1. * 5651 Sayılı Kanun'a göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur.
  * Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan şekilde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahiplerinin İLETİŞİM bölümünden bize ulaşmaları durumunda ilgili şikayet incelenip 1 (bir) hafta içinde gereği yapılacaktır.
  E-posta adresimiz

Duygusal Taciz mi, Değil mi?

Konusu 'Cinsellik' forumundadır ve Mavi Gül tarafından 28 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  Partneriniz ayağınızı yerden kesen jestler yapıp, sonrasında yokmuşsunuz gibi davranıyorsa, her fırsatta eski ilişkilerini anlatıp size sürekli iğneleyici laflar ediyorsa; duygusal tacize uğruyor olabilirsiniz! Klinik Psikolog Sinem Demir, duygusal tacizin nedenlerini ve çeşitlerini sizler için anlatıyor...


  FUNDA ÇATAR - İLLÜSTRASYON: NACİ KOÇ

  Ya çok ilgili ya çok ilgisizdir

  Her kadın gibi sizin de başınıza mutlaka gelmiştir. İlgi duyduğunuz ve tavırlarıyla onun da sizden etkilendiğini fark ettiğiniz bir erkek, aniden tam tersi tepkiler verebilir. 'Duygusal taciz' adı verilen bu sorunda, beğendiğiniz erkek aşırı ilgi ile aşırı ilgisizlik arasında gider gelir. Size ve ilişkiye dair verdiği mesajlar da oldukça tutarsızdır: Örneğin 'Seninle uzun süreli bir ilişki yaşamak' veya 'Seninle evlenmek istiyorum' der, sonra hiçbir neden yokken bu fikrinden vazgeçer. Veya, sizi çok beğendiğinden bahsederken aniden 'Beğendiğim kadın tipi sana benzemiyor' diyerek tam aksi bir cümle kurar. Bir gün 'Evlilik ancak seninle olur' diyerek ayaklarınızı yerden keserken, ertesi gün 'Evlensem bile bu seninle olmaz' veya 'Ayrılalım' diyerek çark eder.

  Eski aşklarını anlatır durur

  Duygusal tacizde, hayali veya gerçek 'diğer' kadınlar sıklıkla gündeme gelir: Size sık sık beğendiği kadınların fiziksel özelliklerinden bahseder. Tabii bu kadınların sizin fiziğinizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Daha önceki ilişkilerindeki olumlu duygu veya anılarını gündeme getirmekten de büyük bir haz duyar. İlişkinizde yaşanan bir sorunu dile getirdiğinizde de yanıtlar genellikle hep aynıdır: 'O zaman eski sevgiline dön', 'Yeterince tecrübelisin ki ilişkimize dair bu kadar fikir üretebiliyorsun', 'Ben daha önceki ilişkimin kıymetini bilmemişim' gibi.

  Aşağılayıcı şakalarla ezmeye çalışır

  Kimi ilişkilerde şaka yollu eleştiriler ilgi ifadesi olabilir ki bu da bir iletişim şekli aslında. Duygusal tacizde ise eleştiri ve şakalarda daima bir 'aşağılama' vardır: Yalnız oluğunuzda veya başkalarının yanında; iğneleyici ve aşağılayıcı laflar söylemek, sözel olarak veya bakışlarla azarlamak, sizi tamamen görmezden gelmek veya sürekli eleştirmek bu kişilerin en sık başvurdukları yollar. Örneğin, hiç samimi olmadığınız insanların yanında, sizden 'Bu da zaten...' ile başlayan ve aşağılayıcı nitelemeler içeren cümlelerle bahseder. Çok güzel bir fiziğe sahip olsanız bile ne yapar eder, kusur bulmakta gecikmez: 'Karnın da senden önde gitmeye başlamış', 'Denize düşsen, artık batmazsın, emin ol'. Sizin bu aşağılayıcı 'esprilerden' rahatsız olduğunuza dair mimiklerinizi görmezden gelmeye de devam eder. Siz de birlikte kendinizi genellikle 'dayak yemiş gibi' ve 'yalnız' hissedersiniz. Bu sıkıntınızı ifade etmeniz de sorunun tekrarlanmasına maalesef engel olamaz.

  Sevgiliniz 'evlenelim' dedikten bir saat sonra sizden ayrılıyorsa, size sürekli kötü laflar ediyorsa, her fırsatta eski sevgiliKurduğunuz ilişkide 'kaçan kovalanır' kuralı abartılıyorsa, duygusal tacize uğruyor olabilirsiniz. Medical Park Fatih Hastanesi'nden Klinik Psikolog Sinem Demir; 'duygusal taciz'in kurbanı olmamanız için duygusal tacizin nedenlerini ve çeşitlerini şöyle anlatıyor:

  Bir ilişkide belirsizlik hissinin çok aşırı düzeyde olması, karşınızdaki kişinin size karşı tutumunun aşırı sert çıkışlar ile aşırı ilgi arasında gidip gelmesi, zeminde 'duygusal taciz' olduğunu düşündürebilir.

  Belirsiz mesajlar vererek 'bir kaçan bir yaklaşan' birine karşı 'hoşlanma' benzeri duygular hissedilmesinin temelinde ise belirsizliğin yarattığı kaygı olabilir. Bir mesajın ardından tam tersi mesajın verilmesi, kaygı ve duygusal karmaşa yaratır. Kaygı, o kişiyi düşünme süresini uzatır; çünkü ne olup bittiğine anlam vermeye çalışırsınız, ilişkideki belirsizliğin yarattığı 'kaygı ve öfke' benzeri hislerin 'heyecan' duygusuyla yanlış bir şekilde karıştırılması, 'hoşlanma' duygusu olarak yorumlanabilir. Yakın ilişkilerdeki bu 'belirsizlik yüklü' haller, gerçekten kendi kaygı düzeyinizi mi ilgili, yoksa karşınızdaki kişi duygusal olarak gerçekten mi size karşı hiçbir şey hissetmiyor. Bunu daha kolay üamak için 'duygusal taciz'i düşündürebilecek durumları iyi bilmeniz gerer. İşte 'duygusal taciz'i düşündürebilecek durumlar:

  1- Ya çok ilgili ya çok ilgisiz

  Duygusal taciz durumunda; karşınızdaki kişi, aşırı ilgi ile aşırı ilgisizlik arasında gidip gelir. Size ve ilişkiye dair verdiği mesajlar tutarsızdır. Uzun süreri ilişki yaşamak /evlenmek istiyorum/istemiyorum, seni çok beğeniyorum/beğendiğim insan sana benzemiyor, evlilik olursa ancak seninle olur/evlensem bile bu seninle olmaz gibi tepkilerle karşılaşırsınız.

  2- Eski aşklarını anlatır durur

  Duygusal taciz durumunda, (hayali veya gerçek) 'diğerleri' sıklıkla gündeme gelir: Sürekli olarak beğendiği fiziksel özelliklerden söz etmesi, daha önceki ilişkilerini sık sık gündeme getirmesi, sizin daha önceki ilişkilerinizden sürekli olarak 'bir suçlama' sebebi olarak söz etmesi.

  3- Şakalarla ezmeye çalışır

  Eleştiri ve şakalann 'aşağılama' ile ilişkili olduğu fark edilir, iğneleyici ve aşağılayıcı laflar söylemek, sözel olarak veya bakışlarla azarlamak, tamamen görmezden gelmek, sürekli eleştirmek... Birlikte gittiğiniz arkadaş veya aile toplantıları sonrasında genellikle 'dayak yemiş gibi' ve yalnız hissedersiniz.sini anlatıyorsa, duygusal tacize uğruyorsunuz demektir!4- İlişki ona göre şekillenir

  Duygusal tacizin yaşandığı ilişkilerde; ilişkideki 'keyif ve haz' benzeri olumlu hisler, tamamen karşıdaki kişinin duygu durumuna göre belirlenir. O keyifliyse; hemen hiç yapmadığı kadar
  güzel laflar sarf edebilir, ayaklarınızı yerden kesecek jestler yapabilir. Sizin keyifli veya keyifsiz olmanız ise; onun duygu durumunda 'sıkıntı yaratıp yaratmama' anlamında önemli olur. Siz keyifsizseniz, onun da canını sıkmış olursunuz. Keyifli olmanız, eğer o da keyifli ise anlamlıdır.

  5- Suçlu hep sizsiniz

  Sizin ilişkideki konumunuz 'hiç memnun olamayan' iken, karşınızdaki 'sürekli sizin tarafınızdan bunaltılan' taraf olur. Ona 'gerçekte ve duygusal olarak' sadece o 'izin verdiğinde' ulaşmak, 'yalnız hissetmek' gibi hislerinizin tek sorumluluğu, sizin 'evhamlı' olmanıza, 'yanlış yorumlamanıza' bağlanır.

  6- Fark etmek ve sonrası

  İlişkinin temelinde duygusal taciz olduğunu fark etmek, genellikle 'şok edici' bir olayla gerçekleşir. Bir duygusal tacize maruz kalma durumu, 'kurban, mağdur' olmanın ötesindedir: Bu tür bir ilişki öriintüsü daha önceki yakın ilişkilerde tekrarlandı mı, hangi koşullarda böyle bir ilişki yaşandı... Duygusal tacizin fark edilmesi, geçmişte yaşananların yeniden yorumlanması, duygusal yaralanan en az hasarla iyileştirilmesi ve yeni 'duygusal ilişkilere' olumsuz önyargılı bir şekilde yaklaşılmaması için bireysel psikoterapiden destek alınabilir.
   
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25.338
  Beğenileri:
  8.752
  Ödül Puanları:
  11.330
  Cinsiyet:
  Erkek
  Banka:
  17.810 ÇTL
  Bu olayı tersine çevirmekte mümkün aslında. Cinsiyetin çok önemi yok taraflardan biri heran madur durumunda olabilir :)
   
 3. e-PaCk

  e-PaCk Forum Gururu

  Katılım:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.477
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  1.880
  Banka:
  1.702 ÇTL
  Konuyu erkekler kısmına taşıyalım her erkek kendinden bir şeyler bulabilir diye düşünüyorum..
   
 4. Mavi Gül

  Mavi Gül ѕση_¢ıqℓıк Özel üye

  Katılım:
  3 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  4.624
  Beğenileri:
  376
  Ödül Puanları:
  3.730
  Yer:
  Misafir Sevmez
  Banka:
  2.637 ÇTL
  ben kendimde çok şey buldum evet evet duygusal taciz maduresiyim :(
   
 5. Safir

  Safir Özel Üye Özel üye

  Katılım:
  4 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.119
  Beğenileri:
  269
  Ödül Puanları:
  3.730
  Banka:
  515 ÇTL
  Sağlıksız kişilik özelliği. Bayan veya erkek, böyle bir insanla beraber olmaya çalışmak zaten başlıbaşına sorun. Uygulanan duygusal tacizlere katlanılabiliniyorsa bravo diyorum.
   
 6. Gizemli Cadi

  Gizemli Cadi Forum Gururu

  Katılım:
  17 Mart 2009
  Mesajlar:
  2.528
  Beğenileri:
  29
  Ödül Puanları:
  1.880
  Meslek:
  Öğretmen diyolar bana sıradışı olsamda
  Yer:
  Cadilar FAN Klüp
  Banka:
  187 ÇTL
  Bir erkekle yaşamak zaten duygusal taciz....Anlaşılmazlar..
   
Benzer Konular
 1. Suskun
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  657
 2. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  583
 3. BeReNN
  Mesaj:
  0
  Görüntüleme:
  728
 4. Hazangülü
  Mesaj:
  2
  Görüntüleme:
  722
 5. ZeyNoO
  Mesaj:
  1
  Görüntüleme:
  705
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş