Ebebeyn Kayıpları

Suskun

V.I.P
V.I.P
Katılım
16 Mrt 2009
Mesajlar
23,134
Beğeniler
322
Şehir
Türkiye
#1
Ebebeyn KayıplarıBu zor günleri geçirirken çocuğunuz ya da çocuklarınızı büyütme konusunda akrabalardan destek almak sizi biraz olsun rahatlatacaktır. Anneanne, babaanne, teyze, hala gibi, çocuğa yakın kişilerin size destek vermelerine izin verin. Bazı babalar bu konuda sert davranıp yardım kabul etmezler, çocuklarını tek başlarına büyütmeye kararlı olduklarım söyleyerek çevrelerindeki insanları da uzaklaştırırlar. Ancak bu dönemde evin kalabalık olması, siz işe gittiğinizde çocuğa bakacak birilerinin olması ya da çocuğu okuldan karşılayacak birinin olması gerekmektedir. Eve alınacak bir yardımcı yemek, temizlik işlerini yapabilir ama olayın sevgi boyutunu da düşünmeniz gerekir. Sizin sevginizin yanı sıra, akrabaların sevgileri de çocuğa ilaç gibi gelecektir.

Annesinin öldüğünün çocuğa nasıl ve ne şekilde söyleneceği konusunda bir önceki bölüme bakabilirsiniz "Eşi ölen anneler"). Yaşlara göre ölümün çocuğa nasıl söyleneceğini, tekrar olmaması açısından bu bölümde yazmaya gerek duymuyorum.

Anneanne, teyze, babaanne gibi, çocukla sevgi bağı olan kişilerin çocukla sık görüşmesi gerekir. Bu dönemde çocuğun onlara vereceği tepkiler sert olabilir. Küçük yaş çocukları annelerini istediklerini söyleyerek ağlayabilirler. Çocuğa kızmak ya da acımak yerine çocuk sakinleştirilmelidir.

Eşini kaybetmiş babalar kendilerini talihsiz hissederler. Her erkek, kişilik yapısına göre bu süreci farklı geçirir. Ancak ne olursa olsun yakın çevrenin yardımı geri çevrilmemelidir.
 

Benzer konular

Top