Düzgün ayrılmak için 10 ipucu

Test1

Moderator
Moderatör
Katılım
17 Arl 2012
Mesajlar
131
Beğeniler
60
#1
Yıl 2015 ancak bazı konularda hala kendiniz yeni bir yıla girmiş gibi hissetmiyorsunuz. Çünkü eski aşkınızı bir türlü bitiremediniz. Sürünüp giden bir ilişkiniz var. Ama artık zamanı geldi. Yepyeni bir yılda, sizin de duygusal açıdan yenilenmeniz şart. Bunun için de eskisini bitirmelisiniz. Ama bunu çok düzgün bir şekilde yapmalısınız.İşte düzgün ayrılmanın yolları

1- AYRILMA KONUSUNDA İRADELİ OLUN
İlişki yürütürken cesaretli olan insanlar, ayrılma kararı aldıklarında bunu karşılarındakine açıklamakta korkuyorlar. Bu yüzden de çeşitli oyunlara başvurup onun kendilerini terk etmesini bekliyorlar. Ama bu oyunlar diğer insanı farklı önlemler almaya itiyor. Sizin ayrılmak istediğinizi anlayacağı yerde, kötü giden ilişkisini kurtarmak için başka yollar deniyor, hatta kendisini suçlayıp bunalımlara giriyor. Oysa madem ayrılık kararını siz aldınız öyleyse, bu konuda iradeli olacaksınız ve sorumlu davranıp ona anlatacaksınız.

2- KONUŞMAYI YÜZ YÜZE YAPIN
Telefon, Facebook, e-mail, Twitter, Whatsapp gibi iletişim araçlarıyla gönderilen ayrılık mesajlarının zerre kadar değeri yok. Zaten karşınızdaki insan da kendisini değersiz hissedecektir. Siz uygar bir insan olmanın gereğini yerine getirip, bu konuşmayı yüz yüze yapmalısınız. Mümkünse sakin bir yerde, bağırmadan konuşarak her şeyi anlatmalısınız. Ayrıca ona size hak verme imkanı da sağlarsınız. Belki bir hareketiniz, bir ifadeniz, “Ya evet aslında haklı” demesini sağlayabilir. Hem mesajla yapılan ayrılıklar eski sevgilinizin gururunu kırar.

3- PİŞMAN OLACAĞINIZ ŞEYLER SÖYLEMEYİN
Sonuçta bu bir ayrılık konuşması. Terk edilen taraf her zaman üzgündür. Bu üzgünlük sizi tahrik edecek şeyler söyleyebilir. Aman dikkat! Kendinizi bozmayın, pişman olacağınız şeyler söylemeyin. Size kötü bir şey söylese bile “Şu an böyle düşünüyorsun ama ileride beni anlayacaksın” deyin. Ayrıca size -hakaret hariç- ağır sözler söylese bile sakın ola onu orada gözü yaşlı bir şekilde bırakıp ortamı terk etmeyin.

4- AYRILIK SEBEBİNİZİ DÜRÜSTÇE SÖYLEYİN
Hiçbir bahaneye, klişeye, saçma sapan yalanlara gerek yok. Neden ayrılmak istediğinizi açıkça söyleyin. “Sana artık aşık değilim” diyebilirsiniz. “Bu ilişki tıkandı, ben artık yürütemiyorum” diyebilirsiniz. Ya da her neyse... Ama sakın “Sorun sende değil bende”, “Seni karanlık dünyama çekmek istemiyorum” gibi, modası geçmiş bahaneleri kullanmayın. Bunu artık yiyen yok. Ayrıca karşınızdaki insanı da suçlamayın. Hem giden siz olacaksınız hem de “Senin yüzünden bitti” mesajı vereceksiniz öyle mi? Yok öyle yağma...

5- İLİŞKİYİ YENİDEN KONUŞMAYIN
Zaten ilişkiniz bitmiş, siz ayrılık kararını almışsınız. O ana kadar ilişkiniz hakkında çoktan konuşmuş olmanız gerekirdi. Artık yüzleşmenin zamanı bitti. Bu nedenle ayrılık konuşmasında tek tek sorunları masaya yatırmak gereksiz vakit kaybı olacaktır. Suçlamalar, yanlışlar falan... Sonunda kavga çıkma olasılığı yüksek bir konuşma olacaktır bu. Zaten bu konuşmanın çok da uzun olmaması gerekiyor. Gerekli ve makul açıklamayı yapıp o masadan kalkmalısınız. Uzatmak kimseye fayda sağlamaz.

6- KARARLI VE NET OLUN
Ayrılık kararınızı çok net söylemelisiniz. “Biraz zaman verelim, ilişkimizi dinlendirelim” gibi sözcükleri sakın kullanmayın. Hele hele, “Böyle yapamadık bari arkadaş kalmayı deneyelim” demeyin. Bu karşınızdaki insana saçma bir umut vermekten başka işe yaramaz. Zaten arkadaş kalamayacağınızı ikiniz de biliyorsunuz. Öyleyse kendinizi kandırmanıza ne gerek var? Hem siz daha 10 gün önce sevişmiyor muydunuz? Şimdi arkadaş olup da birbirinize hayatınıza giren insanları mı anlatacaksınız?

7- HER ŞEY İÇİN TEŞEKKÜR EDİN
İlişkiniz bitmiş olsa da bir zamanlar hayatınızdaki en mutlu günleri onunla yaşadınız. Öyleyse bir teşekkürü hak ediyor değil mi? Size yaşattıkları için teşekkür etmeyi unutmayın. Bu ayrılık konuşmasında biraz da olsa eski anılara değinmenin zararı yok. Özgüvenini yitirmemesi için onun sizi mutlu eden yanlarına da değinebilirsiniz. Belki de siz ayrı ayrı dünyanın en mutlu insanları olacaksınız ama bunu birlikteyken başaramadınız ne olmuş?

8- ARKASINDAN KONUŞMAYIN
Ayrılık konuşması bitti, evinize döndünüz. Hemen ortak arkadaşlarınızı arayıp “Oh niyahet kurtuldum” gibi sözler söylemeyin. Bu söylediklerinizin onun kulağına gideceğini ve onu inciteceğini unutmayın. Bu konuyu kaşımak isteyen arkadaşlarınıza “Konuşmak istemiyorum” diyebilirsiniz. İlle birkaç kelime kullanacaksanız onun iyi yönlerinden söz edin. Hem niye kötü konuşacaksınız? Kısa süre öncesine kadar ortamlarda mutlu bir çift olarak görünüyordunuz. Ne zaman eski sevgiliniz bir şeytana dönüştü ki?

9- ARAYIP HATIRINI SORMAYIN
Adı üstünde ayrılık bu. Yani bitti. Yani çok zorunlu olmadıkça artık iletişimde bulunmayacaksınız. Terk eden taraf olduğunuz için bazen vicdan yapabilirsiniz. Bu durumda kendi vicdanınızı rahatlatmak için onu arayıp “Nasılsın?” falan diye sormayın. Onu boş yere umutlandırırsınız. Hele hele görüşmeye hiç kalkmayın. Evet, tenini özlüyor olabilirsiniz ama onun dengesini bozmaya hakkınız yok. Bırakın acısını yaşasın, yasını tutsun. Sizin bu aramalarınız onun yas süresini uzatacaktır.

10- SEVGİLİNİZ OLSA BİLE BUNU ONUN GÖZÜNE SOKMAYIN
Ayrılma sebebiniz bir başkasına duyduğunuz aşk olabilir. Ayrıldığınıza göre artık bu aşkı dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz. Ama bunu onun gözüne sokmanın alemi yok. Onun gittiği yerlere yeni sevgilinizle gitmeyin. Birazcık ‘insan’ olun. Sizi gördüğü zaman çekeceği acıyı düşünün.

Kaynak: Posta Gazetesi - Mehmet Coşkundeniz
 

Benzer konular

Top