Düşünmek Şişmanlatıyor

Katılım
7 Mrt 2009
Mesajlar
557
Beğeniler
9
Şehir
Nereye:)
#1
Bayanlar dikkat ! Düşünerek yapılan işler şişmanlatıyor !

Problem çözme, bilgisayar karşısında iş yapma gibi düşünerek yapılan işlerde beynin en üst düzeyde performans göstermesi, kişilerin çikolata veya şekerli yiyeceklere olan iştahını arttırıyor.

Beyin gücü isteyen işler vücudun insulin ve glukoz dengesini bozuyor. Bu iki madde aslında vücudun enerji makinasının dengede çalışmasını sağlayan en önemli iki unsur. Beyin genel anlamda enerji yaratabilmek için yakıt olarak glokoz kullanıyor. Kaslar ise hem yağ hem de glukoza ihtiyaç duyuyor. Araştırmanın sözcüsü Jean Philippe Chaput yaptığı açıklamada vücuttaki glukoz veya şeker düzeyinin değişken ve oynak olması durumunda beynin daha fazla glukoza ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Günümüzde fiziksel güçle iş yapanlarla kıyaslandığında, beyin gücünü kullananların sayısı çok daha fazla. Bu durum da aslında dünya genelinde neden her geçen gün şişman sayısının artmakta olduğunu bize en basit şekilde özetliyor.

Bu durum sadece iş hayatında değil aynı zamanda günlük hayat içinde yapılan aktivitelerde de kendini gösteriyor. Bilgisayar oyunları başında daha fazla zaman harcayan insanlar ile tenis oynayanlar arasındaki fark da bir kanıt olarak gösterilebilir.

Kanada'daki araştırma 14 kadın denek üzerinde gerçekleştirildi. Bu kadınların hepsi üniversite öğrencileri içinden seçilerek yaşlarının da 20 ve 30 aralıklarında olmasına dikkat edildi. Deneklerin hepsi sağlıklı ve yeme düzensizliği olmayan normal kilolu kadınlar.

Araştırma sonrasındaki iki aylık süreçte deneklere günde üç kez birtakım egzersizler verildi. Bir de rahat bir sandalyede oturan kontrol grubu oluşturuldu. Katılımcılara kitap okuma, okuduğundan özet çıkarma ve bilgisayarda bazı zihin oyunları gibi zihinsel efor kullandırılan egzersizler verildi.

Her bir denek laboratuara sabah saat 8.00'de geldi ve hepsine aynı standart kahvaltı verildi. 10.30'da 45 dakikalık egzersize başlandı ve sonra tekrar yemek molası verildi.

Katılımcılar 45 dakikalık egzersizler sırasında bilgi tabanlı ve ezbere dayalı aktiviteler yaparken, rahat bir sandalyede rahat bir şekilde oturan kontrol grubundan sadece 3 kalori daha fazla yaktılar. Bu rakam da beyin gücüyle gerçekleştirdileri aktiviteleri yaparken yaktıkları kalorinin çok çok az bir kısmını oluşturuyor. Çünkü zihinsel işler yaparken aynı grup toplam 203 kalori harcadı. Araştırmanın bu bölümünde verilen görev de kitap okumak, bilgisayar oyunu oynamak gibi görevlerdi.

Aynı grup üzerinde yapılan iki ayrı çalışmada fark açıkça ortaya çıktı.

İki ayrı çalışma sırasında deneklerdeki glukoz dengesi de birbirinden oldukça farklı değerlerde çıktı. Denekler kitap okurken glukoz seviyesi hızlı bir şekilde düşerken, bilgisayar oyunlarında daha da at seviyelere indi.

Sonuç itibariyle düşünürken ve beynimizi çalıştırırken daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyoruz ve daha fazla yiyoruz. Üniversite profesörlerinin ve bilgisayar yazılımcılarının diğer meslek gruplarından daha şişman olması sizce tesadüf mü?

alıntı
 
Katılım
26 Mys 2008
Mesajlar
456
Beğeniler
19
Şehir
Ülkemin her karışı
#2
öncelikle yazının ilginç olduğunu belirtmeliyim.ama ben buna katılmıyorum doğrusu.Çünkü hem işim gereği hem de kişiliğim gereği oldukça fazla düşünürüm ve kafa yorarım. Ancak 38 yaşında olmama rağmen 50 kg'yi hamileliğim dışında hiç görmedim.Şu şeker denen madde ve makarna çeşitleri nedense bana hiç kilo olarak uğramaz. Acaba klinik bir vaka olabilir miyim? :)
 
Katılım
7 Mrt 2009
Mesajlar
557
Beğeniler
9
Şehir
Nereye:)
#3
:) inanın ben de aynı dertten muzdaribim.. Yani sizin kadar zayıf değilim ama yıllardır 50-52 dolasıyor 55 i göremedim.. Aslında yazı bana da cok ilginc geldi benim bu yazıo göre 200 kilo olmam gerekirdi:D
 
Katılım
26 Mys 2008
Mesajlar
456
Beğeniler
19
Şehir
Ülkemin her karışı
#4
Ben de 2 çocuk annesi olmama rağmen 47-49 aralığında gider gelirim ve üstelik en ufak bir sıkıntıda,moral bozukluğunda bir gecede zayıfladığımı hissederim ya da o ruh halim yüzüme yansıdığı için sanki 2-3 kilo vermişim gibi görünürüm. inanırmısınız bilmem ama kilo almak için iğne bile vurulmuştum ama vücudum hiç takmadı bile. eminim bazıları bu yazımı okuyunca deli mi ne diyecekler benim için. :)
 

Benzer konular

Top