Dünyanın En Hızlı Büyüyen Ağacı PAULOWNIA

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#1
PAULOWNİA AĞACI (ÇİN KAVAĞI)

Paulownia Çinde doğal yayılma alanları bulunan, çok hızlı büyüyen, içinde ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarıkürede yaklaşık 24 milyon dekar arazide ara tarımda, peyzajda, sanayi ormanları ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaçtır.
Ortalama ömrü 70 yıl olup, uygun şartlar sağlandığında 5-7 yılda kesime gelebilmekte ancak en ekonomik kesim zamanı 10. yıldır. Kesimi yapılan ağaçda ertesi yıl kesim yerinden tekrar sürmekte ve tek sürgün bırakıldığında hazır kök sistemi sayesinde hızla gelişip daha çabuk kesime gelebilmektedir.Burada dikkat edilecek nokta kesim yapılırken toprak seviyesinden yapılıp açılan yaranın toprakla kapatılmasıdır. Dolayısıyla bir kere plantasyon dikimi yapıldıktan sonra aynı bitkilerden 60-70 yıl kadar verim elde edilebilmektedir.

Paulownia ülkemizde kışı çok sert geçen karasal iklimin hakim olduğu yerler hariç, hemen hemen her yerde, genellikle kavak yetişen yerlerde yetiştirilebilmektedir
 

jeriko

Özel Üye
Özel üye
Katılım
4 Ksm 2008
Mesajlar
5,523
Beğeniler
57
Şehir
Anadolu (bu kadar ayrıntı iyi)
#2

Paulownia ağacının en büyük özelliği, diğer ağaçların 25-30 yılda gösterdiği büyüme performan*sını birkaç yılda göstermesidir. Yetiştiricilik yapmak isteyenlere hem kolay hemde kısa sürede yetişmesi açısından kazanç kapıları aralayan bu ağaç ülke*mizde henüz tanınmamasına karşın, Çin de yaklaşık 2600 yıldır yetiştiriliyor. Paulownia ağacı, bir yıl içe*risinde 5-6 metreye kadar ulaşan boyuyla tarım sek*törüne yönelik yatırım yapmak isteyen insanların bu ağacı seçmelerine neden oluyor.
Paulownia; derin bir kök sistemine sahip (kazık ve saçak köklü), sonbaharda yapraklarını döken bir ağaç. Yetişkin bir ağacın boyu 15-25 metre, ortala*ma ömrü ise 70 yılın üzerindedir.
Paulowniadan kısa aralıklarla çok miktarda değerli kereste üretimi mümkündür. Kesim periyodu 2-16 yıl arasındadır. Hızlı büyüyen ağacın daha yumuşak kerestesi olur. Ekonomik çapa (45-55cm ) 5-7 yılda erişir. Ortalama gövde boyu 8 metre kabul edildiğinde, bir ağacın hacmi 1,2 m³ gelmektedir. 11 yaşındaki bir paulownia 3.5 m³ 'e rahatlıkla ulaşabilir. Dekar'a olan getirisi diğer zirai ürünlerle kıyaslanmayacak derecede yüksektir.
Kesimden yani hasat yapıldıktan sonra, toprakta kalan kök tekrar yeşermekte ve yeni bir fidan olmaktadır. Bu işlemi 8 defa tekrarlamak mümkün. Ortalama 35-45 yıl bir fidan kullanılabilir.
Kereste Özellikleri

Hafiflik ve kalite
Paulownia kerestesinin asıl avantajı hafif olmasıdır.% 15 nem içeriğiyle kurutulmuş halde 0.26 ile 0.33 gr/cm³ lük bir yoğunluğu vardır.En hafif olanı elongate ve fargesii cinsidir.Paulownia kerestesi ağırlık/sertlik oranı bakımından diğer ağaçlara nazaran en yüksek değerlere sahiptir.

Deformasyon ve Eğrilme
Paulownia diğer kozalaklı ve geniş yapraklı ağaçlardan çok daha düşük çekme (fire) katsayısına (% 0.27 ile 0.37) sahiptir.Paulownia dan yapılmış eşyalar kırılmaz çatlamaz ve kolay kolay deforme olmazlar.1951 yılında Amerika da yapılan deneylerde kavak, meşe, paulownia ve diğer birkaç türden 3cm kalınlığında kesitler alınıp 68 C derecede 12 saat boyunca kurutulmuş ve sonuçta Paulownia neminin %25 ini hiçbir hasar almadan ve deforme olmadan atmıştır.Diğer yandan Kavak bükülüp uç kısımları kırılmış, meşe petekleşmiş ve öteki türlerde sert hasarlar oluşmuştur.

Nem İçeriği
Kurutulmuş Paulownia kerestesinden yapılmış mobilyalar rutubete ve sertliğnden dolayı zararlı böceklere çok mukavemetlidir.Rutubetin işlemesi diğer bilinen ağaçlardan daha azdır.

Paulownia fortunei Cryptomeria japonica Fagus

Nem içeriği (%) 21.31 18.56 20.60 Su Yoğunluğu (g/m3) 0.056 0.070 0.101

Yalıtım Nitelikleri
Termal İletkenliği: Paulownia 0.0063 -0.086 Kcal m-1 hr-1 C-1 değerleriyle en düşük ısı iletkenkiğine sahip ağaçtır.Bundan dolayı muazzam bir ısı yalıtım malzemesidir.
Sıcaklık İletkenliği:Paulownia 0.000561 - 0.000631 m-2 hr-2 değerleriyle bilinen 40 tür içerisinde en düşük sıcaklık yalıtım verilerine sahiptir.
Elektrik Yalıtımı:Bilinen 40 tür içerisinde en düşüktür.

Cürüme Direnci
Klinik araştırmalar sürmekle beraber Paulownia ların çürümeye karşı çok dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir.Olabilecek çürümede üstünkörülüğü geçemez. Luengchou, Kwangsi (Çin)Çürümenin yüksek olduğu tropik bölgede yöre halkı tabut yapmak için paulownia kerestelerini 10 yıl gibi uzun bir zaman diliminde suda bekletirler ve yapılan tabutlar da en az 30 yıl hiçbir zarar görmezler.200 yıl evvel gömülen bir tabutun çıkarıldığında hala iyi durumda olduğu tespit edilmiştir.Bunlara ek olarak the Szechuan Vilayeti Orman Araştırma Enstitüsü ,Hong Ya Orman Çiftliğinde birçok ağacı çürümeye bırakmış ve 16 yıl sonra Paulownia haricindekilerin tamamen çürüdüğü Paulownia nın da sadece yüzeyden 1 cm derinde çürümenin başladığını rapor etmiştir.

Doğal Kuruması
A.B.D. kaynaklı raporlarda 2.5 cm kalınlığındaki Paulownia kerestesinin normal oda sıcaklığında 25 günde neminin % 10 unu attığı belirtilir.Bu özelliği sayesinde yapay yollara başvurmadan da Paulownia kütükleri rahatlıkla kurutulabilir.


Ses İletimi

Geleneksel Çin Enstrümanlarında herzaman Paulownia Kerestesi tercih edilir.Dünya geneline bakıldığında keman ve piyano yapımında Picea jezoensis var. Microsperma kullanılır.Fakat karşılaştırıldığında Paulownia daha üstün nitelikler taşımaktadır.Ses radyasyon kalite tutarlılığı Paulwnia da (14.06 - 20.84 m4 kg-1 sec.-1) Picea da (12.41 m4 kg-1 sec.-1). değerlerindedir.Görülüyor ki Paulowniadan yapılan enstümanlarda daha yüksek ses rezanansı dolayısıyla daha kaliteli ses alınmaktadır.

İşleme Kolaylığı

Paulownia kerestesinin rendelenmesi ,testereyle kesilmesi ,ve oyulması favkalade kolaydır.İşlemesi uzun vakit gerektirmez.Kaplama yapılıcaksa çap düzleminde kesilmesi kerestesinin daha pürüzsüz rendelenmesini sağlar.Keresteye rahatlıkla çivi çakılabilir.Çivi tutma kabiliyeti normal düzeydedir.Mobilya yapımında eklem yerlerine zivanaların kullanılması tercih edilmelidir.Tutkalı ve boyayı çabuk emer ama diğer kerestelerden daha fazla vernik tüketir.

Kereste Rengi
Kereste açık sarı renginde parlak ve kokusuzdur.İçeriğinde polyphenol materialler bulunduğundan mobilyaların lekesiz olması için tomrukların itinayla kesilip temiz bir suya yatırılarak renk salınımının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.
 
Top