Dünyanın En Yaşanabilir Şehri Viyana, İstanbul 122. Sırada

Test1

Moderator
Moderatör
Katılım
17 Arl 2012
Mesajlar
131
Beğeniler
60
#1
Amerikan İnsan Kaynakları Bürosu (Mercer), dünya genelinde 440 farklı şehir için yaptığı ‘yaşanabilirlik’ araştırmasında İstanbul ise ancak 122’nci sırada yer alabildi. 1. sırayı ise Avusturya'nın başkenti Viyana aldı.Eğitim, sağlık ve hizmet sektörü gibi birçok farklı konuda değerlendirmelerin yer aldığı araştırmalarda Mercer İnsan Kaynakları Bürosu dünyanın en yaşanabilir şehirlerini sıraladı. 40 farklı konuda ölçümler yapan şirketin araştırmasında Avusturya’nın başkenti Viyana 1’nci sırada yer aldı. Avrupa’nın başkenti Brüksel listede 22’nci sırada yer alırken, en yaşanabilir şehirler listesinde İstanbul ancak 122’nci sırada yer bulabildi. Listenin son sırasında ise Bağdat bulunuyor. İlk 10 sıranın 7’sinde ise Batı Avrupa ülkeleri yer alıyor. Sıralada ilk 7’de yer alan şehirler ise şöyle: Viyana, Zürih, Auckland, Münih, Vancouver, Düseldorf ve Frankfurt.


Dünya genelinde 223 büyükşehri kapsayan ‘Küresel Yaşanabilirlik Raporu 2014’un birincisi Avusturya’nın başkenti Viyana oldu.

Viyana’nın birinci olduğu sıralamada, İsviçre’nin başkenti Zürih ikinci ve Yeni Zelanda’nın en büyük şehri Auckland üçüncü oldu.

Asya şehirleri arasında en yaşanabilir şehir ise Singapur dünya sıralamasında 25. sırada yer alırken Ortadoğu ve Afrika’nın en yaşanılır kendi Dubai 75. sırada yer aldı.
 
Top