Düttürü Dünya (1988)

KıRMıZı

TeK BaşıNa CUMHURİYET
V.I.P
Katılım
22 Şbt 2008
Mesajlar
35,227
Beğeniler
7,077
Şehir
TÜRKİYE
#1
Düttürü DünyaTeknik bilgiler
Yönetmen Zeki Ökten
Yapımcı Şerafettin Gür
Senarist Umur Bugay
Müzik Tarık Öcal

Oyuncular
Kemal Sunal
Jale Aylanç
Cezmi Baskın
Erdal Gülver
Ayberk Çölok

Görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı

Yayın bilgileri
Yapım yılı, ülkesi 1988, Türkiye
Süre 95 dk.
Dil Türkçe
Tür Dram, Güldürü
Cins Sinema filmi
Gösterim tarihi Eylül 1988
Renk RenkliDüttürü Dünya, Yönetmenliğini Zeki Ökten'in üstlendiği, 1988 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki bu sinema filminin başrollerini Kemal Sunal ve Jale Aylanç paylaşmıştır.

Filmin başrol oyuncusu Kemal Sunal, bu filmiyle 1989 yılındaki Ankara Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır


Mehmet, Ankara’da, geceleri pavyonda klarnet çalarak hayatını kazanmaktadır.Akşamları işe gitmekte, sabahın erken saatlerinde bir gecekondu mahallesindeki evine dönmektedir. Mehmet’in karısı, lisede okuyan kızı, özürlü oğlu ve küçük kızı ile yaşadığı bu ev, sahibi olan kayınpederi tarafından müteahhite verilmiştir ve evin bir an önce boşaltılması istenmektedir. Mehmet, bir taraftan ev aramaya, bir taraftan da para biriktirmeye çalışır. Ama asıl umudu bir gün kaset yapacağına inandığı besteleridir.1980'li yılların atmosferini fazlasıyla yansıtan Düttürü Dünya,Yılmaz Güney'in Umut adlı Yeni Gerçekçi filminden sonra bu akımın Türkiye'de çekilen en önemli filmi sayılır.Umut ve umutsuzluk,hayatın acımasız gerçekliği,mevcut durumu bile koruyamama karşısında duyulan huzursuzluk fimin ayırt edici özelliklerindendir.
 
Top