1. ÇeReZFoRuM - yeni katılımcılar ve yöneticiler...
  Kendisi dışında 5 katılımcı ve kurallara uyan üye (sürekli devam eden) kazandıranlar ADMİN veya ADMİNE yetkisiyle forum yönetim kadrosunda yer alabilir. Amaç forumda hareketlilik sağlamaktır...Duyuru 31 Mart'a kadar geçerlidir.

Ebu Mashar (787 – 886)

Konusu 'Kim Kimdir ? - Biyografiler' forumundadır ve Papatya tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya MEN SEBETE NEBETE... Süper Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  17.118
  Beğenileri:
  6.455
  Ödül Puanları:
  11.080
  Cinsiyet:
  Kadın
  Yer:
  Seattle.
  Banka:
  178 ÇTL


  Pers Astronom, Astrolog, Matematikçi ve İslam Filozofu olan Ebu Maşar, Arap/İslam Astrolojisi konusunda en önde gelen isimlerden biridir. Eserlerinin 12. yüzyılda Latince’ye çevrilip Avrupa’lı Astrologlara ulaştırılması ile Batı Astroloji’nin gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Birçok kaynakta, Ptolemy ve Dorotheus ile birlikte Orta Çağ Astrolojik uygulamalarının sınırlarını çizen isimler arasında da gösterilmektedir.

  Avrupa’ya henüz yayılmamış olan Aristo’nun doğa teorileri de, yine Ebu Mazhar’ın eserleri içerisinde Avrupalı bilginlerle buluşmuştur. Bizzat Aristo’nun eserleri de, Ebu Mazhar’ın yazdıkları ile uyanan ilginin sonucunda Latince’ye çevrilmiştir.

  Ebu Mazhar’ın detayları ile günümüze gelememiş olan gezegen teorisi, el Biruni’nin aktardığı verilere bakılırsa Güneş merkezli bir modelle bağlantılıdır. Gezegen hareketleri, jeosantrik modelden daha çok heliosantrik modele uymaktadır.


   

Sayfayı Paylaş