yuvarlak bir yapı. 1918 yılında hazırlanmış. 1924'te başlayan inşaat 1928'de tamamlandı. Stokholm'un en dikkat çekici yapılarından biri.
İskenderiye Kütüphanesi, Mısır: Mısır'ın İskenderiye kentinde bulunuyor. İnsanlık tarihinde meydana getirilmiş önemli eserlerden biri.Eski kaynaklar, burada 150 bin cilt el yazması eserin toplandığını kaydeder. MÖ 332 yılında, Makedonyalı Büyük İskender tarafından kuruldu.Yakılan İskenderiye kütüphanesinin bulunduğu alanda Yeni İskenderiye Kütüphanesi yapılmış ve 2002 yılında hizmete açılmıştır.
British Museum Kütüphanesi, Londra: British Museum, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane'un (1660-1753) biriktirdiği ünlü bir kitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753'te kuruldu.British Museum koleksiyonları dört ana bölümde toplanmıştır: Eskiçağ yapıtları bölümü; sikkeler ve madalyalar bölümü; baskılar ve çizimler bölümü; günümüzde ayrı bir yapıda bulunan "Museum of Mankind" ("İnsanlık Müzesi") adı verilen etnografi bölümü.
Seattle Halk Kütüphanesi, ABD: 1890 yılında kurulan kütüphane günümüzde modern mimarinin örnekleri arasında yer alıyor. Şehir merkezinde kurulmuş cam ve çelikten yapılan kütüphane. Bu yeni yapı kapılarını 2004 yılında açtı. Kütüphane 34 bin metrekarelik alan kaplıyor. 1,45 milyon kitabı barındırıyor. Kütüphaneyi ilk yıl içinde 2 milyondan fazla kişi ziyaret etti.


Coimbra Üniversitesi Kütüphanesi, Portekiz: 18. Yüzyılda inşa edilen üniversitenin kütüphanesi.
Kanada Halk Kütüphanesi


 

Benzer konular

Top