Dünyanın ilk Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisi testi Turkcell’de

Katılım
2 Hzr 2014
Mesajlar
425
Beğeniler
18
Yaş
30
#1
Ericsson 3G’de en son teknolojiyi Turkcell şebekesinde test etti:

Dünyanın ilk Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisi testi Turkcell’de


Turkcell şebekesi, dünyada ilk kez gerçekleştirilen “Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisi” (Three Carrier) testine ev sahipliği yaptı. Üç taşıyıcı ile desteklenen veri indirme altyapısı, Ericsson şebeke ekipmanları ve Snapdragon 800 işlemcili Qualcomm cihazları ile Turkcell Kartal Plaza’da başarıyla denendi ve 3G’de 63 Mbps hıza ulaşıldı. Bunun yanında ‘Çift Taşıyıcı’ teknolojisi ile de 11,5 Mbps’e varan veri yükleme hızı denendi ve bu test de başarıyla gerçekleşti.

Şu anda Turkcell 3G şebekesi, çift taşıyıcı teknolojisi ile 43,2 Mbps’e varan veri indirme ve tek taşıyıcı ile 5,76 Mbps’e varan veri yükleme hızına sahiptir.İletişim devi Ericsson, 63 Mbps’e varan hızlara imkân veren “Üç Taşıyıcılı İnternet Teknolojisini (Three Carrier) ilk kez Turkcell 3G şebekesinde denedi. Böylece Turkcell, dünyada üç taşıyıcı özelliğini şebekesinde deneyimleyen ilk operatör oldu. Teknoloji dünyası açısından uluslararası önem taşıyan, 3C-HSDPA (Üç Taşıyıcı ile veri indirme) ve DC-HSUPA (Çift Taşıyıcı ile veri yükleme) laboratuvar testleri başarıyla sonuçlandı.

Ericsson, Qualcomm ve Turkcell iş birliği ile gerçekleştirilen testlerde, veri indirme hızında yüzde 50 ve veri yükleme hızında da yüzde 100 artış gözlemlendi. Üç Taşıyıcı ile 63 Mbps’lik indirme hızına erişildi. Çift Taşıyıcı teknolojisi ile de 11,19 Mbps veri yükleme hızı elde edildi. Mevcut durumda Turkcell şebekesinde, çift taşıyıcı teknolojisi ile 43,2 Mbps’e varan veri indirme ve tek taşıyıcı ile 5,76 Mbps’e varan veri yükleme hızları sunuluyor.

Bülent Elönü: Teknoloji dünyasının gözleri İstanbul’a çevrildi.

Turkcell Kartal Plaza’da gerçekleştirilen testin ardından bir değerlendirme yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü şunları söyledi:

“Turkcell olarak, en yeni teknolojileri müşterilerimize en hızlı şekilde sunmak ve müşteri deneyimini mükemmelleştirmek için teknolojik gelişim süreçlerini yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda mevcut çift taşıyıcı teknolojisinin bir sonraki adımı olan, üç taşıyıcılı internet teknolojisiyle ilgili üretici planlarını uzun zamandır izliyoruz. Teknolojik iş birliği içerisinde olduğumuz Ericsson ve Qualcomm ile daha önce pek çok önemli inovasyonu başarıyla hayata geçirdik. Bu başarılı iş birlikleri, Turkcell şebekesinde bugün dünyada bir ilke imza atılmasını sağladı. Son kullanıcıya yönelik zenginleştirilmiş servisler açısından büyük önem taşıyan bu testlerle teknoloji dünyasının gözleri İstanbul’a çevrildi. Geleceğin teknolojisini ilk kez denemek için Turkcell şebekesinin tercih edilmesi bizi mutlu etti.”

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Ziya Erdem:

“Son yıllarda Telekom dünyasında paradigma değişimi yaşıyoruz. Bu bağlamda aplikasyon kapsaması ve son kullanıcı deneyimini arttırmak bizlerin odak noktası haline geldi. Avrupa'nın lider operatörlerinden Turkcell ve sektörünün öncüsü Qualcomm'un işbirliği ile dünyada ilk kez 3 Taşıyıcı ile veri indirme ve ayrıca 2 taşıyıcı ile veri yükleme teknolojilerini test ettik. Turkcell abonelerini diledikleri mobil uygulamalara daha rahat ulaştıracak bu teknoloji sayesinde, mobile genişbant son kullanıcı deneyimini zirveye taşınmış oldu.”


Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan:

"Qualcomm olarak genişbant mobil internet deneyimini en ileri noktalara taşımak için hızla çalışıyoruz. 3G ağlar üzerinde 3C-HSPA+ ve DC-HSUPA teknolojilerini hayata geçirerek akıllı cihazlarda yüksek hızda internet tecrübesi sunmak bu yaklaşımın en somut örneklerinden biridir. Tüketicilere daha zengin bir mobil deneyim vermenin formülünün inovasyonda sürdürülebilirliği sağlamak olduğunu düşünüyor ve çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz.”

Üç Taşıyıcılı Internet Teknolojisi (Three Carrier) nedir?

Üç Taşıyıcı teknolojisi, şebekeye herhangi bir taşıyıcıdan erişen bir kullanıcıya diğer taşıyıcıdaki mevcut kaynakları daha verimli kullanma imkânı tanır. Sağladığı hız artışı, servis alınan baz istasyonuna olan uzaklıktan bağımsız olarak tüm aboneler için geçerlidir. Üç Taşıyıcı sayesinde web sayfalarının açılış hızı, online oyun uygulamalarındaki tepki süreleri gibi ölçütlerde önemli ölçüde iyileşme sağlanır. 63 Mbps hıza ulaşan aboneler, 700 MB’lık bir filmi yalnızca 1 dakika 29 saniyede indirebilirler.


Veri indirme teknolojilerindeki gelişim ne işe yarıyor?

Dosya


GPRS

(80 kbps)


EDGE

(300 kbps)*


W-CDMA

(384 kbps)


HSDPA

7.2 Mbps


HSPA+

(21 Mbps’ye kadar)HSPA+Dual Carrier

(42 Mbps’ye kadar)


HSPA+ Three Carrier(63 Mbps’ye kadar)

Film

(700 MB)


19 sa 26 dk


5 saat 11 dk


4 sa 3 dk


13 dakika


4 dk 26 sn2 dk 13 sn


1 dk 29sn

20 dakikalık video

(150 MB)


250 dakika


67 dakika


52 dakika


166 saniye


58 saniye


28 sn


19 sn

Sunum

(5 MB)


8 dakika


133 saniye


104 saniye


5,5 saniye


2 saniye


0,95 sn


0,63 sn

Fotograf

(2 MB)


3 dakika


53 saniye


41 saniye


2,3 saniye


0,6 saniye0,3 saniye


0,2 sn


Veri yükleme teknolojilerindeki gelişim ne işe yarıyor?


UL – “Data Gönderme” Hız Karşılaştırma Tablosu:

Dosya Boyutu


GPRS

(80 kbps)


EDGE (UL)

(240 kbps)


W-CDMA

(384 kbps)


HSUPA

(5,76 Mbps’e kadar)


DC-HSUPA

(11.5 Mbps’ye kadar)

2 dakikalık video(15 MB)


25 dk


8 dk 20 sn


5 dk 13 sn


20,8 sn


10,4 sn

Sunum(5 MB)


8 dk 20 sn


2 dk 47 sn


1 dk 45 sn


6,9 sn


3,5 sn

Fotograf

(2 MB)


3 dk 20 sn


1 dk 7 sn


41,7 sn


2,8 sn


1,4 sn


Ericsson Hakkında:

Ericsson, dünyanın önde gelen iletişim teknoloji ve hizmetleri sağlayıcısı ve “Networked Society (Ağ Toplumu)” anlayışı arkasındaki itici güçtür. Bütün önemli Telekom operatörleriyle sahip olduğumuz uzun soluklu işbirliği, bireylere, kurumlara ve toplumlara potansiyellerini gerçekleştirmeye ve daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmaya olanak tanımaktadır. Mobil, genişbant ve bulut başta olmak üzere yazılım ve altyapı hizmetlerimiz telekom operatörleri ve diğer endüstrilerin etkililiklerini artırmak, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve yeni fırsatlar yakalamalarını amaçlamaktadır.180 ülkede, 110.000’den fazla çalışanımızla teknoloji ve diğer hizmetler alanında küresel ölçekte liderliğimizle, 2,5 milyarı aşkın aboneye hizmet veren müşteri ağlarını desteklemekteyiz. Bugün dünya mobil trafiğinin yüzde 40'ından fazlası Ericsson ağlarından geçmektedir. AR-GE alanındaki yatırımlarımız bu pozisyonumuzu geliştirmemize olanak tanımaktadır. 1876 yılında kurulan Ericsson şirketinin merkezi, İsveç’in Stokholm şehrinde bulunmaktadır. 2013 yılında 227,4 milyar SEK (34,9 milyar USD) gelir elde eden Ericsson, NASDAQ OMX, Stockholm ve NASDAQ, New York borsalarında işlem görmektedir.


Qualcomm Technologies Inc. Hakkında
Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM); 3G, 4G ve yeni nesil kablosuz teknolojilerde dünya lideridir. Qualcomm Incorporated, Qualcomm’un lisanslama işleri, QTL ve patent portföyünün geniş bir bölümünü içerir. Qualcomm Incorporated’ın tamamen sahip olduğu Qualcomm Technologies, Inc., kendi iştirakleri ile birlikte, Qualcomm’un neredeyse tüm mühendislik, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütür ve yarı iletken sektöründe faaliyet gösteren firması QCT dahil tüm ürün ve hizmet işletmelerini kapsar. 25 yılı aşkın bir süredir Qualcomm fikirleri ve buluşları, dijital iletişimin evrimine şekil verdi ve tüm dünyada herkesi bilgiye, eğlenceye ve birbirine daha yakın hale getirdi. Daha fazla bilgi için Qualcomm
web sitesini, OnQ blog, Twitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edin.


 

Benzer konular

Top