Dünyanın En Önemli Müzeleri

ZeyNoO

٠•●♥ KuŞ YüreKLi ♥●•٠
V.I.P
Katılım
5 Ags 2008
Mesajlar
62,051
Beğeniler
6,413
Takım
GALATASARAY
#1
Dünyanın En Önemli Müzeleri
Bir yerin, tarihi, kültürü veya gelenekleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, müzeler, ilk hedefiniz olmalıdır. İnternetten araştırmak bazı tarihi bilgileri edinmek için kitap okumak da size fayda sağlar, fakat bir müzede, tarihi eserleri, antik kalıntıları görmek, geçmiş hakkında daha iyi fikirler edinmenize yardımcı olacaktır. Müzeler insanlık tarihine en yakın yerlerdir. Hemen hemen her ülke tarihini müzelerde sergiler. Bir müzede sergilenen eserler, o müzenin önemini belirler. Eğer tarih bilginizi geliştirmek istiyorsanız, dünyanın farklı yerlerinde bulunan müzeleri bilmeniz ve imkanınız varsa görnemiz gerekir. Müzeler ile ilgileniyorsanız, sizin için dünyanın en iyi müzelerini listedik.

1. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi veya Grand Louvre Fransa’nın Paris şehrinde bulunuyor. Dünya çapında en iyi sanat müzesi olarak bilinir. Bu tarihi müze, tarih öncesi kalıntılardan ondokuzuncu yüzyılın eserlerine kadar yaklaşık otuz beş bin tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır.


2. The British Museum

British Museum, hekim Sir Hans Sloane’un ünlü kitap, elyazması ve doğa tarihi eserleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753′te İngiltere’nin Londra şehrinde kuruldu. British Museum’da sergilenen koleksiyonlar, eskiçağ yapıtları, sikkeler ve madalyalar, baskılar ve çizimler, ve ayrı bir yapıda bulunan İnsanlık Müzesi olarak dört ana bölümde toplanmıştır. Eskiçağ yapıtları bölümü, Mısır, Batı Asya, Eski Yunan ve Antik Roma, Tarihöncesi İngiltere, Ortaçağ ve Doğu yapıtlarından oluşan ayrı ayrı koleksiyonları kapsar. Müzedeki ünlü yapıtlar arasında, Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı, Asurbanipal’ın Ninova’daki sarayından gelme Asur kabartmaları, Bodrum’daki Mausoleion’dan frizler, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, tunç ve fil dişinden Afrika heykelcikleri sayılabilir.


3. Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi, İtalya’nın Floransa şehrinde bir saraydır. Dünyadaki en eski ve en ünlü sanat müzelerinden biridir. Ünlü Medici ailesinin sanat koleksiyonu sergilenir. İki katlı U şeklindeki müzede, Botticelli, Raffaello, Michelangelo, Rembrandt van Rijn gibi ressamların dünyaca ünlü tabloları sergilenir. Uffizi Floransa’da en çok turist çeken yerlerden biridir. Özellikle Temmuz ayında müzeye giriş için bekleme zamanı beş saatin üzerinde olabilir. Bilet rezervesi yapmış turistler daha kısa bir zaman içinde müzeyi ziyaret edebilir.


4. Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi, dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden bir tanesidir. Manhattan, New York City’de yer alan müze, The Cloisters adı verilen orta çağ sanatını barındıran bölümü bünyesinde bulundurur. Müzede iki milyondan fazla sanat eseri sergilenmektedir.


5. Prado Müzesi

Prado Müzesi, (Museo del Prado) İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan bir müze ve sanat galerisidir. 12. yüzyıldan erken 19. yüzyıl eski İspanyol Kraliyet koleksiyonu ve dünyanın en güzel Avrupa sanat koleksiyonları sergilmektedir. Resim ve heykel müzesi olarak kurulmuş olup, ayrıca 5.000 den fazla çizim, 2.000 baskı, 1.000 madeni para, Madalyalar ve yaklaşık 2.000 süs eşyaları ve sanat eserlerini içerir. Heykel, küçük bir sayıdaki eksik heykelsel parçalara göre 700 den fazla eserle temsil edilir. Madrid’de en çok ziyaret edilen yerdir. Müze, El Greco, Velazquez, Goya gibi ünlü İspanyol ressamların ve Bosch, Rubens gibi Hollanda ressamların eserlerinin yanı sıra, birçok heykel ve çizim vb sanat yapıtı içermektedir.


6. Kahire Mısır Müzesi

Mısır Müzesi, Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan ve Eski Mısır uygarlığının en görkemli koleksiyonunu barındıran arkeoloji müzesidir. Müzenin, önemli bir miktarı gösterimde olmak üzere, toplam 120.000 adet eseri bulunmaktadır. Geçmişi daha eskilere dayansa da bu günkü binanın açılışı 1902 yılında açılmıştır.


7. Rijksmuseum

Rijksmuseum, Amsterdam’daki Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesidir. Müzede sanat, zanaat ve tarih alanındaki eserler sergilenir. Müze, Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonuna ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonuna sahiptir. Müzede Jacob van Ruysdael, Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen ile Rembrandt’a ve atölyesinde çalışan öğrencilerine ait tablolar bulunur. Müze ayrıca Hollanda’nın en büyük sanat tarihi kütüphanesini de barındırır.


8. Smithsonian

Amerika Washington’da bulunan Smithsonian, dünyanın en büyük müze alanına sahiptir. Smithsonian, müze, hayvanat bahçesi de içeren araştırma ve eğitim enstitüsü, ülkenin önemli bir turizm merkezidir. Kayıtlara göre müzede, yaklaşık yüz otuz altı milyon parçanın sergilenmektedir.


9. State Hermitage Müzesi

Rusya, Saint Petersburg’da bulunan Hermitage Müzesi ya da State Hermitage’de, yaklaşık üç yüz yıl öncesine kadar uzanan tarihsel başyapıtları sergilenir. Yaklaşık üç milyondan fazla parçanın sergilendiği koleksiyonlara sahip olan müzenin, geçmişin antik sanat eserlerinden paha biçilmez mücevher takılara kadar geniş bir yelpazesi vardır.


10. Vatikan Müzesi

Vatikan Müzeleri Papa II Julius tarafından kurulmuştur. Dünyanın en büyük müzeleri arasında yer almaktadır. Müzelerde özellikle Rönesans döneminin en parlak sanat eserleri sergilenmektedir. Vatikan Müzeleri ile ziyaretçi güzergahı üzerinde Sistine Şapeli ve Raphael tarafından dekore edilen Stanze della Segnatura yer almaktadır.Yılda 5 milyona yakın ziyaretçi tarafından gezilmektedir.
 
Top Bottom